Marknadsnyheter
Enzymaticas styrelse uppdaterar de finansiella målen
Styrelsen i Enzymatica AB (publ) har beslutat att uppdatera bolagets finansiella mål. Bakgrunden är att bolaget sannolikt kommer att utveckla bolagets affärsmodell, så att Enzymatica utöver att vara producent av konsumentprodukter också blir leverantör av enzymformuleringar. Den nya affärsmodellen beräknas ge högre EBIT-marginal men lägre nettoomsättning jämfört med de beräkningar som låg till grund för de tidigare finansiella målen.
I november 2021 beslutade Enzymaticas styrelse att bolagets finansiella mål skulle vara en nettoomsättning om minst 600 MSEK och en EBIT-marginal om minst 28 % vilket skulle ge cirka 170 MSEK i EBIT vid utgången av 2026.
”Det senaste årets stora vetenskapliga framsteg med fantastiska resultat både in-vivo och in-vitro har rönt stort internationellt intresse. Vi har under våren fört diskussioner med flera potentiella partners och då förstått att vissa potentiella partners vill kontrollera produktionsledet i större utsträckning. Detta gäller framför allt marknader på stort geografiskt avstånd från vår kontraktstillverkare i Spanien. Därför kommer vi att erbjuda partners att köpa enzymet från Enzymatica men själva sköta slutproduktionen. En sådan affärsmodell skulle påverka de befintliga finansiella målen och därför väljer vi att inleda ett arbete med att uppdatera dem. Vi vill säkerställa att vi fattar långsiktigt korrekta beslut, snarare än att försöka uppfylla kortsiktiga mål ”, säger Bengt Baron, styrelseordförande i Enzymatica AB.
En ny affärsmodell skulle innebära att bolaget gradvis förflyttas från enbart att producera konsumentprodukter till också bli leverantör av enzymformuleringar baserade på den barriärteknik som använts framgångsrikt i ColdZyme. Genom att teckna avtal med ledande aktörer på stora förkylningsmarknader som Kina, Japan och USA kan produkterna produceras på respektive marknader, i stället för som i dag via en kontraktstillverkare i Spanien. Därmed kan långa transporter av färdig produkt undvikas, vilket blir mer kostnadseffektivt och dessutom förlänger hållbarheten i butik. En sådan modell kan också underlätta godkännandeprocessen hos lokala myndigheter och erbjuda en mer lönsam affärsmodell för Enzymaticas partners. Dessutom ger det Enzymatica en högre EBIT-marginal, samtidigt som kontrollen över bolagets barriärteknik behålls genom patentskydd, vetenskapliga insikter samt kunskap om produktionsprocessen.
”Den gradvisa övergången till den nya affärsmodellen kommer att påverka nettoomsättning och EBIT-marginal. Enzymatica befinner sig i en mycket dynamisk tid med slutförandet av viktiga oberoende vetenskapliga studier, MDR-certifiering, regulatorisk utveckling, partnerförhandlingar, samt planerna på en alternativ affärsmodell. Styrelsen är därför fortsatt övertygad om att det tidigare absoluta EBIT-målet om cirka 170 MSEK minst kommer att nås. Givet att förhandlingar med nya potentiella partners tar tid så kommer målet att skjutas fram till 2027. Målet för omsättningen kommer vi att kommunicera i ett senare skede när vi kommit längre i diskussioner med partners, säger Bengt Baron.
Informationen i pressmeddelandet är sådan som Enzymatica är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 18 juli 2024 kl. 08.15 CET.
För mer information, kontakta:
Claus Egstrand, VD, Enzymatica AB
Tel: +44 7780 22 8385 | E-post: claus.egstrand@enzymatica.com
Bengt Baron, styrelseordförande, Enzymatica AB
Tel: 0708-59 30 09
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke