Connect with us

Marknadsnyheter

Coop Mitts framtida ledare tar plats i butikerna

Published

on

Framtidens butiker kräver sina framtida ledare. Coop Mitts första avgångsklass börjar nu synas runt om i föreningens butiker.

– Tre av deltagarna har redan inlett eller inleder inom kort roller som ordinarie butikschefer. En utmaning som jag är övertygad de kommer axla med bravur och med goda resultat, säger Coop Mitts HR-chef Mia Westlund.

Elliot Fahlström började den 15 januari sin tjänst som butikschef på Coop Kilafors. Därmed lämnar han Coop Ljusne, fyra mil utåt land, efter en tid som tf butikschef där.

– Jag vill vara en del av Coop Mitts utveckling och göra oss till det självklara valet på orten. Där vi både är en inspirerande butik och en mötesplats för våra kunder. Jag brinner för att se min personal utvecklas och få peppa och leda dom till att vi tillsammans når våra mål. Programmet Framtida ledare har gett mig en god grund för att axla rollen som butikschef. Programmet har gett mig ökad kunskap i ekonomi, Coops vision och arbetssätt men också ledarskap och konsten att leda en annan människa, säger Elliot Fahlström som nu får en Ica Nära som närmaste konkurrent.

Coop Karlfeldtsplan i Västerås, som försett grannskapet med mat och inspiration sedan 201, kan se fram emot en ny butikschef från 1 mars. Johan Henningsson axlar då ansvaret efter en tid som tf butikschef på Coop Sala.

– Det ska bli fantastiskt roligt och spännande att få axla rollen som butikschef, det är något som jag har jobbat mot i många år! Det jag har fått lära mig på Framtida Ledare kommer att ha jättestor betydelse i min framtida roll som butikschef, det har gett mig en väldigt bra grund att stå på, vidareutveckla och förhoppningsvis föra vidare den kunskapen till någon annan, säger Johan Henningsson som kommer ha en Stora Coop (Stenby) bara ett par hundra meter från butiken.

På Coop Norrsundet beläget norr om Gävle nära kusten befinner sig Anthon Hedström butikschef sedan en tillbaka. Tack vare turismen blomstrar affären starkt senaste åren. Butiken var även med och skänkte matkassar till Julhjälpen i Gävle senast.

– Jag är nöjd med mitt beslut att ta den här rollen. Det är full fart varje dag vilket är superkul! Det är fortfarande mycket att lära sig, vilket bara är roligt så det ser jag fram emot. Att delta i Framtida Ledare och få grunderna i vad det innebär att vara en ledare på Coop vilket gav mig självförtroendet och inspirationen att söka rollen som butikschef, säger Anthon Hedström.

Om Framtida ledare

Framtidens Ledare är ett nytt Trainee-initiativ inom Coop Mitt i syfte att ge fler medarbetare möjlighet till snabb kompentens- och karriärsutveckling. Coop Mitt står tillsammans med resten av samhället inför en förändringsresa med en rad utmaningar.
 
Under 2024 startade den första gruppen medarbetare från Coop Mitt butiker resan mot att bli framtidens ledare och chef. Trainee-arbetet innefattar allt ifrån att leda i butik, till att arbeta med marknadsföring, försäljning, kommunikation och andra administrativa uppdrag. Den andra upplagan av Framtida ledare startar i mars 2025. Totalt 12 deltagare går programmet 2025.

Om Coop Mitt

Coop Mitt är en konsumentförening som ägs av cirka 444 000 medlemmar. varav 106 förtroendevalda. Vi driver detaljhandel i Gästrikland, Hälsingland, Dalarna, Uppland, Närke och i Västmanland. Cirka 2100 medarbetare säljer varor för cirka 4,5 miljarder kronor i 93 butiker.
 

För frågor om Framtida ledare, vänligen kontakta Coop Mitt HR-chef maria-angelica.westlund@coopmitt.se, för kontakt med deltagare från Framtida ledare kontakta media@coop.se eller beda.dahlberg1@coop.se

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys