Marknadsnyheter
Detaljplanen för projekt Viby i Upplands-Bro har vunnit laga kraft
Detaljplanen för Genovas stadsutvecklingsprojekt Viby, beläget i centrala Brunna i Upplands-Bro kommun har vunnit laga kraft. Därmed kan omvandlingen från en före detta handelsplats till en ny hållbar stadsdel påbörjas.
Fastigheten Viby 19:3, som är cirka 11 hektar stor, förvärvades av Genova under 2014 med en tydlig strategi om att omvandla området till en småskalig blandstad. Sedan dess har Genova arbetat aktivt med att driva fram en ny detaljplan. Planarbetet startade under 2016 och i nära dialog med såväl kommunen som medborgare har detaljplanen tagits fram med ett fokus på att skapa en hållbar och levande stadsdel som knyter samman angränsande verksamhetsområden och bostadsområden.
Den nya stadsdelen omfattar cirka 850 bostäder i varierade bostadstyper och storlekar, grundskola, förskola och centrumfunktioner med handel. Genova har tecknat avsiktsförklaringar med väletablerade aktörer för skola, förskola och en livsmedelsbutik. Raoul Wallenbergskolan avser etablera en F-9-skola om cirka 600 elever samt en förskola om cirka 120 barn med 20-åriga hyresavtal. Total beräknad uthyrbar yta vid färdigställande beräknas till cirka 60 000 kvm. Projektet delägs till 30 procent av fastighetsbolaget K2A och byggstart planeras ske under fjärde kvartalet 2022.
”Vibyprojektet är ett tydligt exempel på Genovas långsiktiga värdeskapande. Genova har sedan förvärvet 2014 arbetat metodiskt med att skapa förutsättningar för en helt ny stadsdel med olika boendeformer, service, skolor och grönområden. Vi är mycket glada att vi i nära samarbete med kommunen, invånare och verksamheter i området nu har lyckats möjliggöra detta och kan påbörja arbetet. Vi ser fram emot ett hållbart byggande och värdeskapande för alla involverade parter.”, kommenterar Michael Moschewitz, VD för Genova.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
VD, Michael Moschewitz, telefon 070-713 69 39, michael.moschewitz@genova.se
Om Genova
Genova Property Group AB (publ) är ett modernt och personligt fastighetsbolag som äger, förvaltar och utvecklar fastigheter med fokus på Storstockholm och Uppsala. Per den 30 juni 2022 ägde bolaget fastigheter till ett värde om cirka 8,8 miljarder kronor och en uthyrbar yta om cirka 296 000 kvm samt innehade cirka 7 100 bostadsbyggrätter. Genovas stamaktier är sedan juni 2020 upptagna till handel på Nasdaq Stockholm.
Genova – Smålandsgatan 12 – 111 46 Stockholm – www.genova.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke