Marknadsnyheter
Delårsrapport för perioden januari – september 2024
Juli – september
- Nettoomsättning för perioden uppgick till 6 871 TKR (6 661), en ökning om 3 procent.
- Periodens resultat uppgick till -2 786 TKR (-2 065).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten för perioden uppgick till 2 918 TKR (-2 062).
- Resultat per stamaktie var -0,01 kr (-0,01).
- Kassan vid periodens utgång uppgick till 35 415 TKR (32 406). Koncernen saknar skulder.
- Orderingången för perioden uppgick till 1 157 TKR (4 442).
- Orderstocken vid periodens utgång uppgick till 14 090 TKR (14 414).
Januari – september
- Nettoomsättning för perioden uppgick till 25 639 TKR (16 527), en ökning om 55 procent.
- Periodens resultat uppgick till -9 209 TKR (-11 500).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten för perioden uppgick till -7 647 TKR (-10 507).
- Resultat per stamaktie var -0,03 kr (-0,06).
- Kassan vid periodens utgång uppgick till 35 415 TKR (32 406). Koncernen saknar skulder.
- Orderingången för perioden uppgick till 22 037 TKR (25 502).
- Orderstocken vid periodens utgång uppgick till 14 090 TKR (14 414).
Väsentliga händelser under perioden
Inga väsentliga händelser har inträffat under perioden.
Väsentliga händelser efter periodens utgång
Under Global Currency Forum som hölls i Oman den 30 september – 2 oktober tillkännagav Lesotho’s Centralbank tillsammans med Oberthur Fiduciaire den kommande lanseringen av två nya valörer, 10 och 20 Maloti, innehållandes Anima; en säkerhetstråd baserad på Rolling Optics-teknologi. Denna affär var densamma som Rolling Optics den 10 april i år lät meddela om som sin första order inom High Security.
För rapporten i sin helhet, vänligen besök: https://www.rollingoptics.com/finansiella-rapporter/
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Jean-Michel Guichot, VD, Rolling Optics Holding AB (publ)
Tel: +33 6 09 92 44 49
E-mail: jm.guichot@rollingoptics.com
Denna information är sådan information som Rolling Optics Holding AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 8 november 2024 kl 7:30 CEST.
Om Rolling Optics
Med rötterna i forskning vid Ångströmlaboratoriet vid Uppsala universitet i Sverige utvecklar, designar, producerar och säljer Rolling Optics produkter inom visuell autentisering. Genom att ha utvecklat världens mest högupplösta tryckteknologi har bolaget möjliggjort tillverkning av mikrooptiska bilder med oslagbart realistiska rörelse- och 3D-effekter. Rolling Optics erbjuder mikrooptiska säkerhetslösningar inom två affärsområden; High Security där Rolling Optics 3D-teknik integreras i dokument som utfärdas av banker och myndigheter, såsom sedlar, pass och ID-kort samt Brand Protection för företag som vill skydda sina varumärken mot förfalskning och garantera äkthet genom att använda Rolling Optics 3D-material i eller på sina förpackningar och produkter. Besök gärna www.rollingoptics.com.
Rolling Optics Holding AB:s aktie är upptagen till handel på Nasdaq First North Growth Market under kortnamn RO.
Bolagets Certified Adviser är Carnegie Investment Bank AB (publ).
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke