Marknadsnyheter
Coop Butiker & Stormarknader är årets e-handlare 2024

I stark konkurrens med e-handelsaktören Matsmart och ICA Maxi Kungälv har Coop Butiker & Stormarknader vid Dagligvarugalan utsetts till årets e-handlare 2024.
– Vår service med lokala butiksdriftade e-handelsnav har uppskattats mycket av våra onlinekunder och att vi nu har fått detta erkännande och branschens finaste utmärkelse är verkligen ett kvitto och bekräftelse på att vi valde rätt väg i början av 2023. Vi valde då att gå en annan väg, avveckla vårt dark store och i stället satsa på kvalitet och effektivitet i vårt erbjudande och styrkan i vår lokala närvaro, säger Samir Radjai Försäljningschef Fygitala Kanaler Coop Butiker & Stormarknader.
Juryns motivering lyder: Årets e-handlare tar nya vägar. Genom uppbyggnad av regionala hubbar kombinerar man fördelarna med dedikerat e-handelslager och plock i butik. En lösning för alternativa leveransval och miljövänliga initiativ för att kunna erbjuda hållbara emballagelösningar ger ett vinnande koncept.
Coop Butiker & Stormarknaders e-handelsteam från vänster till höger: Samir Radjai Försäljningschef Fygitala Kanaler Coop Butiker & Stormarknader, My Nilsson Säljchef E-handel Stora Coop Boländerna, Ali Ghasemi Säljchef Varuflöde Stora Coop Rotebro/Säljchef Inflöde E-handel Stora Coop Häggvik, Sacha Boström Säljchef E-handel Utflöde Stora Coop Häggvik, Rasmus Engqvist Produktionsledare E-handel Coop Butiker & Stormarknader, Ellen Hallberg Säljchef E-handel Stora Coop Risängen, Wilma Sandgren Klasson Säljchef E-handel Inflöde Stora Coop Vinsta, Alessandra Cruz-Martyn Säljchef E-handel Utflöde Stora Coop Vinsta, Erik Edvardsson Direktör Erbjudande, Varuflöde och Projekt Coop Butiker & Stormarknader och Mikael Christensen Säljchef E-handel Stora Coop Värmdö. Foto: Fri Köpenskap
Sju frågor till Rasmus Engqvist, produktionsledare e-handel på Coop Butiker & Stormarknader
Coop Butiker & Stormarknaders e-handel har gått bättre än marknaden 17 kvartal i rad, vad ligger bakom?
– Enligt den modellen vi valt har vi möjlighet att spegla den fysiska butikens sortiment online vilket gör att vi också har möjlighet att lokalanpassa erbjudandet och komma väldigt nära kund. Detta tror vi är mycket uppskattat hos våra kunder.
Vad skiljer Coop Butiker & Stormarknaders e-affärsidé från andra aktörer?
– Vi har valt att decentralisera produktionen för att komma närmare kund, hålla rätt dimensioner i produktionskapacitet och fokusera på kärnaffären.
Hur jackar Coop Butiker & Stormarknaders e-handel in i det fygitala/omnikanaltänket?
– Vi ser till kund och deras behov i första hand och därför blir kanal sekundärt. Däremot är det viktigt för oss att säkerställa att vi finns där kunder rör sig, både geografiskt men även digitalt. Det är därför vi har till exempel Skärgårds-Coop och obemannade Coop Mini/Alltid Öppet som komplement till våra andra erbjudanden.
Var det ett avgörande beslut att byta ut det centrala darkstore till butiksplock/e-handelshubbar?
– Det har varit ett nyckelbeslut för att optimera vår e-handelsmodell utifrån kostnad, kvalitet och kundnöjdhet.
Hur har kundbeteendet förändrats gällande e-handeln i dagligvaruhandeln?
– Från Coronapandemins toppar har vi fortsatt att växa. Vi ser hur allt fler och fler kunder väljer att storhandla på nätet och kompletteringshandla ute i butik.
Hur ser Coop Butiker & Stormarknader på transporter ur ett klimatperspektiv?
