Marknadsnyheter
DanAds driver Wimts självbetjäningsplattform för annonsering – Sätter en ny standard inom sportreklam
Den nya annonsplattformen ger varumärken en unik möjlighet att nå Sveriges mest passionerade sportpublik samtidigt som de direkt stödjer klubbar och idrottare.
DanAds driver Wimts självbetjäningsplattform för annonsering – Sätter en ny standard inom sportreklam
Den nya annonsplattformen ger varumärken en unik möjlighet att nå Sveriges mest passionerade sportpublik samtidigt som de direkt stödjer klubbar och idrottare.
Stockholm – 13 februari – Wimt förändrar sportbranschen genom lanseringen av en självbetjäningsplattform för annonsering som ger varumärken möjlighet att nå ut till passionerade och hängivna sportfans i Sverige. Ad Manager-plattformen drivs av DanAds och erbjuder en sömlös och skalbar lösning för företag som vill nå lokala och nationella sportfans.
Wimts annonsplattform ger varumärken direkt tillgång till några av Sveriges mest engagerade sportcommunities, inklusive SHL-klubbar och dess unika längdskidåkningscommunity: XC Skiers Sweden med alla de bästa längdskidåkarna i Sverige. Den självbetjänade processen gör det möjligt för annonsörer att skapa och lansera kampanjer i bara fem enkla steg samtidigt som de spårar prestanda i realtid. Med exakta verktyg för målgruppssegmentering kan varumärken rikta sig till specifika åldersgrupper, kön och intresseområden, vilket säkerställer maximal relevans. Plattformen innehåller också avancerad frekvensbegränsning för att styra hur ofta annonser visas för enskilda användare, vilket optimerar kampanjeffektiviteten.
”Att arbeta med DanAds har varit en sömlös upplevelse, och deras självbetjäningsteknik för annonsering har gett vår plattform en otrolig effektivitet. Varumärken kan nu få kontakt med sportfans snabbare och mer effektivt, samtidigt som de intäkter de genererar hjälper till att stödja idrottare och klubbar. Det här partnerskapet är en win-win för både annonsörer och idrottsvärlden”, säger Sebastian Lundgren, VD på Wimt.
Modellen för intäktsdelning är utformad för att gynna sportindustrin, där en majoritet av annonsintäkterna går direkt till klubbar och idrottare. Annonsörer kan också integrera spårningspixlar och UTM-taggar för att mäta engagemang och konverteringar, vilket ger värdefulla insikter om användaråtgärder som evenemangsregistreringar, tävlingsdeltagande och andra interaktioner.
Nuvarande annonsörer på Wimts plattform har upplevt starka engagemangs- och interaktionsnivåer, med en engagemangsnivå på upp till 5% och en klickfrekvens på upp till 8%, vilket överträffar branschstandarder. Dessa resultat indikerar hög målgruppsrespons och stark varumärkesaffinitet bland sportentusiaster som använder Wimt.
”DanAds har alltid handlat om att tillhandahålla sömlösa och skalbara självbetjäningslösningar för annonsering, och vårt partnerskap med Wimt är en naturlig förlängning av detta uppdrag. Genom att integrera vår teknik i Wimts plattform gör vi det möjligt för varumärken att nå sportpubliken mer effektivt samtidigt som vi säkerställer att annonsintäkterna direkt gynnar klubbar och idrottare. Detta är en viktig milstolpe inom sportannonsering och vi ser fram emot att se effekterna av detta”, säger Peo Persson, CCO & medgrundare, DanAds.
Flera välkända varumärken har redan anslutit sig till Wimts annonsplattform, däribland Lyko, Intersport, ICA Sverige, EQPE, TriPoint och Bredbandsval.
För att markera lanseringen erbjuder Wimt 50% rabatt för annonsörer som registrerar sig före slutet av månaden. Kampanjkoden EARLYBIRD kan användas i kassan, med en minsta utgift på 5 000 SEK.
Annonsörer som är intresserade av Wimts innovativa plattform kan besöka www.wimt.com för mer information eller för att starta sin första kampanj redan idag.
Om DanAds
DanAds är en ledande global partner inom självbetjäning och automatiserad annonseringsteknik. De innovativa annonslösningarna gör det möjligt för publicister och annonsörer att effektivt hantera, optimera och skala upp sina annonskampanjer. DanAds strävar efter att demokratisera annonsering genom att tillhandahålla användarvänliga, AI-drivna lösningar som förbättrar kampanjprestanda och tillgänglighet. Med DanAds kan företag av alla storlekar utnyttja kraften i datadriven annonsering för att nå sina målgrupper på ett effektivt sätt.
DanAds grundades 2013 av CEO Istvan Beres och CCO Peo Persson. DanAds har sitt huvudkontor i Stockholm och kontor i New York och London och har kunder i alla storlekar på en global skala, inklusive några av världens ledande traditionella publicister som Paramount, Roku och TripAdvisor samt några av de största UGC-plattformarna (användargenererat innehåll) och globalt kända varumärken som Philips och SoundCloud.
Läs mer på www.DanAds.com.
För medieförfrågningar, vänligen kontakta:
Marie-Lou Penin, Head of Marketing – marie-lou.penin@danads.com
Om Wimt
Wimt grundades 2022 i Stockholm av Sebastian Lundgren tillsammans med grundaren Fredrik Niemelä och är en innovativ community-plattform inom sportsektorn. Appen erbjuder idrottare, klubbar, ligor, och förbund ett sätt att bygga sina egna communities, där atleter och sport kreatörer skapar exklusivt och interaktivt innehåll för att engagera supportrarna på ett helt nytt sätt.
Wimt har en vision om att omforma sportekonomin, där majoriteten av annonsintäkterna går direkt tillbaka till sporten och de kreatörer som skapar innehåll och engagemang.
För medieförfrågningar, vänligen kontakta:
Matilde Delzanno, Business Operations Lead – matilde@wimt.com
DanAds – För medieförfrågningar, vänligen kontakta: Marie-Lou Penin, Head of Marketing – marie-lou.penin@danads.com
Wimt – För medieförfrågningar, vänligen kontakta: Matilde Delzanno, Business Operations Lead – matilde@wimt.com
Om DanAds
DanAds är en ledande global partner inom självbetjäning och automatiserad annonseringsteknik. De innovativa annonslösningarna gör det möjligt för publicister och annonsörer att effektivt hantera, optimera och skala upp sina annonskampanjer. DanAds strävar efter att demokratisera annonsering genom att tillhandahålla användarvänliga, AI-drivna lösningar som förbättrar kampanjprestanda och tillgänglighet. Med DanAds kan företag av alla storlekar utnyttja kraften i datadriven annonsering för att nå sina målgrupper på ett effektivt sätt.
DanAds grundades 2013 av CEO Istvan Beres och CCO Peo Persson. DanAds har sitt huvudkontor i Stockholm och kontor i New York och London och har kunder i alla storlekar på en global skala, inklusive några av världens ledande traditionella publicister som Paramount, Roku och TripAdvisor samt några av de största UGC-plattformarna (användargenererat innehåll) och globalt kända varumärken som Philips och SoundCloud. Läs mer på www.DanAds.com.
Om Wimt
Wimt grundades 2022 i Stockholm av Sebastian Lundgren tillsammans med grundaren Fredrik Niemelä och är en innovativ community-plattform inom sportsektorn. Appen erbjuder idrottare, klubbar, ligor, och förbund ett sätt att bygga sina egna communities, där atleter och sport kreatörer skapar exklusivt och interaktivt innehåll för att engagera supportrarna på ett helt nytt sätt.
Wimt har en vision om att omforma sportekonomin, där majoriteten av annonsintäkterna går direkt tillbaka till sporten och de kreatörer som skapar innehåll och engagemang.
Marknadsnyheter
Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar
Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.
Vad är belåning av aktieportfölj?
Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.
Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.
Fördelar med belåning av aktieportfölj
1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning
Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.
2. Skatteeffektivitet
Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.
3. Flexibilitet i användning
Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.
4. Gynnsam ränta
Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.
5. Enkel administration
De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.
6. Möjlighet till hävstång
För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.
Nackdelar och risker
1. Marginalkrav och tvångsförsäljning
Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.
2. Förstärkt risk vid börsfall
Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.
3. Räntekostnad
Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.
4. Komplexitet och överbelåning
Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.
5. Psykologisk stress
Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.
6. Begränsad diversifiering
När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.
Vem passar belåning för?
Belåning av aktieportfölj passar bäst för:
- Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
- Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
- Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
- Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
- Investerare med låg skuldsättning i övrigt
Belåning är inte lämplig för:
- Nybörjare på aktiemarknaden
- Personer som redan har hög skuldsättning
- Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
- De som ser belåning som ”gratis pengar”
Praktiska råd och strategier
Sätt konservativa gränser
Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.
Diversifiera säkerheter
Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.
Ha likviditetsbuffert
Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.
Förstå villkoren
Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.
Regelbunden uppföljning
Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.
Slutsats
Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.
Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.
För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.
Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
