Marknadsnyheter
Delårsrapport kvartal 3 2020 MedicPen AB (publ)
Sammanfattning kvartal 3 2020
2020-01-01 – 2020-09-30
- Nettoomsättningen uppgick till 0,32 mSEK (0,52 mSEK)
- Resultatet efter finansiella poster uppgick till -10,5 mSEK ( -8,8 mSEK)
- Resultatet per aktie* uppgick till -0,05 SEK (-0,06 SEK)
- Kassaflöde: -9,08 mSEK (-7,9 mSEK)
- Soliditeten per den 200930 uppgick till 89 % (84%)
* Beräknat utifrån 221 068 931 antal aktier
2020-07-01 – 2020-09-30
- Nettoomsättningen uppgick till 0,12 mSEK (0 mSEK)
- Resultatet efter finansiella poster uppgick till -3,34 mSEK (-2,90 mSEK)
- Resultatet per aktie* uppgick till -0,02 SEK (-0,02 SEK)
- Kassaflöde: -3,2 mSEK (-2,9 mSEK)
* Beräknat utifrån 221 068 931 antal aktier
Vd-kommentar: Fokuserat arbete flyttar fram positionerna
Under tredje kvartalet har vi fortsatt att arbeta efter den strategi och de målsättningar vi definierade under kvartal två. Vi såg en minskad aktivitetsnivå på marknaden under och efter sommaren, som vi relaterar till en period av återhämtning inom vårdsektorn efter den intensiva våren. Trots detta hade vi en hög aktivitetsnivå inom bolaget och vi flyttade sakta men säkert fram positionerna på våra målmarknader. Vår lista av potentiella projekt växte tack vare vårt nya sätt att bearbeta marknaden med partners och den digitala marknadsstrategin. Ett bra bevis på detta är kontrakten vi signerat med Midtjylland och Ringsted efter periodens slut. Vinsten i Malmö i konkurrens med lösningar som använder dospåsar är även den ett bra bevis att vi arbetar rätt även om tilldelningen överklagades.
I Danmark hade TIM-kommunerna en relativt låg aktivitet under perioden för att sedan öka mot slutet. Framöver förväntar vi oss en successiv kontinuerlig ökning av antalet patienter då vi även startat diskussioner med resterande TIM-kommuner. Extra glädjande i Danmark är såklart att vi signerade kontrakt med både Midtjylland och Ringsted efter periodens utgång.
I Sverige bearbetade vi marknaden kontinuerligt tillsammans med Telenta. Fokus är att öka kännedomen om Medimi®Smart och att säkerställa att specifikationen på de upphandlingar som kommer ut reflekterar vår lösning på ett bra sätt. I Lund presenterade vi vår lösning för många i personalen inom hemsjukvården som ett led i deras utvärdering av breddinförande av Medimi®Smart. Tyvärr drar processen ut på tiden och det kommer troligen inget slutgiltigt beslut innan årets slut. Efter försening relaterat till Covid-19 planerar nu Tranås att starta upp piloten innan året är slut. Upphandlingen i Malmö, som vi vann men som överklagades, kommer att göras om helt och hållet under 2021, enligt Malmö stad. Den tidigare kommunicerade studien på Malmö Universitet om följsamhet kommer att starta upp under våren 2021. Studien är viktig för oss då den på ett vetenskapligt sätt kommer att undersöka kliniska fördelar med vår lösning på en större population.
Efter periodens slut slöts ett samarbetsavtal med Hepro A/S i Norge. Avtalet innebär att Hepro kommer att fungera som leverans-, sälj- och marknadspartner på den norska marknaden. Den gemensamma bearbetningen av den norska marknaden börjar i december.
Försäljningen under kvartalet uppgick till 0,12 mSEK (0), vilket tydligt bekräftar att vi har kontinuerliga intäkter på plats jämfört med föregående år då vi endast hade projektfinansiering. Försäljningen för årets första tre kvartal uppgick till 0,32 mSEK (0,5 mSEK) vilket visserligen var på en fortsatt låg nivå, men enligt våra förväntningar. Detta är relaterat till den påverkan vi sett av Covid-19 under året.
