Marknadsnyheter
Dometic presenterar sina finansiella mål på kapitalmaknadsdagen
Stockholm, 28 maj 2019 – Dometic (DOM-B.ST) avslutade kapitalmarknadsdagen i Stockholm med att presentera bolagets finansiella mål över en konjunkturcykel.
Dometics vd, Juan Vargues, presenterade idag tillsammans med övriga ledningsgruppen bolagets finansiella mål över en konjunkturcykel. Målsättningen är en årlig nettoomsättningstillväxt på 10 % (inklusive förvärv) och en
EBIT-marginal före jämförelsestörande poster på 16–17 %. Målsättningen är att skuldsättningsgraden (nettoskuld/EBITDA) ska vara omkring 2x. Utdelningspolicyn är en ambition om att ge minst 40 % av årets nettoresultat till aktieägarna som utdelning.
Som offentliggjordes tisdag morgon presenterade bolaget också sin reviderade strategi för lönsam tillväxt, produktledarskap och kostnadsminskning.
Lönsam tillväxt
”Vi har ökat vår nettoomsättning, förbättrat vår marginal och levererat starkt kassaflöde under de senaste fem åren. Vi är nu i en bra position att öppna dörren till en ännu bättre framtid. Genom att nyttja vår djupa kunskap inom företagets kärnteknologier och rikta oss mot tillämpningsområden istället för vertikala segment vill vi ompositionera bolaget. Vi tror att denna strategi kommer att erbjuda stora tillväxtmöjligheter, säger Juan Vargues, vd på Dometic.
Produktledarskap
Innovation är avgörande för att driva organisk tillväxt. Bolaget har satt som mål att 25 % av försäljningen ska komma från produkter som lanserats under de senaste tre åren. Bolaget presenterade flera initiativ för att uppnå produktledarskap, däribland introduceringen av gemensamma processer för produktutveckling och innovation samt ett samordnat tillvägagångssätt för investeringar och resurshantering. Dessutom presenterades planer för att öppna så kallade excellence centers, etablera innovationsgrupper och team med globalt ansvar för design, elektronik och konnektivitet.
Kostnadsminskningar
Dometic uttryckte sin avsikt att industrialisera bolaget med ambitiösa mål för att minska kostnaderna i alla delar av organisationen. Ambitionen är att bolagets kostnadsökning ska vara 0,5 procentenheter under inflationstakten. Målsättningen är att sänka komplexiteten genom att minska SKU:s (Stock Keeping Unit) med 40 %, leverantörer med 50 % och öka inköp från lågkostnadsländer till 80 %. Kostnader relaterade till Dometics digitala agenda uppskattas till 50 miljoner kronor per år fram till 2023.
”Vår avsikt är att accelerera den lönsamma expansionen och bli en innovationsledare inom tillämpningsområdena och bygga ett större industriföretag med fokus på att leverera både fritidslösningar och professionella lösningar på marknaden”, säger Juan Vargues.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Johan Lundin, Head of Investor Relations & Communications
Telefon: +46 8 501 025 46
E-post: ir@dometic.com
OM DOMETIC
Dometic är världsledande inom lösningar för det mobila livet på områdena Mat & Dryck, Klimat, Energi & Stryning och Övriga Applikationsområden. Dometic har verksamhet i Nord- och Sydamerika, EMEA samt Asien och Stillahavsområdet och erbjuder produkter som används i fritidsfordon, lastbilar och premiumbilar, i fritidsbåtar och arbetsbåtar samt inom en rad andra områden. Vår drivkraft är att skapa smarta och tillförlitliga produkter med enastående design och säljer våra produkter i ett hundratal länder. Vi har ett globalt nätverk av återförsäljare som servar aftermarket. Dometic har cirka 8 000 medarbetare världen över, redovisade en nettoomsättning på 18,0 Mdr för år 2018 och har sitt huvudkontor i Stockholm.
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke