Marknadsnyheter
Christopher Larsson och Lotten Wanther är årets KPMG-stipendiater
Varje år premierar KPMG två medarbetare med varsitt stipendium avsett för högre utbildning utomlands. Årets stipendiater är Christopher Larsson, ESG-specialist inom Audit & Assurance i Stockholm samt Lotten Wanther, konsult inom Finance Transformation i Göteborg.
Årets stipendieutdelning var extra högtidlig när den skedde under KPMG:s 100-årsjubileum på Avicii Arena. Stipendiaterna fick träffa och motta priset, inte bara från KPMG:s nuvarande ordförande Björn Dahl och VD Mathias Arvidsson, utan också från stipendiernas instiftare som var särskilt inbjudna. Båda VD för KPMG under tidigare perioder i företagets historia.
”Det känns otroligt kul och hedrande! Jag tycker om att jobba i en internationell miljö och har fått göra det mycket på KPMG, vilket gör det extra roligt att få den här utmärkelsen som ger stora möjligheter att utveckla det ytterligare”, kommenterar Christopher Larsson.
”Det är fantastiskt roligt, och värdefullt på flera sätt. Det är dels otroligt hedrande att bli bekräftad på ett sådant här sätt samtidigt som det känns spännande att tänka på de möjligheter till utveckling och förkovring som det ger, kommenterar Lotten Wanther.
Christopher Larsson tilldelas KPMG:s Sten Nackstadstipendium för att han snabbt blivit en av de ledande experterna på hållbarhetsområdet och rådgivare inte bara i Sverige utan i Norden och även Europa. Han är en ledande person i KPMG:s Europeiska ESG-nätverk och vägleder EU-kommissionen avseende det nya regelverket för hållbarhetsrapportering. Han är social, håller alltid en hög servicenivå och är en betydelsefull förebild och ledare i KPMG:s tillväxtresa.
Lotten Wanther tilldelas KPMG:s 75-årsstipendium för att hon skapar både bra resultat och välmående runt sig. Både som informell och formell ledare tar hon ansvar för både individer och team. Hon tar särskilt ansvar för medarbetare och tillväxt på Göteborgskontoret men spelar en viktig roll för tillväxten inom Finance Transformation som helhet. Hon har haft en avgörande roll för att effektivt bygga och utveckla relationen med en av KPMG:s viktigaste stora kunder, Volvo Cars.
Fakta/KPMG:s stipendier
Stipendierna har funnits sedan 1986 respektive 1998 och uppgår idag till ca 120 000 kr vardera. Sten Nackstadstipendiet tilldelas en medarbetare som har utmärkt sig genom professionella insatser under en längre tid och som bedöms ha stor utvecklingspotential i sin fortsatta yrkesverksamhet i KPMG. KPMG:s 75-årsstipendium tilldelas en medarbetare som under det gångna året har utmärkt sig genom professionella insatser som bedöms ha en positiv betydelse för KPMG:s utveckling.
Syftet med båda stipendierna är att ge kvalificerade medarbetare i KPMG möjlighet till vidareutbildning utomlands inom områden kopplade till KPMG:s verksamhet. Utbildningen kan ske i form av studier, deltagande i konferenser och seminarier, praktiskt arbete eller annan aktivitet som möter syftet med stipendiet, nämligen att stärka medarbetarens förutsättningar för arbetet i KPMG.
Johanna Westin
Head of Press and External Communications
076-525 01 16
johanna.westin@kpmg.se
Om KPMG
KPMG är ett globalt nätverk med fler än 219 000 revisorer och rådgivare i över 147 länder. Tillsammans är vi ett av världens ledande kunskapsföretag med en mission att tillsammans med våra kunder skapa trygghet och bidra i förändring. Vi drivs av att förmedla affärsmässiga insikter och erbjuder branschspecifika och kvalificerade tjänster inom revision, skatt och rådgivning. KPMG AB består av 2000 medarbetare i Sverige, Lettland och Litauen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
