Marknadsnyheter
Cyxone rapporterar att fyra patentansökningar för läkemedelskandidaten Rabeximod har publicerats
Cyxone (publ) meddelar idag att fyra patentansökningar som rör bolagets läkemedelskandidat Rabeximod har publicerats av PCT-myndigheten (WIPO). Om de godkänns kan dessa patent förlänga Rabeximods marknadsexklusivitet till 2041.
De fyra patentansökningar som publicerats av PCT-myndigheten (WIPO) är:
[A] PCT/EP2021/065705 New Oral Formulation (Om detta patent beviljas förväntas det ge ett gott skydd för oral formulering av Rabeximod i kristallin form).
[B] PCT/EP2021/065693 New Use of Rabeximod (Om detta patent beviljas förväntas det ge ett gott skydd för användning av Rabeximod i alla former för behandling av patogena infektioner och akuta respiratoriska syndrom).
[C] PCT/EP2021/065697 Rabeximod in treatment of RA (Om detta patent beviljas förväntas det ge ett gott skydd för användning av Rabeximod vid behandling av alla stadier av reumatoid artrit).
[D] PCT/EP2021/065694 Large Scale Process (Om detta patent beviljas förväntas det ge ett gott skydd för tillverkningsprocessen för Rabeximod)
”De fyra patentansökningarna – vilka täcker en rad områden som terapeutisk användning av Rabeximod, tillverkningsprocessen för vår läkemedelssubstans och läkemedelsformuleringen – är viktiga värdedrivare för Rabeximod och Cyxone. Tillsammans med den nya patentansökan som lämnades in denna månad avseende nya former av Rabeximod får Cyxone ett starkt och utökat patentskydd om patenten beviljas. Genom att förstärka patentportföljen för vår unika läkemedelskandidat Rabeximod och förlänga patentens livslängd säkerställer vi möjligheten att utveckla Rabeximod för reumatoid artrit och andra indikationer inom autoimmuna sjukdomar och neuroinflammation. Det ger oss tid och utrymme att utnyttja Rabeximods fulla potential,” säger Tara Heitner, vd, Cyxone.
Kontakt
Tara Heitner, VD
Tel: 0707 81 88 08
Email: tara.heitner@cyxone.com
Om Cyxone
Cyxone AB (publ) (Nasdaq First North Growth Market: CYXO) utvecklar sjukdomsmodifierande behandlingar för sjukdomar i immunsystemet såsom reumatoid artrit och multipel skleros såväl som för akuta respiratoriska sjukdomstillstånd som orsakats av virus. Rabeximod är en läkemedelskandidat i Fas 2 och utvärderas som behandling för reumatoid artrit och måttlig covid-19. T20K är en läkemedelskandidat i Fas 1 för behandling av multipel skleros. Certified Adviser är FNCA Sweden AB, telefon: 08-528 00 399, e-post: info@fnca.se. För mer information besök www.cyxone.com.
Taggar:
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