Resultatet försämrades jämfört med föregående år från -8,8 mSEK till -10,5 mSEK. Kassaflödet uppgick till -9,0 mSEK (-7,9 mSEK). Om man bortser från kostnader relaterat till vd-bytet och fakturering av projektkostnader för TIM 2019 ligger vi på samma nivå som föregående år både avseende kassaflöde och resultat.
För att summera, så ser jag nu att vi arbetat upp en bra plattform och ett moment för exekvering enligt strategi och målsättningar. Den ökade aktivitetsnivå vi såg inom TIM kommunerna i slutet av perioden, nya kontrakt samt de samarbeten vi nu har på plats gör att vi ser positivt på utvecklingen under Q4 och 2021.
Jan AnderssonVd, MedicPen AB
Viktiga händelser under tredje kvartalet 2020
- MedicPen meddelar den 3 juli att Bolaget svarat på en snabbupphandling från Malmö stad. Malmö stads funktionsstödsförvalting ville genomföra ett pilotprojekt med en läkemedelsrobot som kan följa upp vårdtagares medicinhantering i realtid. MedicPen konkurrerade med lösningar som använder dospåsar i upphandlingen. Efter att Malmö stad utvärderat funktion och kommersiella villkor tilldelades MedicPen projektet i början av juli.
- MedicPen meddelar den 5 augusti att Evondos AB motsätter sig tilldelningen av pilotprojekt till MedicPen av Malmö stads funktionsstödsförvaltning och att en ansökan om överprövning har skickats in till förvaltningsrätten. Fram tills ett nytt beslut i ärendet är fattat kan inte Malmö Stad ingå kontrakt med någon leverantör i snabbupphandlingen i fråga.
- MedicPen meddelar den 30 augusti att TIM-projektet som letts från Hjörrings kommun vann publikens pris när det årliga digitaliseringspriset delades ut i Danmark i somras. TIM-projektet är baserad på MedicPens lösning Medimi®Smart. Utrullning och utveckling av TIM-projektet har gjorts i samarbete mellan 9 kommuner på Jylland och MedicCare konsortiet där MedicPen ingår. Priset delas ut årligen av den Danska Digitaliseringsstyrelsen i samarbete med andra danska IT-aktörer.
Händelser efter utgången av tredje kvartalet 2020
- MedicPen meddelar den 23 oktober att bolaget skriver kontrakt med Region Midtjylland i Danmark. Som tidigare kommunicerats har MedicCare (konsortiet där MedicPen ingår) och regionen under en tid planerat för en längre test av MedicPens lösning Medimi®Smart för medicinhantering. Testen är en del av ett större projekt i regionen med målsättningen att förbättra medicinhanteringen. Parterna har skrivit ett kommersiellt avtal över ett år med intentionen för bredare utrullning vid bra resultat.
- MedicPen meddelar den 4 november att Ringsted kommun väljer Medimi®Smart. Ringsted kommun på Själland i Danmark vill förbättra följsamhet och effektivitet i sin medicinhantering och ser Medimi ®Smart som en bra lösning för att uppnå sina målsättningar. Kommunen har därför ingått ett kommersiellt avtal med MedicCare-konsortiet där MedicPen ingår. Avtalet löper över ett år med option för förlängning och bredare utrullning vid bra utfall.
- MedicPen meddelar den 17 november att bolaget skrivit ett avtal med Hepro A/S om ett samarbete på den norska marknaden. Samarbetet innebär att Hepro kommer att fungera som sälj och marknadspartner på den norska marknaden till bolaget. Hepro kommer även att fungera som leveransorganisation på den norska marknaden. Avtalet är ”icke exklusivt” och initialt med löptid på ett år med option på förlängning. Den gemensamma bearbetningen av den norska marknaden startar i slutet av 2020.
Tidpunkter för ekonomisk information
- 2021-02-18 Bokslutskommuniké
’
Jan AnderssonCEO/VD0733 600196jan.andersson@medicpen.com
MedicPen utvecklar, tillverkar och säljer helhetslösningar som underlättar för patienter att sköta sin medicinering. Produkterna bygger på MedicPens patenterade innovation om separat hantering av mediciner fram till doseringstillfället. Produkterna ligger i teknikens framkant och är utvecklade för integrering i IT-miljöer. Bolaget är noterat på Spotlight Stockmarket och har sitt säte i Lomma
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke