Marknadsnyheter
EY branschetta när ekonomistudenter rankar Sveriges bästa arbetsgivare

EY är en av Sveriges mest populära arbetsgivare bland studenter enligt Universums senaste undersökning. Ekonomistudenter rankar EY på plats 8. EY är därmed det enda företaget bland Big 4 i revisions- och rådgivningsbranschen som placerar sig på tio i topp-listan.
Undersökningsföretaget Universum rankar årligen Sveriges mest attraktiva arbetsgivare bland landets studenter. I dag presenterades årets undersökning och bland ekonomistudenter rankas EY på plats nummer 8. Årets placering innebär att EY är branschbäst genom att vara det enda Big 4-företaget på ekonomistudenternas tio i topp-lista.
– Studenter är potentiella medarbetare och framtida uppdragsgivare. Därför är deras uppfattning om oss som företag otroligt viktig. Tillsammans med våra medarbetare och studentteam kommer vi att fortsätta visa hur en karriär inom EY ger möjligheter till utveckling. Och här spelar exempelvis teknik som AI en betydande roll, säger Anna Svanberg, vd på EY i Sverige.
Sveriges största karriärundersökning
Universums undersökning är Sveriges största och mest omfattande karriärundersökning. Enligt undersökningen rankas EY även på plats 53 bland civilingenjörsstudenter, plats 72 bland IT-studenter och plats 35 bland juridikstudenter.
Topp 10 – Sveriges mest attraktiva arbetsgivare bland ekonomistudenter 2024
- Spotify
- Swedbank
- J.P. Morgan
- Goldman Sachs
- SEB
- McKinsey & Company
- EY
- Volvo Group
- Handelsbanken
Om Universums undersökning
Varje år genomför Universum en undersökning där Sveriges studenter rankar sina ideala arbetsgivare. Undersökningen mäter faktorer som hur studenter uppfattar arbetsgivare och vilka arbetsgivare de helst vill jobba för. 2024 års undersökning besvarades av cirka 23 400 studenter från 34 olika universitet. Hela rankingen finns att ladda ner på Universums hemsida. Universums ranking med de mest attraktiva arbetsgivarna i Sverige bland ekonomistudenter 2024
För mer information, kontakta:
Stina Gustafsson, PR-chef, EY i Sverige, 073-3550631, stina.gustafsson@se.ey.com
Om EY
På EY arbetar vi varje dag för att uppfylla vårt syfte ”Building a better working world” och skapa långsiktigt värde för kunder, medarbetare och samhället i stort. Med stöd av data och teknik bygger vi förtroende på finansmarknader och hjälper våra kunder att växa och utvecklas. Vi samarbetar inom våra tjänsteområden revision, redovisning, affärsrådgivning, skatt, strategi och transaktioner. Tillsammans kan vi ställa bättre frågor för att hitta nya svar på de komplexa utmaningar som världen står inför i dag.
EY syftar på den globala organisationen och kan referera till ett eller flera av medlemsföretagen inom Ernst & Young Global Limited som vart och ett är en separat juridisk enhet. Ernst & Young Global Limited, ett bolag registrerat i Storbritannien, tillhandahåller inte tjänster till kunder. Information om hur EY samlar och använder persondata och en beskrivning av vilka rättigheter individer har enligt dataskyddslagen finns på ey.com/privacy. Medlemsföretag inom EY tillhandahåller inte juridiska tjänster där det inte är förenligt med lokal lagstiftning. För mer information om vår organisation, besök gärna www.ey.com/se
Taggar:
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke