Marknadsnyheter
Elvenite ifrån Karlstad är en av Sveriges bästa arbetsplatser!


Idag står det klart att Elvenite utses till en av Sveriges bästa arbetsplatser när Great Place to Work presenterar sin årliga lista. Elvenite landar på plats 14 i kategorin ”medelstora organisationer” och får därmed utmärkelsen första gången de är med.
Organisationen Great Place to Work rankar varje år de organisationer i Sverige där medarbetarna har det bäst.
– Jag är oerhört stolt och tacksam att vi på Elvenite är en av Sveriges bästa arbetsplatser enligt GPTW. Vi har en fantastisk gemenskap och en stark tro på laget före jaget. I praktiken innebär detta att alla medarbetare tar eget ansvar för att vi som bolag kan skapa värde till våra kunder, utvecklas som människor, dessutom värnar vi om våra relationer och har ett långsiktigt fokus i våra åtaganden. Att vi placerar oss på listan som en av Sveriges bästa arbetsplatser är en laginsats som inte varit möjligt om inte alla våra medarbetare bidragit, säger Mathias Dyberg, VD i Elvenite.
För att en organisation ska ta en plats på listan krävs att den bevisar att de anställda har en övergripande positiv upplevelse av arbetsplatsen. Det sker genom att Great Place to Work® genom en medarbetarundersökning fastställer vilken grad av trovärdighet, rättvisa, respekt, stolthet och kamratskap som råder på arbetsplatsen. Resultatet visar att 97 procent av alla anställda på Elvenite anser att Elvenite allt sammantaget är en mycket bra arbetsplats.
– En av faktorerna bakom denna utmärkelse tror jag beror på att vi lyckats skapa ett arbetsklimat där alla medarbetare känner sig sedda och att man kan göra skillnad i sin egen utveckling, i bolagets utveckling och i det värde vi skapar för våra kunder, säger Mathias Dyberg.
Bakom Sveriges Bästa Arbetsplatser står Great Place to Work®, som för nittonde året i rad har utvärderat och listat organisationerna med bäst arbetsplatskultur i landet. Bakom studierna ligger 30 års forskning om vad som utmärker en bra arbetsplats.
Mathias Dyberg, VD i Elvenite,
tfn. 073-978 92 81
Elvenite grundades 2007 och drivs av visionen att vara en ledare i digitaliseringen av livsmedelsindustrin och dagligvaruhandeln. Företaget har 80 medarbetare i Karlstad, Stockholm, Malmö och Oslo, och omsätter över 100 miljoner kronor. Elvenites huvudsakliga kunder finns inom den skandinaviska livsmedelsindustrin. Elvenite ingår i CombinedX, en familj av kunskapsbolag som hjälper företag och organisationer att dra fördel av digitaliseringens möjligheter. Läs mer på www.elvenite.se
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke