Marknadsnyheter
Elite Prospects lanserar ny app och slår nytt trafikrekord
Everysport Group (”Everysport” eller ”Bolaget”) meddelar idag att bolagets ishockeyplattform Elite Prospects stärkt sin marknadsposition genom lanseringen av en ny app. Appen, som släpptes i samband med 2025 IIHF World Junior Championship, har redan laddats ner över 25 000 gånger. Samtidigt har Elite Prospects satt nytt trafikrekord med 1,8 miljoner unika besökare under en enskild vecka i samband med turneringen.
”Lanseringen av Elite Prospects nya app är ett strategiskt viktigt steg för att förbättra tillgängligheten, användarupplevelsen och engagemanget på plattformen. Att vi nu återigen har satt nytt trafikrekord under JVM – för andra året i rad – bekräftar att våra satsningar ger konkreta resultat och att Elite Prospects under 2024 ytterligare har befäst sin position som den ledande hockeyplattformen globalt,” säger Hannes Andersson, vd, Everysport Group.
Med över 5 miljoner unika besökare i månaden, 500 000 medlemmar och fler än 26 000 betalande prenumeranter fortsätter Elite Prospects att växa som ett globalt community för spelare, fans, agenter, scouter och klubbdirektörer.
Den nya appen gör det enklare än någonsin att följa och analysera ishockey. Med en personaliserad och datadriven upplevelse får användarna tillgång till de senaste nyheterna, matchresultaten och statistiken, samt kraftfulla analys- och scoutingverktyg. Appen finns tillgänglig i både App Store och Google Play.
Under perioden januari-september 2024 ökade Elite Prospects nettoomsättningen med 30 procent till 32,8 mkr (25,2). De årliga återkommande prenumerationsintäkter (ARR) ökade under samma period med 20 procent till 28,8 mkr (24,0). Everysport Group publicerar sin bokslutskommuniké den 25 februari 2025.
Läs mer på Elite Prospects webbplats: https://www.eliteprospects.com
För mer information, vänligen kontakta:
Hannes Andersson, vd, Everysport Group AB
Tel: +46 70 736 56 25
E-post: hannes.andersson@everysport.com
Om Everysport Group AB (publ)
Everysport Group är en ledande svensk aktör som utvecklar digitala plattformar och tjänster inom sports tech och sportmedia. Koncernens flaggskeppsprodukt, Elite Prospects, är en globalt ledande ishockeyplattform med över 26 000 betalande prenumeranter och 1,5 miljoner unika besökare i veckan. Everysport Groups huvudkontor är beläget i Stockholm med lokal närvaro även i USA. Koncernen är noterad på Spotlight Stock Market med tickern ”EVERY”.
För mer information, vänligen besök www.everysportgroup.com
Intresserad av nyheter och finansiell information från Everysport Group? Prenumerera här.
Marknadsnyheter
Preliminära siffror slog TradeVenues estimat
TradeVenue ger en kort kommentar på de preliminära siffrorna som släpptes från Redsense Medical igår.
Redsense Medical meddelade idag preliminära siffror för det fjärde kvartalet. Nettoomsättningen uppgick till ca 12,7 MSEK med en preliminär vinst på 5,6 MSEK. En stark avslutning på året, vilket fick aktien att stiga med över 10%.
Till kommentaren: https://tradevenue.se/artiklar/preliminara-siffror-slog-vart-estimat-66944
Om TradeVenue
TradeVenue grundades 2015 som en mötesplats för investerare och noterade bolag. Vi fokuserar främst på att lyfta fram små och medelstora bolag genom analyser, intervjuer och bolagsnyheter. På vår hemsida finner du även aktietips, insiktsfulla blogginlägg och de senaste nyheterna från börsvärlden, vilket gör oss till en central plattform för både erfarna investerare och nybörjare.
Marknadsnyheter
Kvinnor med ADHD tar större risker än män – ny studie visar könsspecifika skillnader
En ny studie publicerad i BMC Psychiatry visar att kvinnor med ADHD är mer benägna att ta risker jämfört med män med samma diagnos. Detta understryker vikten av att beakta könsspecifika skillnader vid förståelse och behandling av ADHD.
Forskarna, ledda av Alexandra Philipsen och Silke Lux vid universitetet i Bonn, undersökte hur känslomässiga faktorer påverkar riskbeteende hos vuxna med ADHD. I studien deltog 29 vuxna med ADHD och 33 friska kontrollpersoner, som fick genomföra ett riskexperiment kallat Balloon Analogue Risk Task (BART). Resultatet visade att kvinnor med ADHD tog betydligt fler risker än män, medan ingen skillnad fanns i de fysiologiska reaktionerna mellan könen.
Enkätsvaren visade också att kvinnor med ADHD var mindre känsliga för sina egna riskbeteenden, vilket kan tyda på en missmatch mellan självuppfattning och faktisk riskbenägenhet.
Studien belyser behovet av mer könsspecifika metoder för diagnos och behandling av ADHD, särskilt för kvinnor som kan uppleva unika utmaningar.
Källa: psypost.org
Marknadsnyheter
Nordea Bank Abp: Återköp av egna aktier den 24.01.2025
Nordea Bank Abp
Börsmeddelande – Förändringar i återköpta aktier
24.01.2025 kl. 22.30 EET
Nordea Bank Abp (LEI-kod: 529900ODI3047E2LIV03) har den 24.01.2025 slutfört återköp av egna aktier (ISIN-kod: FI4000297767) enligt följande:
Handelsplats (MIC-kod) |
Antal aktier |
Viktad snittkurs/aktie, euro*, ** |
Kostnad, euro*, ** |
---|---|---|---|
XHEL |
131 340 |
11,61 |
1 525 067,54 |
XSTO |
103 885 |
11,60 |
1 205 399,29 |
XCSE |
25 634 |
11,61 |
297 664,80 |
Summa |
260 859 |
11,61 |
3 028 131,63 |
* Växelkurser som använts: SEK till EUR 11,4642 och DKK till EUR 7,4606
** Avrundat till två decimaler
Den 17 oktober 2024 tillkännagav Nordea ett program för återköp av egna aktier till ett värde av högst 250 mn euro med stöd av det bemyndigande som gavs av Nordeas ordinarie bolagsstämma 2024. Återköpet av egna aktier utförs genom offentlig handel i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 596/2014 av den 16 april 2014 (marknadsmissbruksförordningen) och Kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/1052.
Efter de redovisade transaktionerna innehar Nordea 1 979 608 egna aktier för kapitaloptimeringsändamål och 11 513 966 egna aktier för ersättningsändamål.
Uppgifter om respektive transaktion finns som en bilaga till detta meddelande.
För Nordea Bank Abp:s räkning,
Morgan Stanley Europé SE
För ytterligare information:
Ilkka Ottoila, chef för investerarrelationer, +358 9 5300 7058
Mediefrågor, +358 10 416 8023 eller press@nordea.com
-
Analys från DailyFX9 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX11 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Analys från DailyFX11 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX7 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter6 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke