Marknadsnyheter
Fair Investments globalfond ”Spets A” erhåller toppbetyg 5 stjärnor av Morningstar
Stockholm, [datum]: Globalfonden ”Spets A” som Fair Investments förvaltar har erhållit det prestigefyllda femstjärniga betyget av det oberoende analysföretaget Morningstar. Det placerar ”Spets A” bland topp 10% av globala fonder som Morningstar listar.
Sedan fonden lanserades sommaren 2020, har ”Spets A” avkastat 64,87 procent fram till 31 juli 2023, beräknat på fondens nettoandelsvärde. Ratingen avspeglar fondens riskjusterade avkastning, vilket framhäver fondens förmåga att ge stark avkastning vid jämförd risk.
”Det är med stor glädje och stolthet vi tar emot detta erkännande. Betyget visar på vår konsistens och expertis under utmanande marknadsförhållanden. Vi är tacksamma för våra investerares förtroende och vår dedikation till att generera hög avkastning med balanserad risk fortsätter oförminskat,” säger Johan Bynélius, förvaltare av ”Spets A” hos Fair Investments.
Om fonden Spets A: Den fokuserar på värdebaserade investeringar, där både kvalitativa och kvantitativa metoder används för analys. Inriktningen är global, med ett särskilt öga för bolag vars inneboende värde inte återspeglas av deras aktuella marknadsvärde.
Om Fair Investments: Ett förvaltningsbolag som står för en genomsnittlig årlig avkastning på 20,15% mellan mars 2011 till juli 2023, jämfört med svenska börsens 9,38% under samma period. Fair Investments arbetar med en prestationsbaserad modell, vilket innebär att vi endast tar betalt när vi lyckats generera vinst i våra uppdrag.
”Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. De pengar som placeras i fonden kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta beloppet.”
Fair Investments Sweden AB
Tel: 08-55 77 99 00
Engelbrektsgatan 5, 4 tr
114 32 Stockholm
www.fairinvestments.se
Taggar:
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
