Marknadsnyheter
Delårsrapport kvartal 1 2022 Medimi AB (publ) 1 januari – 31 mars 2022
Sammanfattning kvartal 1 2022
2022-01-01 – 2022-03-31
- Nettoomsättningen ökade med 82 % och uppgick till 0,4 MSEK (0,22 MSEK).
- Resultatet efter finansiella poster uppgick till -3,85 MSEK ( -3,78 MSEK)
- Resultatet per aktie* efter utspädning uppgick till -0,01 SEK (– 0,01 SEK
- Kassaflöde: -4,29 MSEK (19,35 MSEK)
- Soliditeten per den 220331 uppgick till 86 % (92 %)
* Beräknat utifrån antal aktier: 290 198 093
Fortsatt positiv utveckling och återgång till normalt marknadsläge
Den goda trenden som startade i slutet av 2021 fortsatte under första kvartalet 2022. Trots att vi såg fortsatt påverkan av omikron i början av året uppgick vår försäljning under kvartalet till 0,4 (0,22) miljoner kronor vilket är en ökning med 82 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Även om försäljningen fortfarande är på en låg nivå är det glädjande att vi redan nu har sålt för nästan lika mycket som under hela första halvåret ifjol.
Mycket positivt är också att vi kan konstatera att våra marknader sakta men säkert börjar återgå till det normala. Tack vare gradvis ökade aktiviteter på marknaden från oss och våra kommersiella partners växer vår kundbas kontinuerligt och vi har nu fler användare av MedimiSmart ute i kommunerna. Dessutom har vi en betydligt större pipeline med intresserade kunder som befinner sig i olika stadier av ”säljtratten”.
Hög aktivitet på marknaden i Danmark och ny affärsmodell sjösatt
Den danska marknaden fortsatte att utvecklas positivt. Aalborg installerade kontinuerligt nya enheter, likaså Mittjylland och Ringsted, vilka dessutom utvärderar vidare expansion av lösningen. Aktiviteterna i resten av Danmark ökar också och vi är idag i dialog med betydligt fler kunder jämfört med ifjol. Förfrågningar från nya kommuner kommer också in via ATEA som kan utnyttja SKI-avtal (Statligt Kommun och Inköp) på den danska marknaden, vilket innebär att kommunen köper direkt från ATEA utan att genomföra en upphandling. Detta innebär att ATEA köper hårdvaran av Medimi. Denna affärsmodell kommer vi att introducera och använda oss av på samtliga marknader i nära samarbete med våra partners. Affärsmodellen har en positiv påverkan på vårt kassaflöde då intäkterna för hårdvaran kommer direkt. Affärsmodellen ger dessutom en kontinuerlig intäkt under hela avtalstiden för ”support och underhåll”.
Norska kommuner igång
Påverkan av omikron på den norska marknaden minskade under den senare delen av kvartalet och vi startade upp tre av fyra kommuner, den fjärde installeras inom kort. Vi förväntar oss nu återgång till en mer normal marknadssituation och en aktivitetsnivå lik den vi hade under mitten på 2021. Även i Norge är intresset stort för vår lösning vilket visar sig bland annat genom fler möten mellan vår partner Hepro och kommunerna.
Ökad räckvidd i Sverige genom Letter Of Intent (LOI) med Tunstall
Vi fortsätter att bearbeta den svenska marknaden. Även här minskade påverkan av omikron under första kvartalet och vi såg en mer normal marknadssituation med ökad kundinteraktion som följd. Vi hade mycket kundkontakt för att säkerställa att vi är specificerade i kommande upphandlingar. Vi har bland annat deltagit i en så kallad Request For Information (RFI) inom Region Gotland. Vårt LOI med Tunstall, som vi har signerat, ger oss goda förutsättningar för att få ett avtal på plats och blir en viktig pusselbit för bolaget på den svenska marknaden. Det kommer att öka vår kommersiella styrka betydligt och ger oss möjlighet att kapitalisera på det starka intresse som finns i Sverige för att förbättra medicinhanteringen.
Medimi har fortsatt stort fokus på kostnaderna och kassaflödet för perioden uppgick till -4,29 miljoner kronor vilket var något högre än fjärde kvartalet 2021 men i linje med förväntan. Aktiv kostnadskontroll är fortsatt i fokus för oss. Resultatet påverkades något relaterat till investeringar samt kostnader i samband med vd skiftet inom bolaget. Tillväxten säkerställer att våra marginaler förbättras successivt.