– Klimatfrågan är en hjärtefråga för hela Coop och därför jobbar vi aktivt med att våra samarbetspartners ska ta ständiga kliv framåt inom klimatfrågor. Till exempel genom hållbara transporter, samlastning och cirkulära emballage.
Vad är ditt råd till den som vill lyckas med e-handel inom dagligvaruhandeln?
– Jobba med kärnaffären, Fokusera på kunden i alla aspekter och dimensionera din produktion rätt.
Om Coop Butiker & Stormarknaders e-handelserbjudande
Mot bakgrund av att Coops kunder och medlemmar ska mötas av samma utbud oavsett om de handlar i butik eller online avvecklade Coop Butiker & Stormarknader i februari 2023 sitt dåvarande centrallager (dark store) för e-handel i Kungens kurva och ersatte med butiksdriftade e-handelsnav med hemleverans runt omkring i sitt butiksnät. Idag har Coop Butiker & Stormarknader e-handelsnav på sju platser: Stora Coop Boländerna i Uppsala, Stora Coop Värmdö, Stora Coop Risängen i Norrköping och Stora Coop Eskilstuna, Stora Coop Vinsta i Vällingby, Stora Coop Häggvik i Sollentuna och Stora Coop Nyköping. Fördelarna med butiksdriftad e-handel jämfört med ett centrallager är många. Bland annat kan ett e-handelssortiment som utgår från butikens befintliga göras bredare och lokalt anpassat med produkter från exempelvis butiksbageri, catering och de manuella fisk-, chark- och delikatessavdelningarna. Dessutom kan hemleveranserna kortas i leveransavstånd och erbjudas mer frekvent.
Om juryn och bedömningskriterierna
I juryn för Årets e-handlare satt: Ali Ghoce VD Gordon, Peter Muld Chief Strategy & Digital Officer ICA Sverige, Nic Staeger CCO/Författare Staeger Consulting, Frida Ridderstolpe E-handelschef Axfood, Niklas Zeitlin Chef E-handel & B2B Coop Sverige och ordförande Joachim Björk Redaktionssekreterare Fri Köpenskap. Juryn bedömde följande kriterier: * Hur e-handeln bidrar till att skapa ökad försäljning, servicegrad, kundnöjdhet och lojalitet * Hur e-handeln påverkar lönsamheten för butiken/företaget * Kundupplevelse; webbshop, kunderbjudande, sortiment, kommunikation, leveransupplevelse, kvalitet * Effektiv logistikhantering; plock av ordrar, leveransalternativ, hållbarhet, arbetsmiljö * Marknadsföring; hur e-handeln skapar ökad räckvidd, genomsyrar företagets kanaler och bidrar till en komplett kundupplevelse * Nyttjande av nya innovationer, idéer och lösningar för att utveckla e-handelserbjudandet samt *Hur man har anpassat e-handeln efter det förändrade marknadsläget.
För ytterligare information, kontakta:
Bernd Schmitz
PR & kommunikation
Coop Butiker & Stormarknader AB
076-116 80 99
bernd.schmitz@coop.se
Om Coop Butiker & Stormarknader
Coop Butiker & Stormarknader fokuserar på att så många som möjligt kan få prisvärd, god, hälsosam och hållbar mat på bordet. Mötet med kunder och medlemmar sker i nära 200 butiker (Coop, Stora Coop, X:-tra och obemannade dygnet runt-öppna Coop Mini/Alltid öppet) i Stockholm, Södermanland, Uppsala och Östergötland. Via e-handel på coop.se levereras beställningar till hushåll på fastland och i Stockholms Skärgård alternativt till utplacerade hämta-skåp. Coop Butiker & Stormarknader har sitt säte i Stockholm, engagerar omkring 5 300 medarbetare och ingår i Föreningen Coop Östra, som med fler än 1,3 miljoner medlemmar är Sveriges största konsumentförening. För mer information se https://news.cision.com/se/coop-butiker—stormarknader
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX9 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter6 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke