Marknadsnyheter
Evondos lanserar den första läkemedelsroboten med videoassisterad läkemedelsadministration


Evondos, den ledande tjänsteleverantören av automatiserad läkemedelshantering i Norden, tillkännager en helt ny tjänst Evondos VideoMed i samband med lanseringen av läkemedelsroboten Anna. Evondos Anna tillsammans med distansvårdsystemet gör det möjligt för hemsjukvården att arbeta mer flexibelt och digifysiskt.
– Evondos Anna är mer revolutionerande än vi först kunde ana, säger Clarence Jacobson, vd på Evondos.
Digitala vårdmöten är nu tillgängliga tack vara en säker videouppkoppling. Unikt med Evondos VideoMed är att tjänsten möjliggör videoassisterad administration av läkemedel i hemsjukvården.
Med Evondos VideoMed kommer sjuksköterskor själva, på distans, att kunna ge och med egna ögon bekräfta följsamheten i medicineringen, vilket gör Evondos tjänst tillgänglig även för patienter som behöver mera stöd.
Det möjliggör mer skräddarsydd vårdplanering och frigör tid från rutinbesök. Besöksscheman kan ordnas för att ge mer tid med vårdtagare som kommer att dra nytta av fysiska besök där varma händer behövs, samtidigt som de inte behöver kompromissa med andra patienters behov.
– Evondos robot Anna skapar ett paradigmskifte för administration av läkemedel i svensk hemsjukvård. Genom att tillhandahålla videovårdmöten i kombination med medicinutdelning på distans, möter vi de medicinsk ansvariga sjuksköterskornas (MAS) önskan att kunna bekräfta att patienter verkligen tar sin medicin, säger Clarence Jacobson, vd för Evondos AB.
– Dessutom kan Evondos nya tjänst följa vårdtagaren längre än förut, fortsätter Clarence.
Kundorganisationer som har testat Evondos Anna ser fram emot att möta sina vårdtagares behov ännu bättre. En av dem är Siun sote samkommun i Norra Karelen i Finland, som har använt Evondos i över fem år med över 500 robotar.
– Läkemedelsroboten ger kunderna en extra känsla av trygghet De känner att de fortfarande kan leva ett självständigt liv. Vi har nu testat Evondos Anna inom organisationen. Våra första reaktioner har varit mycket positiva, säger Jaana Nykänen från Siun sote.
Hon fortsätter:
– Hos vissa vårdtagare måste det finnas en bekräftelse på att läkemedel tas korrekt och inte för tidigt utan vårdgivarens observation. Evondos Annas videofunktion kan lösa det.
– Evondos Anna är mer revolutionerande än vi först kunde ana. Inte minst i Region Stockholm där ersättningsmodellen i dag kräver fysiska eller digifysiska besök, någonting vi nu kan erbjuda alla hemsjukvårdsenheter som har stora utmaningar med kompetensförsörjningen, säger Clarence Jacobson, vd på Evondos AB.
Evondos unika tjänst ger betydande kvalitets- och kostnadsfördelar för hemsjukvårdsorganisationerna. Tjänsten gör det möjligt för personer i behov av medicinsk behandling att automatiskt få rätt medicin i rätt tid och i rätt dos, vilket förbättrar patientsäkerheten, den medicinska följsamheten och stöder det självständiga livet i hemmet. Redan har mer än 15 miljoner doser delats ut av Evondos läkemedelsrobotar, det uppskattas ha frigjort drygt 400 000 arbetsdagar. Idag används tjänsten i närmare 300 hemtjänst och hemsjukvårdsorganisationer i Norden. Evondos sysselsätter idag mer än 150 personer i Finland, Sverige, Norge och Danmark. Evondos huvudkontor och produktionsanläggning ligger i Salo, Finland.
Utvecklingen av Evondos Anna är delvis finansierad av EU AICCELERATE projektet.
För mer information eller intervjuer, kontakta:
Clarence Jacobson, VD, Evondos AB
clarence.jacobson@evondos.com
+46 70 225 5138
Om Evondos
Evondos erbjuder tjänster för patientsäker läkemedelshantering i hemsjukvården. Med hjälp av en läkemedelsrobot i hemmet möjliggörs ett självständigare liv för patienten samtidigt som denne får hjälp att ta medicinen i rätt tid och i rätt dos. Evondos grundades i Finland och har dotterbolag i Sverige, Norge och Danmark.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke