Marknadsnyheter
Delårsrapport för Estea Omsorgsfastigheter AB (publ) perioden januari – juni 2024
Perioden i sammandrag
- Rörelseresultat var -9,8 (-7,3) MSEK. Minskat rörelseresultat beror främst på minskade intäkter då samtliga dotterbolag såldes i samband med frånträdet 22 februari.
- Resultat efter finansiella poster ökade till -5,5 (-12,2) MSEK. Ökningen beror främst på omvärdering av finansiella anläggningstillgångar som har påverkat resultatet med 24 (0) MSEK.
- Omvärdering av kapitalandelslån har påverkat resultatet med -16,5 (356,5) MSEK.
- Resultat efter skatt var -531,9 (267,3) MSEK, varav bokföringsmässig förlust om -509,8 (0,0) MSEK avseende försäljningen av aktier. Förlusten har ej haft någon påverkan på bolagets kassaflöde.
- Periodens kassaflöde uppgick till 13,1 (-0,1) MSEK.
- NAV-värdet som belöper på kapitalandelslån serie A uppgick vid periodens slut till 53,4 (102,5) procent. NAV-värdet baseras på finansiella anläggningstillgångarnas redovisade värde.
Viktiga händelser under perioden
- Den 13 maj beslutade styrelsen i Estea Omsorgsförvaltning om delutbetalning av ränta till andelsägarna i fonden. Utbetalningen av den beslutade räntan verkställdes den 10 juli.
- Den 27 juni beslutades att utse AIFM Group till att sköta rapportering, regelefterlevnad och administration av fonden i syfte att säkerställa kvalitet och kostnadsbesparingar. Uppdraget påbörjades den 1 juli.
PERIODEN I SAMMANDRAG SAMT NYCKELTAL |
Belopp i miljoner kronor | 2024 | 2023 | 2023 |
Jan – Jun | Jan – Jun | Jan – Dec | |
Finansiella anläggningstillgångar | 721,4 | 987,9 | 0,0 |
Emitterat kapitalandelslån | 1 252,2 | 1 252,2 | 1 252,2 |
Eget kapital | 317,0 | 706,8 | 848,9 |
Balansomslutning | 752,3 | 1 359,0 | 1 392,1 |
Nyckeltal | |||
Justerad soliditet, % | 89,8 | 92,8 | 85,5 |
Ränta kapitalandelslån, % | 4,0 | 4,0 | 4,0 |
NAV-värde, serie A % | 53,4 | 102,5 | 57,5 |
Marknadskurs kapitalandelslån, % | 28,3 | 44,0 | 27,0 |
Kontaktpersoner för ytterligare information
Johan Eriksson, Styrelseordförande på Estea AB, telefon 08 679 05 00, e-post johan.eriksson@estea.se
Per Torpare, Head of Fundraising and Business Development, telefon 070 922 10 88, e-post per.torpare@estea.se
För mer information om Estea AB se: www.estea.se
Om Estea AB och Estea Omsorgsfastigheter AB (publ)
Estea AB grundades för 22 år sedan med syftet att erbjuda möjligheten att investera i fastigheter.
Estea Omsorgsfastigheter AB (publ) är en av Estea AB helägd fond. Fondens andelar är noterade vid Nasdaq Stockholms obligationslista. För mer information om fonden gå in på www.estea.se/fonder/estea-omsorgsfastigheter
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke