Connect with us

Marknadsnyheter

Fågelsångsnatten 3 maj – åtta timmar fågelsång från hela världen

Published

on

Med start vid midnatt söndag 3 maj guidar P1:s Naturmorgon lyssnarna genom en hel natt av direktsänd fågelsång från Sverige och världen. Sändningen startar i Australien där solen just gått upp och avslutas med en hel kör av vårfåglar när klockan närmar sig 08.00 i Sverige.

 
Jenny Berntson Djurvall och Mats Ottosson (foto: Joacim Lindwall), Lyrfågel från Australien (foto: Alex Maisey), Koltrast (foto: Brian Burke/BirdWatch Ireland)

– Det kommer att bli mäktigt att få höra hur gryningen vandrar över kontinenterna. Och hur fåglarna här i Sverige vaknar, först längst upp i nordost och sen längre och längre söderut allteftersom morgontimmarna går, säger Fågelsångsnattens programledare Mats Ottosson och Jenny Berntson Djurvall.

Under Fågelsångsnatten samarbetar Naturmorgon med ”Dawn Chorus”, en internationell radiosändning där över 20 länder bidrar med livesänd fågelsång. Sändningen följer solens uppgång runt klotet, den tidpunkt då fågelsången är som mest intensiv. Det blir en symfoni där ständigt nya röster hörs – från lyrfågel i Australien till rödhake och koltrast i Europa.

Småland blir nav 
Nattens nav blir en småländsk lövskog där våra närmsta och kanske allra käraste vårfåglar håller konsert – koltrast, taltrast, bofink, rödhake, gärdsmyg och de sångare som nyss anlänt från sydligare breddgrader. Här finns programledarna Mats Ottosson och Jenny Berntson Djurvall för att guida genom den internationella sändningen tillsammans med fågelexperten och ekologiprofessorn Susanne Åkesson.

Vi ser fram emot en lång, härlig uppesittarnatt med fågelprat, fågelkärlek och fågelkunskap. Det här kan bli en stor upplevelse både för den som vill lära sig känna igen en och annan ny röst i fågelkören, och för den som bara vill njuta av det kanske bästa ljud som finns: fågelsång, säger Mats Ottosson.

Reportrar runt om i Sverige 
Dessutom finns reportrar och fågelexperter på plats på ytterligare fyra platser runt om i Sverige:

Thomas Öberg möter vårfåglarna som följer Östersjöns kust norrut mot Bottenviken. Flock efter flock viker av inåt landet längs älvar och åar. Ett sådant ställe är Ersnäs strax söder om Luleå, där Alån rinner ut i Bottenviken. Det blir en naturlig väntsal för sångsvanar, gäss, tranor, storspovar och alla andra i fågelkören.

Joacim Lindwall finns på en myr i barrskogen i Dalarna för att följa ett orrspel tillsammans med fågelskådaren Staffan Müller.

Lena Näslund har stämt träff med Birdlife Sveriges ordförande Lotta Berg vid Hornborgasjön, bland kvardröjande tranor och sånglärkor som spelar högt över fälten.

Lisa Henkow finns i Skanör där den gröna Landgrens holme är vitprickig av fåglar. Skärfläckor och skrattmåsar lägger ägg, medan strandskator och tofsvipor redan ruvar. Flera arter tärnor börjar anlända från Afrika. Dokumentärfilmaren Mikael Kristersson, känd för filmer som Ljusår och Pica pica, är ciceron bland fåglarna.

Fågelsångsnatten 3 maj – några hållpunkter:

00.03-01.00:        Sändningen inleds från Småland och kollar läget med några av reportrarna runt om i Sverige.

01.00-06.00:        Fågelsång jorden runt och Sverige runt. Fågelsångsnatten följer den internationella sändningen, lyssnar in fåglarna i Sverige och återkommer regelbundet till reportrar och fågelexperter runt om i landet.

06.00-07.00:        Fågelsång nonstop från över 20 olika länder runt om i världen. Presenteras av Derek Mooney från irländska RTÉ som håller i den internationella sändningen.

07.00-08.00:        Tillbaka till Småland för att tillsammans med lyssnarna och reportrarna runt om i Sverige möta den nya dagen – samtidigt som fågelsången sakta börjar avta.

Sändningstid 
Fågelsångsnatten direktsänds i P1 och i Sveriges Radio Play söndag 3 maj kl. 00.03- 08.00. Efter sändningen finns den tillgänglig som podd.

Om Naturmorgon 
Naturmorgon i P1 är Sveriges Radios direktsända naturprogram som rymmer natur i alla dess former – från forskning till njutning. Programmet startade 1990 och fyller 30 år i september. Naturmorgons ordinarie sändningstid är lördagar kl. 06.10-07.55 i P1. Programmet finns också som podd i Sveriges Radio Play och på andra plattformar.

Pressbilder:

Programledarna Jenny Berntson Djurvall och Mats Ottosson. Foto: Joacim Lindwall
https://sverigesradio.se/Diverse/AppData/Isidor/Files/2938/aa3fd29a-8a36-4587-b552-84930493f286.jpg

Mats Ottosson. Foto: Helena Söderlundh/Sveriges Radio
https://sverigesradio.se/Diverse/AppData/Isidor/Files/2938/35daa6f1-78be-4984-aa2c-9fba74ade72d.jpg

Jenny Berntson Djurvall. Foto: Helena Söderlundh/Sveriges Radio
https://sverigesradio.se/Diverse/AppData/Isidor/Files/2938/c8efd4eb-9b7d-40b0-9aae-bfb85a24c5ed.jpg

Lyrfågel från Australien. Foto: Alex Maisey
https://sverigesradio.se/Diverse/AppData/Isidor/Files/2938/df05ae4e-607c-4218-9dea-ad1a7d4315e6.jpg

Koltrast. Foto: Brian Burke/BirdWatch Ireland 
https://sverigesradio.se/Diverse/AppData/Isidor/Files/2938/4367ea6e-9b3f-49f5-8172-c065abb0cd45.jpg

Rödhake. Foto: Brian Burke/BirdWatch Ireland
https://sverigesradio.se/Diverse/AppData/Isidor/Files/2938/58c85e18-a5da-47a1-8188-cad17a36cd6a.jpg

För mer information, vänligen kontakta:

Jenny Berntson Djurvall, programledare
jenny.berntson@sverigesradio.se
0470-72 60 47

Mats Ottosson, programledare
mats.ottosson@sverigesradio.se
0470-72 60 44 

Helena Söderlundh, producent
helena.soderlundh@sverigesradio.se
0470-72 60 79

Eva Sahlin, bitr. presschef
eva.sahlin@sverigesradio.se
070-684 18 52

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.