Connect with us

Marknadsnyheter

Falkenklev Logistik prisas för hållbart företagande

Published

on

Det blir Falkenklev Logistik som tar hem Sparbanken Skånes Framtidspris 2024. Företaget lyfts fram för sin förmåga att tänka annorlunda och bryta mönster i en mogen och traditionell bransch.

Utmärkelsen delades ut på fredagen i Lund i samband med Sparbanken Skånes Framtidsdag som arrangerades på ett välbesökt Ideon Gateway. Framtidspriset är instiftat för att uppmärksamma företag i Skåne som är goda förebilder i näringslivet och har utvecklat sin verksamhet i hållbar riktning och därigenom ökat lönsamheten. 

Falkenklev Logistik grundades 1957 och distribuerar gods i Skåne via DHL:s terminaler i Malmö och Helsingborg. Utöver detta utför företaget brådskande godstransporter över hela landet och hyr ut lagerpersonal, lagerplatser och uppställningsytor. 

Falkenklev Logistik har senaste åren investerat offensivt i grön omställning med fokus på el-lastbilar och laddinfrastruktur. Företaget driver Sveriges största laddpark för tung trafik och producerar också egen solenergi. Verksamheten ägs av familjen Falkenklev med Marita Falkenklev och hennes söner Victor och William i spetsen.

– Som sparbank ligger hållbarhet i vårt DNA och i den andan vill vi lyfta fram förebilder som bidrar till framtidstro i Skåne. I en tid med stora miljöutmaningar är Falkenklev Logistik ett företag värt att uppmärksamma och en värdig vinnare av årets pris, säger Rasmus Roos, VD på Sparbanken Skåne och ordförande i juryn bakom Framtidspriset.

På Framtidsdagen i Lund tog Victor Falkenklev emot utmärkelsen på scen. Juryn pekar i sin motivering på ett stort engagemang hos Falkenklev Logistik:

”Årets pristagare är en föregångare inom sin bransch och arbetar inte bara för att minska sin egen klimatbelastning utan också för att ta en aktiv roll i samhällsutvecklingen och tillgängliggöra mer hållbar energi till allmänheten. Vi hyllar ett företag som vågar utmana det etablerade och bryta mönster i en mogen och traditionell bransch. Genom att bygga engagemang och stolthet i hela sin organisation leder de vägen mot förändring. Transportsektorns utveckling är avgörande för klimatomställningen. Falkenklev Logistik är ett nytänkande företag och en partner på vår gemensamma resa för omställning.”

Under våren kunde allmänheten nominera kandidater till Framtidspriset. Juryn består av Christian Nyhlén, Partner & Global Head Public Sector på Mercuri Urval, Susanne Arvidsson, centrumföreståndare Sparbanken Skånes centrum för hållbar näringslivsutveckling, Christian Jansson, VD/grundare Godsinlösen Nordic, Camilla Ohlsson, hållbarhetschef Skånemejerier, Sven-Olof Bernhoff, VD Skånefrö, Patricia Håkansson, hållbarhetschef Sparbanken Skåne, och bankens VD Rasmus Roos som också är juryns ordförande. 

Framtidspriset är på 150 000 kronor. Två andrapriser om 50 000 kronor vardera gick till Annehem Fastigheter i Ängelholm och miljöteknikbolaget Alnarp Cleanwater Technology. 

För mer information
Rasmus Roos, VD Sparbanken Skåne och juryns ordförande, 046-16 23 11
Kristian Svensson, pressansvarig Sparbanken Skåne, 046-16 23 09

Om Sparbanken Skåne
Sparbanken Skåne är en regional sparbank för människorna, näringslivet och det lokala samhället. En bank med hög tillgänglighet, smarta tjänster och grundläggande sparbanksvärderingar där besluten fattas nära kunden. Huvudägare är tre skånska sparbanksstiftelser. I samarbete med stiftelserna kan delar av överskottet från bankrörelsen investeras i samhällsutvecklande insatser.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys