Connect with us

Marknadsnyheter

Cinis Fertilizer publicerar listningsprospekt för gröna obligationer och ansöker om notering hos Nasdaq Stockholm

Published

on

Cinis Fertilizer AB (publ) (”Cinis Fertilizer”) har emitterat seniora säkerställda gröna obligationer till ett belopp om 550 miljoner kronor (”Obligationerna”). Obligationerna löper med en rörlig ränta om 3 månader STIBOR plus 8% och förfaller till betalning i november 2027.

I samband med emissionen av Obligationerna har Cinis Fertilizer förberett ett prospekt. Bolagets listningsprospekt för Obligationerna har godkänts av, och registrerats hos, Finansinspektionen i enlighet med lagen om handel med finansiella instrument (1991:980). Prospektet kommer att vara tillgängligt på Finansinspektionens hemsida (www.fi.se) och på bolagets hemsida (www.cinis-fertilizer.com).

 

Cinis Fertilizer har ansökt om notering på hållbarhetslistan hos Nasdaq Stockholm, och obligationerna kommer att tas upp till handel så snart som möjligt.

För mer information, vänligen kontakta:
Charlotte Becker, IR- och kommunikationsdirektör Cinis Fertilizer
charlotte@cinis-fertilizer.com
+46 730 37 07 07

Jakob Liedberg, VD Cinis Fertilizer
jakob@cinis-fertilizer.com
+46 768 58 12 86

Denna information är sådan information som Cinis Fertilizer är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (596/2014/EU). Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 13 januari 2025 kl. 12.00 CET.

Om Cinis Fertilizer
Cinis Fertilizer är ett svenskt greentech-bolag som producerar ett miljövänligt mineralgödsel, kaliumsulfat (SOP), genom att bland annat återvinna restströmmar från tillverkning av batterier och batterimaterial samt från massaindustrin och övrig industri. Den patentskyddade tekniken kommer att använda hälften så mycket energi som dagens produktionsmetoder och resultatet är ett mineralgödsel med lågt koldioxidavtryck. Ett unikt och cirkulärt bidrag som möjliggör hållbart jordbruk.   
FNCA Sweden AB är Certified Adviser. För mer information, besök www.cinis-fertilizer.com.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys