Marknadsnyheter
Consid blomstrar i södra Sverige – 25 procent i omsättningstillväxt
Trots en tuff marknad har Consid i Region Syd fortsatt att växa. Med en omsättningstillväxt på 25 procent under 2024 går bolaget in i det nya året med stärkt position och nya satsningar. Framgången tillskrivs bland annat ett utökat säljteam, gränsöverskridande samarbeten och en växande kundbas.

Trots att det varit ett par år med trögare marknad, trotsar Consids region i södra Sverige lågkonjunkturen.
– Många lokala kollegor i branschen har haft det tufft, men Consid i Region Syd gick starkt ur 2024 med en omsättningstillväxt på 25 procent, säger Peter Elgåker, regionchef på Consid.
Starkt bidragande till regionens framgångar är ett mycket gott samarbete över sundet med Consid kontor i Köpenhamn, samt ett par nya stora gränsöverskridande kunder i kombinationen med ett utökat säljteam. Peter Elgåker ser positivt på möjligheterna inför 2025.
– 2025 har börjat starkt och jag hoppas att vi ser en fortsatt konjunkturförbättring under året. Vi kommer under året att fokusera på att utveckla våra relationer med regionens stora konsultköpare och stötta våra kontor i Köpenhamn och Hamburg i internationella leveranser. Utöver det ser jag fram emot att se hur kontoren i Lund och Trelleborg utvecklas under året då båda fick nya kontorsansvariga under 2024, säger Peter Elgåker.
Victoria Daya klev upp som ny kontorschef på Consids kontor i Lund under hösten 2024, nästan samtidigt som Christian Wremert tog över som kontorschef i Trelleborg.
– En av anledningarna till att jag älskar mitt jobb så mycket är för att jag för första gången i min yrkeskarriär får möjlighet att använda mig av alla olika erfarenheter jag skaffat under åren. Både för att själva jobbet är utformat på det sättet och för att Consid som bolag ger utrymme för det. Det ger mig en stor variation och det är aldrig tråkigt, säger Victoria Daya.
Victoria Daya är ny på Consid och tar med sig en gedigen erfarenhet av konsultbranschen från sina tidigare arbetsgivare. Under första halvåret på plats har hon redan bidragit med insikter och kompetens inom bland annat webb och e-handel där hon verkat tidigare. Nu ser hon fram emot att utveckla Consid i Lund vidare.
– Lund som kontor och del av Region Syd har en enorm potential med mycket att bygga vidare på. Min vision för kontoret är att fortsätta “gräva där vi står” men också våga lyfta blicken till att ta större kliv. Vi ska växa med fler kollegor, fler kunder och nya sätt att jobba med vår affärsmodell. Alla behövs för att nå våra målsättningar och det kräver ett engagemang av hela kontoret som helhet, där alla får bidra på de sätt de vill, säger Victoria Daya.
Christian Wremert är i stället en Consid-veteran med snart åtta år på bolaget. Nu har han gått från utvecklare och arkitekt till att axla kontorsansvaret i Trelleborg.
– Det känns inspirerande, motiverande och naturligt att ta över som kontorschef i Trelleborg. Det är ett grymt team här, och jag ser fram emot att fortsätta utveckla vår närvaro i regionen och framför allt skapa en arbetsplats där trivsel och kvalitet står i fokus, säger Christian Wremert.
Consid i Region Syd innefattar orterna Malmö, Helsingborg, Lund och Trelleborg.
________________________
Julia Jakobsson
Kommunikatör
julia.jakobsson@consid.se
________________________
Consid är ett av Sveriges snabbast växande företag som erbjuder konsulttjänster inom IT, management och digital marknadsföring. Företaget har 43 kontor i sex länder; Sverige, Norge, Danmark, Polen, Tyskland och Finland. Consid grundades år 2000 av Peter Hellgren och Henrik Sandell, 2023 omsatte företaget strax över 2,56 miljarder och har runt 2000 anställda. Läs mer på www.consid.se.
Taggar:
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
