Connect with us

Marknadsnyheter

Den Sockerfria dagen 12 oktober: Tema Longevity

Published

on

Den 12 oktober är det dags för Sockerfria dagen – ett event fyllt av kunskap och inspiration om hur vi kan förbättra vår hälsa genom att minska vårt sockerintag.  Vårt årliga event tillkom 2018 och har arrangeras nu både digitalt och på plats i Stockholm för tredje året i Deversifys regi.

På talarlistan har vi Babben Larsson, Ann Fernholm, Göran Adlén, Andreas Eenfeldt, Linus Petersson och givetvis vår egna Ewa Meurk. 

Årets tema är Longevity. Vilken effekt har socker på våra kroppar och vilka långsiktiga hälsovinster kan vi uppnå genom att minska intaget av socker? Nästan alla vet idag att socker inte är bra för vår hälsa, men måste man nolla intaget för alltid om man vill leva länge? 

”Sockerfria dagen handlar om att sprida medvetenhet kring de långsiktiga effekterna ett högt sockerintag kan ha på vår fysiska och psykiska hälsa. Genom att minska vårt sockerintag kan vi inte bara öka vår energinivå utan också förebygga allvarliga hälsoproblem såsom diabetes typ 2, hjärt- och kärlsjukdomar och depression”, säger Ewa Meurk, sälj- och affärsutvecklingschef hos Deversify.

Vill du delta på plats eller digitalt? Köp biljetter här: www.sockerfriadagen.se

Den bästa livsstilsförändringen du gör i livet är den som blir av – skaffa medlemskap här: https://www.elitista.se/subscription/healthqlub-prenumerera-pa-halsa

För mer information, vänligen kontakta:

  • Anders Murman, VD, Deversify Health AB
    E-post: anders.murman@deversify.com
    Telefon: +46 (0) 705 46 50 62

Om Deversify Health AB (publ)
Deversify är ett svenskt forsknings- och utvecklingsföretag som erbjuder avancerade healthtech-lösningar för konsumenter globalt. Bolaget grundades 2016 och har sedan dess expanderat till flera internationella marknader. Deversify verkar inom två affärsområden: utveckling och kommersialisering av mobila elektroniska enheter och appar för övervakning av biomarkörer, samt tillhandahållande av utbildningstjänster och hälsoprogram inom metabol hälsa genom varumärket Elitista. Deversify är särskilt känt för sin utandningsmätare Acetrack, som hjälper användare att övervaka sin hälsa på ett enkelt och effektivt sätt. För mer information, besök www.getacetrack.com och www.elitista.se.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys