Marknadsnyheter
Får vi presentera: I Viking Lines urval av fartygsviner ingår för första gången även ett eget rosévin


En jury på 12 personer, ett halvår, 400 kandidater och slutligen 30 finalister. Resenärerna litar på Viking Lines egna fartygsviner, så valet är ingen enkel uppgift utan ett riktigt smakmaraton. I år lyckades även ett rosévin ta sig igenom den hårda gallringen för första gången, nämligen det italienska vinet Cantina Zaccagnini Vino Rosato Bio.
Kvalitetsbubbel från Champagne (Palmer & Co Brut Sélection) och Katalonien (Pere Ventura Classic Brut Cava), kraftfullt vitt vin från Österrike (Thomas Sattler Grüner Veltliner) och fylligt rött vin från Italien (Mezzacorona Teroldego Merlot). Som årets nykomling hittar vi en rosé, friska och balanserade Cantina Zaccagnini Vino Rosato Bio från Italien.
De nya fartygsvinerna finns nu tillgängliga på alla våra fartyg, men urvalsprocessen startade redan för nästan ett år sedan med kontakterna till världens ledande vinleverantörer. I maj organiserades ett antal förhandsprovningstillfällen där en jury på 12 personer provsmakade sammanlagt 400 viner. Juryn bestod av Viking Lines personal från både taxfree och restauranger – på så sätt samlades den bästa möjliga kunskapen om kundernas vinpreferenser. Vidare till final gick sammanlagt 30 viner.
”I finalen provsmakade vi vinerna ytterligare en gång blint och valde ut tre viner från varje kategori för en sista gallring. Vid det slutliga valet var naturligtvis smaken viktig, men poäng gavs också för en jämn kvalitet samt producentens engagemang för kvalitet och hållbarhet”, berättar Ossi Ruusunen, Viking Lines Beverage Manager med ansvar för restaurangernas drycker.
”Vi tror att rosévinet är ett efterlängtat tillskott till fartygets vinsortiment. Rosé har under de senaste åren tydligt ökat i popularitet både hos oss och globalt, och numera dricker man det året runt, inte bara under sommaren. Rosé fungerar utmärkt både som aperitif, som sällskapsdryck och till maten. Till exempel är skaldjur serverade på is en oslagbar kombination med rosévin.”
Vid valet av fartygets champagne litade Viking Line återigen på expertisen hos den långvariga samarbetspartnern Master of Wine Essi Avellan. Avellan presenterade mycket högklassiga finalister för juryn att bedöma. Till det vinnande bidraget Brut Sélection fulländade hon tillsammans med champagnehuset Palmers källarmästare en smakprofil som passar Viking Line.
I Viking Lines taxfreebutiker finns totalt 600 olika viner. Vinernas och de mousserande vinernas totala andel av dryckesförsäljningen är för närvarande cirka 25 procent. Siffran har varit på lätt uppgående de senaste åren.
”Våra kunders vinkunskap ökar ständigt, och nya druvsorter samt vinområden och -länder intresserar dem. Därför är det en fin erkänsla för vår egen vinjury att fartygets viner år efter år är de mest sålda vinerna i våra butiker. Våra kunder vet att de får garanterad kvalitet till ett mycket konkurrenskraftigt pris när de väljer dem,” säger Carl Mörn, Head of Retail Operation.
”Fartygets viner erbjuder ett bra val för varje tillfälle: familjemiddagar, en träff tillsammans med goda vänner, cocktailpartyn, mingelkvällar och fester. I våra restauranger utgör fartygets viner upp till 40 procent av försäljningen – och för mousserande viner och champagne ännu mer, 65 procent.”
Viking Lines nya fartygsviner 2025–26
Fartygets champagne: Palmer & Co Brut Sélection, Champagne, Fance
En fantastisk rostad och krämigt mjuk champagne med smak av kvalitetsdruvor. Chardonnays friskhet och elegans kompletteras av fyllig Pinot Noir och fruktig Meunier. En mångsidig champagne som passar både som aperitif och till fisk- och skaldjursdelikatesser.
Fartygets mousserande vin: Pere Ventura Classic Brut Cava, Penedés, Spain
Ett elegant och friskt mousserande vin som är en blandning av tre katalanska ursprungsdruvor: Macabeo, Parellada och Xarello. Kvalitetscavan flödar av citrus, gröna äpplen och frisk fruktighet, balanserat av lång lagring. Passar som festdryck och aperitif, samt till plockmat eller förrätter. Testa till fisk eller skaldjur.
Fartygets vita vin: Thomas Sattler Grüner Veltliner, Burgenland, Austria
En stram och aromatisk Grüner Veltliner med en fin kombination av peppar och äpple i doften. Den friska, balanserade och fruktiga smaken har precis lagom syra och en touch av kryddighet. Det här är ett mångsidigt vin till havets läckerheter, ljust kött och smakrika grönsaker. Passar också utmärkt till getost. En riktig allrounder för alla som älskar fräscha vita viner.
Fartygets rosévin: Cantina Zaccagnini Vino Rosato Bio, Italy
Ett torrt och livfullt rosévin med smak av färska jordgubbar och hallon samt frisk citrus. Rosévinet är så mycket mer än bara ett terrassvin till sommaren, det är även mycket mångsidigt som måltidsdryck. Testa till skaldjur, fisk, sallader och ljust kött.
Fartygets röda vin: Mezzacorona Teroldego Merlot, Trentino-Alto Adige, Italy
Här kombineras två olika viner och deras två stilar. Trentino-Alto Adiges röda druvsort Teroldego, ”Tyrolens guld”, ger vinet rik arom och Merlot bidrar med struktur och elegans. Ett fylligt och behagligt mjukt vin, idealiskt till smakrika förrätter, kryddiga rätter, fylliga såser och grillat kött.
Tilläggsinformation:
Ossi Ruusunen, Beverage Manager
ossi.ruusunen@vikingline.com, tel. +358 50 555 4308
Carl Mörn, Head of Retail Operation
Carl.morn@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke