Connect with us

Marknadsnyheter

CombinedX-bolaget Elvenite uppgraderar Snellman till M3 cloud och inleder samarbete på den finska marknaden

Published

on

Elvenite tar därmed tar ett viktigt steg in på den finska marknaden genom att uppgradera Snellmans affärssystem till M3 Cloud. Uppgraderingen markerar början på ett spännande samarbete som ger Snellman tillgång till en effektiv och integrerad affärslösning.

Genom att implementera M3 Cloud kommer Snellman att kunna minska sitt manuella arbete och behovet av kringsystem, vilket leder till en mer strömlinjeformad och produktiv verksamhet.

– ”Vi är mycket entusiastiska över att ha Elvenite som vår Infor M3-partner. Första steget är att lyfta vårt nuvarande Infor M3-system till molnet, vilket ger oss nya utvecklingsmöjligheter med branschens bästa modeller för livsmedelsindustrin. Vi tror att Elvenite, med sitt fokus på livsmedelsindustrin och Infor M3, är en samarbetspartner som kan ge oss värdefulla insikter för att utveckla våra processer inom köttproduktion, färdigmat och djurmat”, säger John Aspnäs, IT Chef på Snellman.

Samarbete för framtida tillväxt

Partnerskapet mellan Elvenite och Snellman handlar om att bygga en långsiktig relation som stödjer Snellmans tillväxt och utveckling där M3 Cloud kommer att vara en viktig komponent för att uppnå detta.

– ”Vi är väldigt imponerade av Snellmans framåtanda och deras strävan efter ständiga förbättringar. Att få vara med och stödja deras digitala resa och samtidigt ta kliv in på den finska marknaden är något vi ser mycket positivt på”, säger Fredrik Johansson, Sales Manager på Elvenite.

Om Snellman

Snellman-koncernen är ett familjeföretag med rötterna i Jakobstad, Finland. Snellman verkar inom livsmedelsbranschen och är känt för sina produkter av god kvalitet och starka varumärken. De mest kända varumärkena är Snellman, Kokkikartano, Mr. Panini, MUSH, Fodax och Carolines Kök. Koncernens omsättning år 2023 var 454 miljoner euro och koncernen sysselsätter cirka 2000 personer i Finland, Sverige och Norge. För mer information, besök www.snellmangroup.fi.  

KONTAKTPERSONER

Jörgen Qwist, VD, jorgen.qwist@combinedx.com, 070-834 28 34
Björn Magnusson, IR,
bjorn.magnusson@combinedx.com, 070-713 49 60
Mathias Dyberg, VD Elvenite,
mathias.dyberg@elvenite.com, 073-978 92 81
Fredrik Johansson, Sales Manager Elvenite,
fredrik.johansson@elvenite.com, 070-218 53 60

Informationen lämnades enligt ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den tisdagen den 2 juli kl. 15:00.

Bolagets aktie (CX) är under föremål för handel på Nasdaq First North Premier Growth Market med Redeye AB som Certified Adviser med mailadress certifiedadviser@redeye.se.

CombinedX är en familj av nischade it-konsultbolag som hjälper företag och organisationer att dra fördel av digitaliseringens möjligheter. Vi levererar våra tjänster genom helägda dotterbolag som har marknadsledande teknik- och affärskunnande inom sina respektive områden. Tillsammans är vi ca 600 specialister i Sverige, Norge och Finland.

combinedx.com | info@combinedx.com | +46 54 400 25 10 | Tynäsgatan 10, 652 16 KARLSTAD

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys