Marknadsnyheter
Delårsrapport Pegroco Invest AB, januari – mars 2019
Pressmeddelande 2019-05-23
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS/IFRS.
Perioden januari-mars 2019 (Koncern)
- Nettoomsättningen uppgick till 260,8 Mkr (128,5 Mkr)
- Rörelseresultat före avskrivningar och resultat från intressebolag uppgick till 17,9 Mkr (7,6 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt uppgick till -49,6 Mkr (7,3 Mkr)
- Resultatet per stamaktie uppgick till -1,20 kr (0,27 kr)
- Periodens kassaflöde uppgick till -89,6 Mkr (6,6 Mkr)
Perioden januari-mars 2019 (Moderbolag)
- Nettoomsättningen uppgick till 3,0 Mkr (0,9 Mkr)
- Rörelseresultatet uppgick till -1,8 Mkr (-5,1 Mkr)
- Periodens resultat efter skatt uppgick till -32,2 Mkr (-2,4 Mkr)
- Resultatet per stamaktie uppgick till -0,78 kr (-0,09 kr)
- Periodens kassaflöde uppgick till -80,2 Mkr (-3,5 Mkr)
Väsentliga händelser under kvartalet
Pegrocos portföljbolag Nordisk Bergteknik förvärvade Pålab
Den 1 februari 2019 förvärvade Nordisk Bergteknik AB (”Nordisk Bergteknik”) Pålab Holding AB (”Pålab”) med helägda dotterbolagen Pålaktiebolaget Svenska AB samt Pålab Fastighetsförvaltning AB. Pålab, med bas i Västsverige, erbjuder helhetslösningar inom grundläggning med fokus på pålning, spontning och grundförstärkning. Kunderna finns inom branscherna bygg- och fastighet, mark- och anläggning samt infrastruktur. Med förvärvet blir Nordisk Bergteknik-koncernen en heltäckande leverantör av tjänster inom hela markteknikområdet och kan dessutom göra det på en bredare geografisk bas än tidigare.
Pålab grundades 2003 och har huvudkontor i Kungälv. Förvärvet av Pålab ger proforma ett bidrag till Nordisk Bergteknik-koncernen på 246 Mkr i omsättning och 43 Mkr i EBITDA (siffror enligt K3, ej konsoliderade enligt IFRS).
Pegroco lämnade kortfristigt aktieägarlån till Alelion
Portföljbolaget Alelion AB (publ) (”Alelion”), vars aktie är noterad på First North, offentliggjorde i februari 2019 att man avsåg att genomföra en företrädesemission i maj 2019 om högst 135 Mkr, samt att huvudägarna i Alelion, Fouriertransform AB, Pegroco, samt Sammaj AB, som tillsammans äger 65,2 procent av bolaget, avsåg att teckna sina pro rata-andelar i emissionen. Pegrocos ägarandel i Alelion uppgår till 18,5 procent.
Alelion har byggt en fabrik för Sveriges första storskaliga produktion av litiumjonbatterier på Hisingen i Göteborg. Fabriken beräknas stå färdig under andra kvartalet 2019. För att säkerställa Alelions likviditetsbehov fram till dess att företrädesemissionen har genomförts lämnade de tre huvudägarna enligt ovan i februari ett kortfristigt aktieägarlån om totalt 50 Mkr, fördelat pro rata efter sina ägarandelar. Pegrocos andel utgör 14,1Mkr. Aktieägarlånet kommer att konverteras till aktier i företrädesemissionen.
Flexenclosure kallade till kontrollstämma
Flexenclosure AB (publ) (”Flexenclosure”) redovisade ett kraftigt negativt resultat för 2018. Huvudorsaken till det negativa resultatet, och som även påverkat resultat negativt under det första kvartalet 2019, är bolagets projekt att leverera ett datacenter för Equinix med placering i Zürich. Projektet har haft betydande kostnadsökningar och förseningar vilket totalt medfört ett stort underskott för Bolaget. En följd av detta var att bolaget förbrukade sitt aktiekapital och tvingades att i februari upprätta en kontrollbalansräkning. Flexenclosure lade i mars på en extra bolagsstämma fram kontrollbalansräkningen samt en plan för att återställa bolagets aktiekapital.
Händelser efter kvartalets utgång
Flexenclosure ansökte om företagsrekonstruktion
Styrelsen i Flexenclosure beslutade den 25 april att ansöka om företagsrekonstruktion. Beslutet togs för att säkerställa företagets fortsatta överlevnad. Flexenclosures styrelses bedömning var att: bolaget har värdefull know-how och konkurrenskraftiga produkter, att det finns en god och växande efterfrågan för Bolagets erbjudande, och att det därmed finns goda möjligheter att efter operativa och organisatoriska förändringar kunna driva Flexenclosure med lönsamhet, och att en företagsrekonstruktion därmed var den bästa lösningen för bolagets personal, kunder, kreditgivare, leverantörer och aktieägare.
