Marknadsnyheter
Ett år av tillväxt, designframgångar och digital expansion


Under det gångna året har Rowico Home fortsatt att stärka sin position som en av de ledande aktörerna inom skandinavisk möbeldesign. Detta genom strategiska produktlanseringar, digital expansion och en framgångsrik kombination av kreativitet samt affärsmässighet. Här är några höjdpunkter från ett år präglat av tillväxt och framgång i en hård värld med lågkonjunktur.
Design som driver affärer
Rowico Home skapar möbler som inte bara säljer – de bygger varumärken. Genom att kombinera marknadsinsikter med stilren skandinavisk design har företaget lanserat tidlösa kollektioner som stärker både sitt egna och sina partners varumärken. Med designstrategier baserade på noggrann marknadsanalys har Rowico Home lyckats differentiera sig genom hållbara material och ett tilltalande formspråk.
– Kombinationen av skandinavisk designtradition, modern formgivning och att vi är en trygg leverantör är en av framgångarna i att vi är efterfrågade på marknaden. Det är något vi värnar väldigt mycket om och är väldigt stolta över, säger Rowico Homes huvuddesigner Jesper Bergendahl.
Familjeföretagets starka rötter och modernt ledarskap
Sedan starten 1971 har Rowico Home utvecklats från en traditionell möbelgrossist till ett starkt skandinaviskt varumärke. Tredje generationens ledare, Jessica Hammargren, VD, och hennes bror Fredrik Hammargren, vice VD, har tagit företaget in i en ny era. Jessicas sälj- och hållbarhetsfokus och Fredriks expertis inom inköp och ekonomi har skapat en dynamisk företagskultur präglad av innovation och långsiktighet.
Med nyckelpersoner som försäljningscheferna Malin Schramm och Joachim Simonsson samt marknadschef Nina Hedberg har Rowico Home etablerat en stark kundrelation genom strategiskt sälj- och marknadsarbete. Malin och Joachim har skapat ett snabbt och dynamiskt försäljningsteam som omvandlar idéer till handling, medan Nina har byggt en kommunikativ plattform genom konceptet ”Where Your Life Is”, vilket lyfter fram varumärkets skandinaviska och familjära identitet.
– Att stärka våra relationer med strategiska samarbetspartners och återförsäljare, bland annat genom att tillsammans investera i shop in shops, dvs attraktiva butiksytor hos våra återförsäljare, har visat sig vara en framgångsrik strategi. Slutkunden får en bättre upplevelse och det har bidragit till gemensam framgång, säger Malin Schramm.
Digital expansion och förstärkt kundserviceteam
Efter lanseringen av e-handelsplattform i Sverige 2021 och i Tyskland 2024 har Rowico Homes digitala närvaro nått nya höjder. E-handelschef Evelina Jensen har utvecklat digitala kanaler som stärker varumärkets tillgänglighet och förbättrar kundupplevelsen genom modern teknik och användarvänlig design.
– Det är verkligen kul att se vår utveckling under det senaste året – en tillväxt på 115 % är ett fantastiskt resultat av hela teamets hårda arbete och våra partners engagemang. Vi är otroligt tacksamma för förtroendet från kunderna, som bekräftar att våra investeringar i e-handel och kundupplevelse online gett resultat, säger Evelina Jensen.
Caroline Haglind, som tillträdde som kundtjänstchef i augusti 2024, har påbörjat implementering av nya CRM-strukturer och förbättrade kundserviceprocesser.
– Mitt mål är att arbeta fram en förstklassig kundupplevelse och stärka företagets relationer med både partners och slutanvändare. Ser fram emot 2025 där mycket av strategierna kommer att förverkligas i verksamheten, berättar Caroline.
Även på lagret har företaget under året satsat på den digitala expansionen genom ett nytt lagerhanteringssystem. Med CDO, Björn Sahlquist och CFO, Daniel Bjuvstam, i spetsen har Rowico Home byggt en dataplattform som ger tillgång till realtidsdata, vilket skapar insikter och ökar affärsnyttan.
– Nu har vi möjlighet att optimera resurser, ta snabbare beslut, minska kostnader, göra mer träffsäkra prognoser och även förbättra den finansiella styrningen. En viktig investering inför vår fortsatta tillväxtresa, förklarar Daniel.
Året som gått
I en värld präglad av ekonomisk osäkerhet krävs det mer än bara produkter för att lyckas i möbelbranschen, det krävs vision, anpassningsförmåga och kundfokus. Något som Rowico Home har lyckats med.
– Genom att förstå förändrade konsumentbehov och erbjuda tidlösa möbler med hög kvalitet så har vi ändå stått oss bra i den rådande lågkonjunktur. Vi har omsättningsmässigt lyckats med vårt bästa år någonsin, i vår 53 åriga historia. Vi är otroligt stolta över det och genom våra medarbetares otroliga engagemang, vår designfilosofi och vår strävan efter hållbarhet tar vi fortsatt Rowico Home mot en ännu ljusare framtid, avslutar Jessica Hammargren, VD.
————————————————————————————–
Erika DahlbergPR- och Kommunikationsansvarig+46 (0) 35 22 32 18erika.dahlberg@rowico.com
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX9 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX11 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Analys från DailyFX11 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX7 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter6 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke