Marknadsnyheter
ChromoGenics order på dynamiska glas till Energimyndighetens nya huvudkontor levererad
må, okt 16, 2017 08:30 CET
ChromoGenics AB (publ) har slutfört tidigare tecknad order och levererat dynamiska glas till Energimyndighetens nyligen invigda huvudkontor i Eskilstuna. ChromoGenics dynamiska glas, som har installerats i entrén till det nya huvudkontoret, kommer att bidra med ökad energieffektivitet och inomhuskomfort.
ChromoGenics har under tredje kvartalet levererat och installerat ConverLight™ dynamiska glas till Energimyndighetens nya huvudkontor i Eskilstuna, vilket invigdes i dagarna. Ett före detta metallgjuteri har förvandlats till ett aktivitetsbaserat kontor, helt anpassat efter Energimyndighetens verksamhet.
“Vi fokuserar på att skapa energismarta lösningar med att använda ny teknik. Till vårt huvudkontor i Eskilstuna har stor vikt lagts på energieffektiva val av material och system. Vi tänker på hela livscykelanalysen vid val av teknik och material. Vårt kontor ska vara modernt, trivsamt och med hög energieffektivitet,” inleder Kerstin Jansson som var projektledare inom Avdelning administration och utveckling på Energimyndigheten. “ConverLight™ dynamiska glas valdes för dess energieffektivitet och inomhuskomfort. Detta är en mycket bra solskyddslösning eftersom miljö och hållbarhet står högt på vår agenda,” avslutar Kerstin Jansson på Energimyndigheten.
“Vi är stolta över att få vara en del av detta mycket prestigefulla uppdrag som haft fokus på hållbar byggnad och energismarta lösningar,” inleder Thomas Almesjö, VD på ChromoGenics. “Det är inspirerande att få samarbeta med verksamheter som ligger i framkant gällande nyteknik inom energieffektiva lösningar. Vår produkt ConverLight™ kontrollerar värme- och ljusinsläpp medan dagsljus och full utsikt till omvärlden bibehålls. Detta resulterar i energibesparingar samt höjer komfort och välbefinnande hos människor som vistas i byggnaden. Dessutom bidrar ConverLight™ till miljöcertifiering av byggnader, vilket är högt på agendan idag för ansvarsfulla verksamheter som har åtagit sig att medverka till att uppnå de europeiska och globala miljö- och hållbarhetsmålen. ” sammanfattar Thomas Almesjö.
Kontakt:
Thomas Almesjö, CEO
Susanne Andersson, CFO Kommunikationschef
Tel: +46 18 430 0430
E-mail: info@chromogenics.com
Om ChromoGenics
ChromoGenics är ledande inom dynamiska glas med kontrollerbart värme- och ljusinsläpp. Bolagets unika elektrokroma teknologi, ConverLight™, ger ett hållbart solskydd med ökad inomhuskomfort och energieffektivitet. Under 2016 påbörjades kommersiell försäljning till fastighetsprojekt i Skandinavien.
ChromoGenics är baserat i Uppsala och har cirka 20 anställda. Bolaget härstammar från världsledande forskning på Ångströmlaboratoriet vid Uppsala universitet. Bolagets produktionsanläggning har delvis finansierats med ett villkorslån från Energimyndigheten. ChromoGenics aktie (CHRO) är noterad på Nasdaq First North Stockholm med GW Fondkommission som Certified Adviser. www.chromogenics.com
Om Energimyndigheten
Energimyndigheten har helhetsbilden över tillförsel och användning av energi i samhället. Vi arbetar för ett hållbart energisystem som är tryggt, konkurrenskraftigt och har låg negativ påverkan på hälsa, miljö samt klimat.
Energimyndigheten arbetar på uppdrag av regeringen (Miljö- och energidepartementet). Vi får våra uppdrag från regeringen via myndighetsinstruktionen och årliga regleringsbrev. I regleringsbreven står bland annat vilka mål myndigheten ska uppnå, hur mycket pengar myndigheten har till sitt förfogande och hur dessa ska fördelas mellan myndighetens olika verksamheter. Uppdrag kan också komma från andra departement.
Kontakt:
Kerstin Jansson, Avdelning administration och utveckling
Tel: +46 (0)16 544 20 00
www.energimyndigheten.se
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke