Marknadsnyheter
Delårsrapport 1 januari
to, okt 12, 2017 16:46 CET
Tredje kvartalet 2017
- Periodens resultat uppgick till -828 (-11 382) tkr.
- Periodens resultat per aktie uppgick till -0,00 (-0,02) kr.
- Eget kapital uppgick till 8 107 (49 418) tkr, motsvarande 0,02 (0,10) kr per aktie.
Januari-september 2017
- Periodens resultat uppgick till -37 633 (-31 749) tkr.
- Periodens resultat per aktie uppgick till -0,08 (-0,08) kr.
- Eget kapital uppgick till 8 107 (49 418) tkr, motsvarande 0,02 (0,10) kr per aktie.
HQs verksamhet och utvecklingen januari-juni 2017
HQs nuvarande verksamhet
Efter försäljningen av HQ Bank i september 2010 till Carnegie har HQ inte bedrivit någon operativ verksamhet och inriktningen har sedan dess varit att avveckla bolagets icke likvida tillgångar och driva de utredningar och domstolsprocesser avseende skadestånds- och återvinningskrav som beskrivs nedan.
Vid bolagsstämma i HQ AB den 24 maj 2011 beslutades att skadeståndstalan skulle väckas mot de tidigare styrelseledamöterna, verkställande direktör, huvudansvarig revisor och KPMG med anledning av den skada som dessa har orsakat HQ på grund av fel och försummelse vid fullgörandet av sina respektive uppdrag.
Styrelsens utredningsarbete
Styrelsen fick i uppdrag av årsstämman den 24 maj 2011 att driva skadeståndstalan mot de personer och bolag som genom sina ageranden skadat HQ. De händelser och förhållanden som styrelsen fått i uppdrag att utreda är komplexa och omfattar områden som derivatmarknadens funktionssätt, värdering och redovisning av derivatinstrument, risk- och verksamhetskontroll, kapitaltäckning, corporate governance, styrelse- och revisorsansvar med mera, vilket i processerna, erfordrar förutom juridisk expertis, även specialistkompetens inom nämnda områden.
Pågående ärenden
Tingsrättsförhandlingarna i civilmålen är avslutade och dom väntas enligt tingsrättens besked komma den 14 december 2017 kl. 11.00.
Finansiering för fortsatt drift
HQ befinner sig i en mycket speciell situation eftersom den enda kvarvarande verksamhet som bedrivs är slutförande av den aktuella domstolsprocessen. Bolaget saknar löpande intäkter.
Under år 2017 har bolaget genomfört en nyemission som har tillfört bolaget cirka 15,9 mkr före emissionskostnader. Emissionskostnaderna i samband med nyemissionen uppgick till cirka 1,5 mkr. Emissionen har registrerats av Bolagsverket den 3 juli 2017.
HQ-aktien
HQ-aktien är noterad på Aktietorget. Antalet registrerade aktier uppgick per den 30 september 2017 till 508 240 096 aktier. Per den 30 september 2017 uppgick bolagets registrerade aktiekapital till 10 092 196,19 kr.
Styrelse och ledning
Styrelsen i HQ AB består av styrelseordförande Christer Sandberg och styrelseledamöterna Peter Zonabend och Johan Wiklund. Joakim Lindén är verkställande direktör.
Väsentliga händelser efter rapportperiodens utgång
Tingsrätten har ändrat tidpunkten för meddelande av dom till den 14 december 2017 kl 11.00
Ekonomisk utveckling för perioden januari-september 2017
Resultatutveckling för perioden juli-september 2017
Rörelseresultatet uppgick till -832 (-11 439) tkr, och periodens resultat uppgick till -828 (-11 382) tkr, motsvarande -0,00 (-0,02) kronor per aktie. Rörelsens kostnader uppgick till 832 (11 439) tkr.
Resultatutveckling för perioden januari-september 2017
Rörelseresultatet uppgick till -37 669 (-31 879) tkr, och periodens resultat uppgick till -37 633 (-31 749) tkr, motsvarande -0,08 (-0,08) kronor per aktie. Rörelsens kostnader uppgick till 37 669 (31 879) tkr.
Likvida medel och eget kapital
Likvida medel uppgick till 9 528 tkr (61 027 tkr). Eget kapital uppgick till 8 107 tkr (49 418) motsvarande 0,02 (0,10) kr per aktie.
Skatt
Uppskjuten skattefordran avseende uppkomna underskott under perioden har inte bokförts eftersom verksamheten inte genererar några löpande intäkter.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Bolagets risker finns beskrivna i årsredovisningen för 2016.
I enlighet med allmänna redovisningsprinciper har HQ inte reserverat något belopp till täckande av eventuell rättegångskostnad.
Närståendetransaktioner under rapportperioden
I samband med bolagets nyemission i juni 2017 ingick HQ garantiavtal och teckningsförbindelser med huvudägarna i syfte att säkerställa den av årsstämman beslutade nyemissionen. Den totala garantiprovisionen om 321 tkr betalades under tredje kvartalet 2017. För teckningsförbindelserna utgick ingen provision.
HQs styrelse har under 2017 återigen förlängt det avtal som ingicks under 2014, och förlängdes 2015 och 2016, med Advokatfirman Christer Sandberg AB avseende Christer Sandbergs tillhandahållande av juridiska tjänster. För tredje kvartalet 2017 har kostnaderna under detta avtal uppgått till 0 tkr inkl moms (för samma period 2016 uppgick kostnaderna under detta avtal till 534 tkr inkl moms). Under perioden januari till september 2017 har kostnaderna under detta avtal uppgått till 2 971 tkr inklusive moms. För perioden januari till september 2016 uppgick kostnaderna till 1 991 tkr inklusive moms.
Offentliggörande
Informationen i denna delårsrapport är sådan som HQ AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (MAR).
Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 12 oktober 2017.
Kommande rapporttillfällen
Bokslutskommuniké 2017 31 januari 2018
Undertecknade försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av bolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som bolaget står inför.
Stockholm den 12 oktober 2017
Christer Sandberg Peter Zonabend
Styrelseordförande Styrelseledamot
Johan Wiklund Joakim Lindén
Styrelseledamot Verkställande direktör
Denna delårsrapport har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
Delårsrapporten finns tillgänglig på www.hqab.se.
För mer information:
Christer Sandberg, styrelseordförande, tel. 070-666 10 30
Joakim Lindén, VD, tel. 070-832 68 83
HQ AB (publ), Box 7738, 103 95 Stockholm
.
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