Flexenclosure – Pegrocos exponering och bedömning
Som tidigare kommunicerats har Pegroco en exponering mot Flexenclosure som förutom aktier och lån även omfattar undergarantier avseende bankgarantier. Vid denna rapports publicering befinner sig Flexenclosure i företagsrekonstruktion. Det är rimligt att tro att utfallet kommer att få en negativ påverkan på Pegrocos resultat men eftersom Pegroco i dagsläget inte kan göra en kvalificerad bedömning av hur stor denna påverkan kommer att bli gör inte Pegroco någon nedskrivning eller reservering i denna rapport. Dock gör Pegroco redan i denna rapport en reservering på 150 Mkr för Flexenclosures andel vid beräkningen av Pegrocos substansvärde. För mer information se under avsnitt Risker i Förvaltningsberättelsen.
Förändringar i Pegrocos styrelse
Styrelseordförande i Pegroco Göran Persson meddelade i april att han inte var tillgänglig för omval till Pegroco styrelse på grund av nomineringen till styrelseordförande i Swedbank AB (publ).
Med anledning av detta justerade Valberedningen sitt förslag av ordinarie styrelseledamöter till årsstämman och föreslog att: till nya ordinarie styrelseledamöter utse Göran Näsholm, med bakgrund bland annat som koncernchef för Ahlsell, och Fredrik Karlsson, med bakgrund bland annat som partner på riskkapitalbolaget 3i, och att till styrelsens ordförande utse Lisa Berg Rydsbo. Lisa Berg Rydsbo har varit verksam i Pegrocos styrelse sedan januari 2018.
Nordisk Bergteknik förvärvade Hyrcon
Den 8 maj förvärvade Nordisk Bergteknik Hyrcon Bergsprängning AB med bas i Hoting, Jämtland. Samtidigt förvärvas även inkråmet i Å.G Sprängare AB med säte i Robertsfors. Hyrcon och Å.G Sprängare utför borrning och sprängning. Både bolagen hade redan ett långtgående samarbete med Norrbottens Bergteknik som är dotterbolag till Nordisk Bergteknik. Hyrcon och Å.G Sprängare omsätter tillsammans cirka 30 Mkr. För tolvmånadersperioden andra kvartalet 2018 till och med första kvartalet 2019 omsatte Nordisk Bergteknik-koncernen efter genomförda förvärv pro forma cirka 800 Mkr.
Pegroco inför teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram
Årsstämman i Pegroco den 8 maj 2019 beslutade att vederlagsfritt emittera högst 500 000 teckningsoptioner till sitt helägda dotterbolag Pegroco Holding AB med rätt och skyldighet att överlåta tecknade optioner till anställda. Samtliga teckningsoptioner har tecknats av och tilldelats Pegroco Holding AB. Vid fullt utnyttjande av optionsrätterna kommer aktiekapitalet att öka med 15 000 kronor, innebärande en utspädning om cirka 1,2 procent av bolagets nuvarande aktiekapital och cirka 1,2 procent av nuvarande röster.
Om Pegroco Invest AB (publ)
Pegroco (www.pegrocoinvest.com) är ett investeringsbolag som investerar i mindre och medelstora onoterade företag företrädesvis i Sverige. Pegroco har idag 10 huvudsakliga innehav. Pegrocos preferensaktie är noterad på Nasdaq First North Premier Stockholm.
För ytterligare information om Pegroco kontakta: Thomas Brue, VD Pegroco Invest AB (publ), e-post: thomas@pegrocoinvest.com, Tel: 0702-70 21 41.
Erik Penser Bank AB är Pegrocos Certified Adviser på Nasdaq First North Premier Stockholm, e-post: certifiedadviser@penser.se, Tel: 08-463 83 00.
Denna information är sådan information som Pegroco Invest AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 23 maj 2019 kl. 11.00 CET
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
Marknadsnyheter
Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar
Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.
Vad är belåning av aktieportfölj?
Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.
Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.
Fördelar med belåning av aktieportfölj
1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning
Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.
2. Skatteeffektivitet
Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.
3. Flexibilitet i användning
Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.
4. Gynnsam ränta
Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.
5. Enkel administration
De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.
6. Möjlighet till hävstång
För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.
Nackdelar och risker
1. Marginalkrav och tvångsförsäljning
Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.
2. Förstärkt risk vid börsfall
Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.
3. Räntekostnad
Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.
4. Komplexitet och överbelåning
Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.
5. Psykologisk stress
Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.
6. Begränsad diversifiering
När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.
Vem passar belåning för?
Belåning av aktieportfölj passar bäst för:
- Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
- Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
- Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
- Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
- Investerare med låg skuldsättning i övrigt
Belåning är inte lämplig för:
- Nybörjare på aktiemarknaden
- Personer som redan har hög skuldsättning
- Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
- De som ser belåning som ”gratis pengar”
Praktiska råd och strategier
Sätt konservativa gränser
Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.
Diversifiera säkerheter
Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.
Ha likviditetsbuffert
Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.
Förstå villkoren
Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.
Regelbunden uppföljning
Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.
Slutsats
Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.
Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.
För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.
Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
