Marknadsnyheter
Efter branden på Esrange: Endast uppskjutningar av forskningsraketer påverkas

Den brand som uppstod på Esrange i samband med en planerad testbränning av en raketmotor igår förmiddag förstörde delvis den infrastruktur som används för uppskjutning av sondraketer. Annan verksamhet på Esrange, en av världens mest mångsidiga rymdbaser, påverkas inte.
Esrange Space Center är en av världen mest mångfacetterade rymdbaser med en rad samhällsviktiga verksamheter under sitt paraply. Basen byggs för närvarande ut för att kunna erbjuda ytterligare utnyttjande av rymden.
Branden skadade inte verksamheten för satellitkommunikation, stratosfäriska ballonger eller testverksamheten för ny raketteknik. Inte heller påverkades den pågående utbyggnaden av basen inför de planerade satellituppskjutningarna från Esrange. Däremot orsakade branden skador på delar av uppskjutningsanordningarna för sondraketer (raketer för forskning i tyngdlöshet) som använts på Esrange sedan 60-talet, samt byggnader i anslutning till denna. Ingen människa kom till skada.
– Det viktigaste är att vår personal och alla andra som befann sig på basen är i säkerhet. Men det är många sorgsna miner på Esrange idag. Sondraketsverksamheten är något av Esrange hjärta där allt började för mer än femtio år sedan, säger Lennart Poromaa, platschef på Esrange.
Räddningstjänsten lämnade platsen sent på torsdagskvällen. Nu vidtas utredningsarbete för att hitta orsaken till olyckan och planeringen för att kunna återuppta sondraketverksamheten.
– Vad som ligger bakom branden är ännu för tidigt att säga. SSC kommer att ta extern hjälp för att tillsammans med våra egna experter utreda händelsen, allt i syfte att kunna undvika liknande händelser i framtiden, säger Stefan Gardefjord, vd på SSC.
– Det är viktigt att nu snabbt komma igång igen. Ombord på våra sondraketer skickas mängder med experiment upp som har stor betydelse för forskning inom en rad viktiga områden. Vi arbetar nu intensivt för att kunna återuppta denna del av vår verksamhet igen, säger Lennart Poromaa.
Presskontakter:
Philip Ohlsson, presskontakt SSC, +46 (0)70-721 70 26, philip.ohlsson@sscspace.com
Anni Bölenius, kommunikationschef SSC, +46 (0)73-073 033 74 90, anni.bolenius@sscspace.com
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
