Marknadsnyheter
CombinedX-bolaget Nethouse förvärvar infrastrukturkonsultbolaget Why i Sundsvall


Med målet att ytterligare stärka sin position på den svenska konsultmarknaden inom IT-infrastruktur och säkerhet har CombinedX-bolaget Nethouse Sverige AB (”Nethouse”) idag förvärvat samtliga aktier i Why IT Solutions AB (”Why”) i Sundsvall. Why är idag ca 30 konsulter och verksamheten omsätter ca 70 miljoner. Köpeskillingen uppgår till maximalt 32 MSEK varav 20 MSEK erlagts i kontanta medel och 5 MSEK erlagts i form av reverser till säljarna som ska kvittas mot 107.942 nyemitterade aktier i CombinedX AB (publ).
Why, som grundades i Sundsvall 2013, erbjuder konsulttjänster inom implementation och förvaltning samt drift av infrastrukturplattformar och applikationer. Erbjudandet omfattar även paketerade tjänster inom moln- och IT-infrastruktur och kompetens inom identitetshantering samt projektledning och verksamhetsutveckling. Why har flera stora kunder inom både offentlig och privat sektor i Sundsvall och Västernorrland. Bolaget har ca 30 medarbetare och omsatte år 2023 70 mkr med en rörelsemarginal om cirka 10 procent.
– Förvärvet av Why är strategiskt viktigt för Nethouse. Why har fina kunder i många olika branscher och är en framgångsrik leverantör till offentlig sektor. Sveriges offentliga verksamheter satsar stenhårt på digitalisering för att klara strama budgetar och för att öka servicen till medborgarna. Tillsammans med Why ökar vår förmåga att hjälpa dessa och andra kunder med moderna tjänster inom moln och infrastruktur, applikationsdrift och säkerhet. Båda bolagen har en stark tro på värdet av att bygga nära och långsiktiga kundrelationer och att vara en arbetsplats där våra medarbetare trivs och utvecklas. Det känns fantastiskt kul att alla medarbetare och kunder på Why nu blir en del vår fortsatta resa, säger Johan Ripe, vd på Nethouse.
– Nethouse är ett fint bolag som är på en spännande resa och det känns jättekul att få vara med på den. Det finns många likheter i våra verksamheter och erbjudanden, men även vissa skillnader, vilka gör att vi tillsammans blir en ännu bättre leverantör för både befintliga och nya kunder. Nethouse satsar stort på tjänster och kompetens inom cybersäkerhet vilket känns helt rätt och går i linje med de ambitioner vi har haft på Why. Det känns också spännande att bli en del av CombinedX-koncernen och vi ser fram emot att lära känna alla bolag i familjen. Det här kommer att bli riktigt bra för både våra kunder och våra medarbetare, säger Erik Sonesson vd på Why.
– Vi har nyligen aviserat att vårt bolag inom identitetshantering, Anytrust, kommer att bli en del av Nethouse och med förvärvet av Why fortsätter satsningen på att göra Nethouse till en branschledande kompetens- och tjänsteleverantör inom IT-infrastruktur och säkerhet, säger Jörgen Qwist VD för CombinedX.
CombinedX har övertagit betalningsförpliktelser enligt de utställda reverserna om 5 MSEK. Styrelsen för CombinedX avser besluta om kvittningsemission av 107.942 aktier mot betalning genom kvittning av reverserna. Teckningskursen i kvittningsemissionen bestämdes, i enlighet med aktieöverlåtelseavtalet, till 46,32 SEK/aktie, vilket motsvarar den volymvägda genomsnittskursen för CombinedX aktie på Nasdaq First North Premier Growth Market de 15 handelsdagar som närmast föregått förvärvet.
Emissionen avses att beslutas av styrelsen för CombinedX med stöd av bemyndigande från årsstämman den 4 maj 2023 och med syftet att göra säljarna av Why till aktieägare i CombinedX. De nyemitterade aktierna omfattas av ett lock up-åtagande som gäller i 24 månader från tillträdesdagen. Lock-up åtagandet innehåller sedvanliga undantag.
Av den kontanta delen av köpeskillingen har säljarna förbundit sig att återinvestera 2,5 MSEK i aktier i CombinedX över marknaden inom 90 dagar från tillträdet. Därtill kan en tilläggsköpeskilling om maximalt 7 MSEK utgå baserat på Whys finansiella utveckling innevarande verksamhetsår. En eventuell tilläggsköpeskilling ska utbetalas under 2025 och säljarna har förbundit sig att även återinvestera 30 procent av denna i CX-aktier över öppna marknaden. Även de aktier i CombinedX som säljarna förvärvar över marknaden omfattas av ett lock up-åtagande om 24 månader.
Genom den planerade kvittningsemissionen ökar antalet aktier i CombinedX med 107.942 från 18.089.243 (inkluderat de 980.000 aktier i CombinedX som tecknats genom utnyttjande av teckningsoptioner av serie 2020/2024 och som per dagen för detta pressmeddelande är under registrering hos Bolagsverket) till 18.197.185 aktier och tillika röster. Aktien har ett kvotvärde om 0,05 SEK och aktiekapitalet ökar med 5.397,10 SEK, från 904.462,15 SEK (inräknat den aktiekapitalsökning som föranleds av registreringen av de 980.000 aktier som nämnts ovan) till 909.859,25 SEK. Emissionen innebär således en utspädningseffekt om cirka 0,6 procent.
Den kontanta delen av köpeskillingen finansieras med egen kassa samt en förvärvskredit om 7 MSEK. Förvärvskostnaderna beräknas uppgå till cirka 0,4 MSEK. Affären förväntas bidra positivt till CombinedX omsättning och få en neutral påverkan på bolagets EBITDA-marginal under 2024, vinsten per aktie förväntas öka.
Kontaktpersoner
Jörgen Qwist, VD, jorgen.qwist@combinedx.com, 070-834 28 34
Björn Magnusson, IR, bjorn.magnusson@combinedx.com, 070-713 49 60
Johan Ripe, VD Nethouse, johan.ripe@nethouse.se, 073-556 62 64
Erik Sonesson, VD Why, erik.sonesson@why.se, 070-692 92 06
Om Nethouse
Nethouse är specialister på modern, tillgänglig och säker moln- och IT-infrastruktur. Vi designar, moderniserar och driftar verksamhetskritiska system och applikationer, även i högt säkerhetsklassade miljöer. Med våra kunddedikerade team får kunden en verksamhetsanpassad leverans och närhet till de specialister som kan just deras verksamhet och IT-miljö. Nethouse har ca 100 medarbetare som jobbar på något av våra kontor i Örebro, Karlstad, Göteborg och Karlskoga. Läs mer på www.nethouse.se
Om Why
Why levererar paketerade tjänster inom moln- och infrastruktur, digital arbetsplats, nätverk och säkerhet. Erbjudandet omfattar även konsult- och specialistkompetens inom molntransformation, digitalisering, identitetshantering, förvaltningsstyrning samt processer och stödsystem för sjukvården. Why grundades 2013 i Sundsvall och har ca 30 medarbetare. Läs mer på www.why.se
Om CombinedX
CombinedX är en familj av nischade it-konsultbolag som hjälper företag och organisationer att dra fördel av digitaliseringens möjligheter. Vi levererar våra tjänster genom helägda dotterbolag som har marknadsledande teknik- och affärskunnande inom sina respektive områden. Tillsammans är vi nästan 600 specialister i Sverige och Finland. Läs mer på www.combinedx.com
Informationen lämnades enligt ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den måndag den 25 mars kl. 12:30.
Bolagets aktie (CX) är under föremål för handel på Nasdaq First North Premier Growth Market med Redeye AB som Certified Adviser med mailadress certifiedadviser@redeye.se.
Taggar:
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke