Connect with us

Marknadsnyheter

Consid – mest aktiva medarbetare i Sverige på Linkedin

Published

on

IT- och kommunikationsbolaget Consid har tagit positionen som Sveriges största techföretag på LinkedIn, enligt en ny ranking från DSMN8. Plattformen, som analyserar tusentals företag i över 90 branscher, placerar Consid på plats 67 globalt – högst bland svenska techbolag.

Linna Westergren sociala medieransvarig och kreativ projektledare p Consid    Folkmassa av Considare

Enligt DSMN8, en plattform som analyserar medarbetarinflytande, är Consid det techbolag i Sverige vars anställda delar företagets innehåll mest på LinkedIn. Denna framgång drivs av ett starkt engagemang från medarbetarna, vars aktivitet och interaktioner skapar en kraftfull digital närvaro. Sociala medier spelar en central roll i Consids tillväxtstrategi, där hög synlighet och aktivt engagemang bidrar till ökad webbtrafik och nya affärsmöjligheter.

– Att anställda själva väljer att lyfta fram sin arbetsplats i sina egna sociala kanaler är ett kvitto på stoltheten de känner över sin arbetsplats. På Consid har vi tillsammans skapat en miljö att vara stolt över – en kultur som vuxit fram genom samspelet mellan HR, Employer Branding och alla delar av företaget. Det är just den gemenskapen som gör att vår kultur blomstrar, säger Linnéa Westergren, ansvarig för sociala medier och kreativ projektledare på Consid.

Consid har de senaste åren satsat stort på employer branding och medarbetarengagemang, något som nu bär frukt. Företagets aktiva närvaro på LinkedIn speglar en stark kultur där anställda spelar en central roll i att sprida företagets budskap.

– All cred till våra engagerade kollegor! I marknadsteamet gör vi vårt bästa för att skapa innehåll på Consids kanaler som engagerar och skapar en vilja att dela vidare, men det här är alla Considarnas förtjänst. Det är deras engagemang som tagit oss till den här pallplatsen, säger Linnéa Westergren.

Den nya rankingen bekräftar Consids position som en digitalt ledande aktör på den svenska tech-marknaden och visar på styrkan i en företagskultur där medarbetarna själva driver varumärket framåt.

Den höga rankingen befäster Consids position som en ledande aktör bland svenska techföretag. Så sent som i december presenterade Upphandlingsmyndigheten sin årsrankning över vunna offentliga upphandlingar. Även där placerades Consid som störst inom sitt segement och tvåa totalt. Den senaste tidens framgång knyts tätt företagets synlighet där anställda och deras uppfattning om företaget spelar en viktig roll, inte minst på sociala medier.
_______________________

Julia Jakobsson
Kommunikatör
julia.jakobsson@consid.se
_______________________

Consid är ett av Sveriges snabbast växande företag som erbjuder konsulttjänster inom IT, management och digital marknadsföring. Företaget har 43 kontor i sex länder; Sverige, Norge, Danmark, Polen, Tyskland och Finland. Consid grundades år 2000 av Peter Hellgren och Henrik Sandell, 2023 omsatte företaget strax över 2,56 miljarder och har runt 2000 anställda. Läs mer på www.consid.se.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys