Marknadsnyheter
Dagboken i ödehuset – ett läskigt sommaräventyr för barn
Elvaåriga Emmas sommarlov verkar bli urtrist. Alla planer på ridläger och annat kul med kompisarna kan hon glömma när mamma bestämmer att de ska tillbringa sommaren hos mormor och morfar i Sörbodane. Utan pappa. Dagboken i ödehuset av Annika Billberg är den första delen i en spännande deckarserie för barn 9–12 år.

Emmas sommar blir knappast tråkig utan snarare mer spännande än hon någonsin kunnat ana. Snart lär hon känna Carl-Fredrik och de båda hör talas om Sigrid som försvann för mer än sextio år sedan. De bestämmer sig för att ta reda på vad som egentligen hände. Det enda spåret efter Sigrid var hennes tröja vid ån. Men drunknade hon verkligen? Kan en gammal bortglömd dagbok vara nyckeln till mysteriet?
Serien har fått namnet Mysterierna i Sörbodane och utspelar sig på den dalsländska landsbygden. Inspiration till böckerna har Annika hämtat från sina egna somrar i Dalsland. I berättelsen har hon vävt in historier som kommer från hennes egen mormor som bodde i Sörbodane.
Dagboken i ödehuset har fått fina lovord från sina första läsare, alltifrån ”Asbra och precis min typ av bok” (Ivar, 10 år) till ”Boken var suverän, jag vill läsa nummer två också” (Alva 11 år). Och det är inte konstigt att berömmet har varit översvallande för boken är så mycket mer än bara ett mysterium. Det är en berättelse om vänskap, om att våga möta sina rädslor och att hantera förändringar, även när man bara vill att allt ska vara precis som vanligt. Men mest av allt är det ett perfekt sommaräventyr!Annika föddes 1975 i Östersund och växte upp i Jönköping, men numera bor hon i Enebyberg, Stockholm. Hon har jobbat som kommunikations- och marknadsdirektör i mer än femton år och kombinerar idag skrivandet med att vara rådgivare åt företag i kommunikationsfrågor. Hon har tidigare skrivit den rolig serien Tutte Brödsmula & Kalle Humla för barn i åldern 6–9 år.

Utkommer den 21 mars.
Kontakt: marknad@hoi.se
Hoi är ett modernt bokförlag som kombinerar styrkan hos ett traditionellt förlag med större frihet, mer delaktighet och bättre villkor för författaren. Vi letar ständigt efter manus med litterära och kommersiella kvaliteter. Välkommen till oss, som läsare eller författare.
Taggar:
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
