Connect with us

Marknadsnyheter

Drygt var tredje svensk orolig över ekonomin – Störst oro bland ensamstående föräldrar

Published

on

Under årets fattigaste månad visar en ny undersökning att drygt var tredje svensk är orolig över sin ekonomi, men att skillnaden är stor mellan olika grupper. Störst är stressen bland ensamstående föräldrar. Här svarar sjuttio procent att de är oroliga över sin ekonomi. Fler kvinnor än män känner sig också ekonomiskt pressade. Det visar en undersökning från Frälsningsarmén bland drygt 1000 svenskar.

Nästan sju av tio ensamstående föräldrar är oroliga över ekonomin. I den här gruppen svarar också fem procent att de inte klarar sina löpande utgifter. Samtidigt är drygt fyra av tio kvinnor, 42 procent, oroliga över ekonomin. Inte ens var tredje man, 29 procent, känner likadant. 

– Det här stämmer väl överens med vår upplevelse. Frälsningsarmén får allt fler hjälpförfrågningar från ensamstående föräldrar. Fattigpensionärer är en annan utsatt grupp, som vi möter alltmer på våra öppna caféer, säger Per-Uno Åslund, ansvarig för kårernas sociala arbete på Frälsningsarmén.

Frälsningsarméns undersökning avslöjar att familj och släkt fyller en viktig ekonomisk funktion. Sjuttio procent av svenskarna svarar att de skulle ta hjälp härifrån om de har svårt att klara sina utgifter. Betydligt färre, 18 procent, säger att de skulle vända sig till kommunen eller socialtjänsten för ekonomiskt bistånd.

– Vi träffar många som kämpar med höjda matkostnader. Nu är de oroade över de aviserade hyreshöjningarna och förslaget att höja högkostnadsskyddet för läkemedel. Det blir många bäckar som drabbar ekonomiskt utsatta hårt, säger Per-Uno Åslund.

Undersökningen

Hur du känner inför din ekonomiska situation just nu?

Jag är orolig
Alla 36 %
Ensamstående förälder 70 %
Inte ensamstående förälder 44 %
Kvinnor 42 %
Män 29 %
Hemmavarande barn 49 %
Inga hemmavarande barn 27 %
15 – 29 år 44 %
30 – 45 år 47 %

Om du skulle hamna i en ekonomisk knipa och ha svårt att klara dina utgifter, vad skulle du göra då?

Ta hjälp av släkt/familj 71 %
Ta hjälp av vänner och bekanta 19 %
Vända mig till kommunen/socialtjänsten för ekonomiskt bistånd 18 %
Vända mig till kyrkan eller annan religiös instans 2 %
Vända mig till hjälporganisationer 2 %
Ta sms-lån 2 %
Annat 7 %
Vet ej 8 %

Jag klarar inte mina utgifter idag

Ensamstående förälder 5 %
Har barn under 18 år 2 %
Kvinna 2 %
Man 2 %

Undersökningen genomfördes av Ipsos i november 2024 genom 1018 webb-intervjuer med allmänheten 15 år och äldre via en slumpmässigt rekryterad webbpanel.

För mer information:

Per-Uno Åslund, ansvarig för kårernas sociala arbete på Frälsningsarmén

Telefonnummer: 073-914 82 56, E-post: per-uno.aslund@fralsningsarmen.se

Frälsningsarmén är en internationell kristen kyrka med ett omfattande socialt arbete och engagemang. Omsorgen om hela människan en central del i Frälsningsarméns tro och verksamhet. Runt om i landet driver Frälsningsarmén kårer/församlingar och olika sociala verksamheter som ett komplement till den offentliga socialtjänsten. Frälsningsarmén har valt att arbeta på bred front för att hjälpa den som har det svårt. De lokala behoven skiftar och därför kan verksamheterna se olika ut över landet. Läs mer på www.fralsningsarmen.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Published

on

By

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.

Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.

Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.

Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.