Marknadsnyheter
Emission för fortsatt expansion
Pressmeddelande. Stockholm 27 augusti 2021
Sehlhall Fastigheter. Delårsrapport April – Juni 2021
- Hyresintäkter om 3 697 Tkr (3 103 Tkr).
- Driftnetto om 3 566 Tkr (2 709 Tkr) vilket ger en driftmarginal om 86 procent (86 procent)
- Kassaflöde om 130 581 Tkr (-44 051 Tkr), påverkat av genomförd nyemission samt fortsatta investeringar i såväl markförvärv som pågående byggnationer.
- Genomsnittlig kontraktslängd på avtalade hyreskontrakt är 11 år (11 år). Under kvartalet tecknades ett avtal om 15 år.
- Byggrätter med bindande förvärvsavtal om 56 372 kvm BTA (44 525 kvm BTA).
- Landbank på 1 820 621 kvm (1 820 621 kvm) i pågående markförädling.
VD har ordet
Hyresintäkterna i vår förvaltningsverksamhet fortsätter att öka och driftmarginalen är god. Under perioden har vi fått en tydlig kvittens på att vårt erbjudande, social infrastruktur för livets alla faser, leder till en gynnsam korsbefruktning mellan våra kompetensområden. En vunnen upphandling leder till en nära relation till en kommun. Ett lyckat samarbete kring ett vårdboende leder till ett gruppboende som leder till en skola.
Enligt Boverket så klarar 40 procent av Sveriges kommuner inte av att få fram en plats på ett gruppboende. Därför satsar vi nu mycket resurser på att skapa fler gruppbostäder. På kort tid har Sehlhall färdigställt ett gruppboende i Nacka samt påbörjat produktion av nya gruppbostäder i Huddinge och Täby. Dessutom har vi skrivit hyresavtal med Finspångs kommun om två gruppbostäder samtidigt som vi erhållit en direktanvisning av Stockholms stad för uppförande av en gruppbostad. Parallellt med detta har vi förvärvat en fastighet i Norrtälje avsedd för gruppbostad och tecknat hyresavtal med vårdgivaren Utvecklingspedagogik i Sverige. Hyresavtal har även tecknats i Täby med Stadsmissionen och i dagarna flyttade Patia Omsorg in i det nybyggda gruppboendet i Nacka.
Detta höga marknadstempo förutsätter en god tillgång till likviditet, under perioden genomfördes därför en nyemission. Emissionen blev kraftigt övertecknad och tillförde bolaget 150 Mkr. I samband med emissionen fick vi en ny storägare i Stena Fastigheter, något som gör mig både glad och stolt. Våra affärer kompletterar varandra och jag är därför övertygad om att vi kommer att ingå en rad spännande samarbeten.
Med ett förstärkt medarbetarteam, en förstärkt ägarbas och stärkt likviditet står vi väl rustade inför årets andra halvlek. En period som jag redan nu ser kommer att innehålla en rad intressanta och viktiga utvecklingssteg för bolaget.
Dan T. Sehlberg, vd och koncernchef
Rapporten i sin helhet publiceras på: www.sehlhall.se/investerare
Denna information är sådan som Sehlhall Fastigheter AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (MAR). Informationen lämnades, enligt nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 27 augusti, 2021, klockan 13:00 (CEST).
För ytterligare information, vänligen kontakta: Erik Uhlén, CFO, +46 (0)708 34 71 34, ir@sehlhall.se
Om Sehlhall Fastigheter
Sehlhall Fastigheter bygger och förstärker landets sociala infrastruktur. Vi skapar och förvaltar moderna, hållbara omsorgsfastigheter med människan i centrum. Sverige står inför demografiska utmaningar och brottas med ett växande underskott av olika samhällsfunktioner, t.ex. skolor, förskolor, grupp- och vårdboenden. Det vill Sehlhall Fastigheter med engagemang, kunskap och erfarenhet bidra till att bygga bort.
Taggar:
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
