Marknadsnyheter
Delårsrapport januari – september 2024 för Sparbanken Skåne
Riksbankens sänkningar av styrräntan har tillfört ett nytt mått av framtidsoptimism i den skånska ekonomin. Sparbanken Skåne kan se tillbaka på ännu ett stabilt kvartal och står väl rustad för att kunna stötta både hushåll och företag i den kommande återhämtningen.
Banken redovisar ett resultat om 439 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2024.
– Vi ser att framtidstron stegvis börjar komma tillbaka igen i Skåne när det gäller konjunkturutvecklingen. Den finansiella trygghet vi har i Sparbanken Skåne medför att vi helt kan styra över vår egen utveckling och samtidigt bidra i återhämtningen som en stark och engagerad ekonomisk partner, säger VD Rasmus Roos.
Ekonomiskt sammandrag tredje kvartalet, juli – september 2024
(Jämförelsesiffror inom parentes avser andra kvartalet, april – juni 2024, om inget annat angivits)
- Bankens rörelseresultat uppgick under kvartalet till 439 (467) miljoner kronor.
- Räntenettot uppgick till 590 (609) miljoner kronor.
- Provisionsnettot uppgick till 139 (139) miljoner kronor.
- Kostnader exklusive kreditförluster minskade något och uppgick till -288 (-292) miljoner kronor. Minskningen är främst hänförbar till minskade personalkostnader.
- Bankens totala kreditreserveringar är fortsatt mycket låga men har ökat något och uppgick till -3 (+7) miljoner kronor.
- Affärsvolymen uppgick till 263 (263) miljarder kronor.
- Kapitalrelationen liksom primärkapitalrelationen uppgick till 23,5 (23,1) procent.
- Likviditetstäckningskvoten minskade till 327 (452) procent.
Viktiga händelser under kvartalet
- Lågkonjunktur men även en viss framtidsoptimism efter Riksbankens räntesänkningar beskriver det ekonomiska läget i Sverige och Skåne. Dock bedömer både Riksbanken och Konjunkturinstitutet att lågkonjunkturen dröjer sig kvar längre än vad som tidigare antagits.
- Fortsatt avvaktan gällande investeringar och nya kreditförfrågningar präglade privat- och företagsmarknaden i Sparbanken Skånes verksamhetsområde.
- Den finansiella utvecklingen för Sparbanken Skåne var fortsatt god och banken står mycket robust inför framtiden. Detta innebär möjlighet att vidareutveckla erbjudandet, medverka till finansiell stabilitet i samhället och att kunna stötta kunderna i återhämtning och grön omställning.
- ”Hälsoklivet”, ”Sparbanken Skånes Kulturstipendier” och ”SLU och Sparbanken Skånes centrum för hållbar primärproduktion” är exempel på satsningar inom ramen för bankens samhällsengagemang som presenterades under perioden.
- Den 1 september 2024 bytte bankens samtliga tre ägarstiftelser namn för att skapa en tydligare koppling till banken samtidigt som stiftelserna behåller den egna identiteten.
Ekonomiskt sammandrag januari – september 2024
(Jämförelsesiffror inom parentes avser januari – september 2023 om inget annat angivits)
- Bankens rörelseresultat uppgick till 1 369 (1 375) miljoner kronor.
- Räntenettot har minskat något till 1 817 (1 853) miljoner kronor främst till följd av sänkta marknadsräntor.
- Provisionsnettot har ökat genom en positiv börsutveckling och uppgick till 411 (375) miljoner kronor.
- Kostnader exklusive kreditförluster har ökat och uppgick till -867 (-786) miljoner kronor. Ökningen är främst hänförbar till ökade kostnader för IT, konsulttjänster och personal.
- Bankens totala kreditreserveringar minskade och periodens förändring uppgick till -1 (-77) miljoner kronor och avser till största del minskade reserveringar för framtida kreditförluster, se avsnitt ”Kreditkvalitet och kreditreserveringar”.
- Affärsvolymen har ökat och uppgick till 263 (248) miljarder kronor.
- Kapitalrelationen liksom primärkapitalrelationen uppgick till 23,5 (22,6) procent.
- Likviditetstäckningskvoten minskade till 327 (556) procent.
För mer information
Rasmus Roos, VD, 046-16 23 11
Mikael Forsberg, CFO, 044-13 82 17
Kristian Svensson, pressansvarig, 046-16 23 09
Denna information är sådan information som Sparbanken Skåne är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 30 oktober 2024 klockan 8.30 CET.
Om Sparbanken Skåne
Sparbanken Skåne är en regional sparbank för människorna, näringslivet och det lokala samhället. En bank med hög tillgänglighet, smarta tjänster och grundläggande sparbanksvärderingar där besluten fattas nära kunden. Huvudägare är tre skånska sparbanksstiftelser. I samarbete med stiftelserna kan delar av överskottet från bankrörelsen investeras i samhällsutvecklande insatser.
Taggar:
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