Den tragiska situationen i Ukraina påverkar oss alla, och skapar en generell osäkerhet bland kunder och brukare. Vi ser dock en väsentligt högre kommersiell aktivitetsnivå, vilket innebär att Medimi har goda förutsättningar för en fortsatt gynnsam utveckling under 2022. Vi ser vidare att vår strategi att bearbeta starka, lokalt välförankrade, partners ger frukt och öppnar dörrar. Det ger oss ökad tyngd och bekräftar därmed vår affärsmodell. Medimis nya vd Alexander Johansson tillträder den 17 juni 2022. Tack vare övergångsperioden där han har kunnat arbeta parallellt såväl med tidigare vd som tf vd Theodor Sandström kommer han att vara mycket väl förberedd för sitt uppdrag redan från start
Styrelsen,
Medimi AB
Viktiga händelser under första kvartalet 2022
- Den 16 februari meddelar bolaget att Alexander Johansson tillträder som VD i Medimi den 17 juni 2022
- Den 9 mars meddelar bolaget att Medimi och Tunstall AB signerar Letter of Intent för samarbete
- Den 10 mars meddelar bolaget att de första patienterna i Norge startar upp med Medimi®Smart
- Den 22 mars meddelar bolaget att Inderöy är den andra kommunen i Norge som startar upp med Medimi®Smart
- Den 23 mars publicerar bolaget Kommuniké från årsstämman 2022. Samtliga beslut fattades med erforderlig majoritet
- Den 30 mars meddelar bolaget att den tredje kommunen startar upp med Medimi®Smart i Norge
Tidpunkter för ekonomisk information
- Delårsrapport kvartal 2 2022: 8 augusti 2022
- Delårsrapport kvartal 3 2022: 10 november 2022
Medimi AB
Medimi Aktiebolag (publ)
Medimi Aktiebolag (publ) (”Medimi”) är ett svenskt företag med en helsvensk och patenterad teknisk innovation för digitaliserad medicindispensering som möter behov från såväl patienter som personal inom omsorg och sjukvård. Medimi är sedan den 11 december 2006 listat på Spotlight Stockmarket, som är ett värdepappersbolag under Finansinspektionens tillsyn och driver en handelsplattform som benämns MTF (Multilateral Trading Facility). I dagsläget har Medimi cirka 4 000 ägare. Medimi AB har sitt huvudkontor i Lund.
Medimi AB (publ), tf VD Theodor Sandström, Scheelevägen 17, 223 63, Lund, Sverige, mobil 0705-169601
Om Medimi
Medimi AB utvecklar lösningar som ger vårdtagare och personal trygg och effektiv läkemedelshantering. Våra lösningar omfattar hela kedjan, från läkare till dispensering i hemmet. Produkterna ligger i teknisk framkant och är utvecklade för integrering i IT-miljöer. Bolaget är noterat på Spotlight Stockmarket och har sitt säte i Lund
https://www.medimiab.com/
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
Marknadsnyheter
Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar
Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.
Vad är belåning av aktieportfölj?
Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.
Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.
Fördelar med belåning av aktieportfölj
1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning
Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.
2. Skatteeffektivitet
Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.
3. Flexibilitet i användning
Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.
4. Gynnsam ränta
Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.
5. Enkel administration
De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.
6. Möjlighet till hävstång
För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.
Nackdelar och risker
1. Marginalkrav och tvångsförsäljning
Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.
2. Förstärkt risk vid börsfall
Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.
3. Räntekostnad
Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.
4. Komplexitet och överbelåning
Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.
5. Psykologisk stress
Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.
6. Begränsad diversifiering
När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.
Vem passar belåning för?
Belåning av aktieportfölj passar bäst för:
- Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
- Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
- Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
- Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
- Investerare med låg skuldsättning i övrigt
Belåning är inte lämplig för:
- Nybörjare på aktiemarknaden
- Personer som redan har hög skuldsättning
- Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
- De som ser belåning som ”gratis pengar”
Praktiska råd och strategier
Sätt konservativa gränser
Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.
Diversifiera säkerheter
Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.
Ha likviditetsbuffert
Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.
Förstå villkoren
Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.
Regelbunden uppföljning
Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.
Slutsats
Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.
Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.
För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.
Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
