Marknadsnyheter
Delårsrapport januari – juni 2024 Sweco AB (publ)


Swecos (NASDAQ: SWEC-B) rapport för det andra kvartalet visar stabil tillväxt och förbättrad effektivitet. Omsättningen ökade med 11 procent, EBITA ökade med 12 procent, justerat för kalender, och marginalen ökade till 9,8 procent. Den positiva utvecklingen beror på stabil efterfrågan, högre arvoden och högre debiteringsgrad. Marknaden är i linje med tidigare kvartal, med god efterfrågan kopplat till den gröna omställningen i Europa och inom områden som försvar och säkerhet, sjukvård och läkemedel.
April–juni 2024
- Nettoomsättningen ökade till 8 077 MSEK (7 249)
- EBITA ökade till 794 MSEK (564), marginal 9,8 procent (7,8)
- EBITA ökade med 12 procent jämfört med föregående år, justerat för den betydande positiva kalendereffekten i kvartalet
- EBIT ökade till 783 MSEK (532), marginal 9,7 procent (7,3)
- Resultat efter skatt ökade till 540 MSEK (357), motsvarande 1,50 SEK per aktie (0,99)
Januari–juni 2024
- Nettoomsättningen ökade till 15 797 MSEK (14 389)
- EBITA ökade till 1 587 MSEK (1 412), marginal 10,0 procent (9,8)
- EBITA ökade med 15 procent jämfört med föregående år, justerat för kalendereffekter
- EBIT ökade till 1 561 MSEK (1 370), marginal 9,9 procent (9,5)
- Nettoskuld/EBITDA minskade till 1,1 ggr (1,5)
- Nettoskulden minskade till 3 451 MSEK (4 097)
- Resultat efter skatt ökade till 1 098 MSEK (982), motsvarande 3,06 SEK per aktie (2,74)
Vd och koncernchef Åsa Bergman kommenterar:
”Stabil tillväxt och förbättrad effektivitet
Swecos positiva utveckling fortsatte under andra kvartalet. Nettoomsättningen ökade 11 procent och EBITA med 12 procent, justerat för kalendereffekter. EBITA-marginalen ökade till 9,8 procent.
Den positiva utvecklingen drivs av en stabil efterfrågan, högre genomsnittliga arvoden och ökad effektivitet. De åtgärder som har vidtagits under de föregående kvartalen börjar ge effekt, vilket har lett till en högre debiteringsgrad och starkare lönsamhet.
Överlag förblev efterfrågan på Swecos tjänster god, särskilt kopplat till den gröna omställningen. Efterfrågan inom bostäder och kommersiella fastigheter, liksom traditionell industri, förblev svagare.
Positiv operativ trend
Nettoomsättningen ökade till 8 077 MSEK (7 249), med en organisk tillväxt om 6 procent, justerat för kalendereffekter. EBITA ökade till 794 MSEK (564) och EBITA-marginalen ökade till 9,8 procent (7,8). Justerat för kalendereffekter ökade EBITA med 12 procent eller 68 MSEK. Högre genomsnittliga arvoden, en högre debiteringsgrad, en ökning av antalet anställda, bidrag från förvärv och lägre rörelsekostnader hade samtliga en positiv effekt, medan högre personalkostnader, tillsammans med omstruktureringskostnader om 58 MSEK, påverkade negativt.
Sweco Belgien, Danmark, Norge och Sverige uppnådde samtliga en positiv organisk tillväxt och tvåsiffriga marginaler. Tyskland och Centraleuropa, Finland och Nederländerna levererade förbättrad EBITA kombinerat med betydande marginalförbättringar. Den pågående ompositioneringen i Storbritannien fortskrider enligt plan och Sweco Storbritannien förblev lönsamt under kvartalet.
Projekt och förvärv
Vändningen i Tyskland har gått stadigt framåt och jag är glad att kunna meddela vårt första förvärv i Tyskland på många år; Frilling + Rolfs, som tillför 30 experter inom vatten- och avloppshantering. Förvärvet möjliggör för Sweco att vinna fler affärer i ett växande marknadssegment.
Idag offentliggjorde vi även förvärvet av Valstar Simonis i Nederländerna, med omkring 60 experter inom cirkularitet och tekniska installationer för hållbarhet, inomhusklimat och säkerhet i byggnader. Förvärvet stärker Swecos ställning som ett av de ledande bolagen i Nederländerna inom hållbara byggnader.
Vi fortsätter att vinna projekt inom en rad olika expert- och kundsegment, vilket avspeglar mångfalden i vår verksamhet. I Nederländerna har Sweco fått i uppdrag av VoltH2 att bidra med ingenjörs- och upphandlingstjänster till en grön vätgasanläggning med en kapacitet om 60 MW.
I Finland har vi tecknat avtal om att tillhandahålla projekteringstjänster till den första spårvägen i Åbo i Finland och bidrar därmed till att skynda på stadens tillväxt och stödja dess klimatmål.
I Belgien ska Sweco stödja regeringen i arbetet med att utveckla en hållbar mobilitetsstrategi för en snabbt växande företagspark i Gent. Den styrningsmodell som Sweco har skapat ska stödja företag i att kunna erbjuda mobilitetslösningar för en gemensam multimodal infrastruktur till sina anställda.
Under kvartalet tillkännagav vi också ett fyraårigt ramavtal med fastighetsförvaltaren för Danmarks försvarsmakt, Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse, värt 238 MSEK. Sweco kommer att tillhandahålla strategisk rådgivning om byggnation, underhåll, utveckling och hållbarhetsfrågor för militära fastigheter i Danmark samt på Färöarna och Grönland.
Prioriteringar framåt
Vi fortsätter att fokusera på att förbättra effektiviteten för att ytterligare stärka våra marginaler. Att fortsätta vår historia av lönsam tillväxt med branschledande marginaler förblir en viktig prioritering framöver. Jag är nöjd med att de åtgärder vi har vidtagit ger resultat och att vi har nått en milstolpe i vår vändning i Tyskland, som markeras av förvärvet av Frilling + Rolfs.
Utöver de affärsmöjligheter som skapas av Europas gröna omställning ser vi även tillväxt inom segment som försvar och säkerhet, sjukvård och läkemedel. Sweco fortsätter att stödja sina kunder i dessa segment och vi har en bra position för att skapa fortsatt tillväxt för verksamheten.”
Informationsmöte
Swecos vd och koncernchef Åsa Bergman och CFO Olof Stålnacke presenterar rapporten vid en webcast och telefonkonferens den 16 juli klockan klockan 13:30. Presentationen hålls på engelska.
• För registrering till webcast: Klicka här
• För registrering till telefonkonferens: Klicka här
Presentationen och rapporten kommer att finnas tillgängliga för nedladdning på koncernens hemsida.
Informationen är sådan som SWECO är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014) samt lag (2007:528) om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2024-07-16 12:30 CET.
För mer information, vänligen kontakta:
Anna E Olsson, Head of Press, Sweco Group, 070 557 33 26, anna.e.olsson@sweco.se
Sweco plans and designs the sustainable communities and cities of the future. Together with our clients and the collective knowledge of our 22,000 architects, engineers and other experts, we co-create solutions to address urbanisation, capture the power of digitalisation, and make our societies more sustainable. Sweco is Europe’s leading engineering and architecture consultancy, with sales of approximately SEK 29 billion (EUR 2.5 billion) in 2023. The company is listed on Nasdaq Stockholm. www.swecogroup.com.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke