Marknadsnyheter
Fastighetsmäklaren Matilda läste vidare till civilekonom med FEIFLEX: ”En smidig väg att utvecklas i min yrkesroll”
När Matilda Edberger förmedlar en bostad är gedigna kunskaper helt avgörande. I november slutförde Matilda utbildningen Civilekonom 60 hp, en påbyggnad för fastighetsmäklare som vill studera mer än det lagstadgade kravet på 120 hp. Med påbyggnaden uppnådde hon filosofie kandidatexamen vid Högskolan Väst och rätten att titulera sig civilekonom – en viktig signal till kunder och en konkurrensfördel gentemot andra mäklare.
– Jag ville nå högre akademiskt, bidra mer på min arbetsplats och i slutändan få ännu nöjdare kunder. Utbildningen var ett smart sätt att uppnå detta, säger Matilda Edberger, fastighetsmäklare på Fastighetsbyrån i Lund.
I snart fem år har Matilda Edberger arbetat som fastighetsmäklare på Fastighetsbyrån i Lund, ett jobb hon trivs väldigt bra med. Hon har inga planer på att byta karriär, men för att utvecklas ytterligare var hon intresserad av att läsa vidare.
– Mer kunskap inom modern företagsekonomi och ledarskap är alltid bra, speciellt i mitt yrke. Det gör att jag sticker ut från mängden bland andra mäklare, så jag och min arbetsgivare började leta efter en utbildning. Då rekommenderade en kollega Högskolan Västs uppdragsutbildning i samarbete med FEI.
Civilekonom 60 hp är en ettårig påbyggnadsutbildning för bland annat fastighetsmäklare utbildning. Utbildningen, i kombination med tidigare studier, leder till en filosofie kandidatexamen och dessutom möjligheten att använda titeln civilekonom.
Matilda började studera i oktober 2019 och tog hela utbildningen på distans med FEIFLEX. FEIFLEX är ett modernt koncept för hybridutbildning där kursdeltagare deltar i realtid fast via datorn. Även om utbildningen utgick från FEI:s lokaler i Stockholm kunde Matilda, som bor i Malmö och arbetar i Lund, vara lika närvarande och delaktig som alla andra.
– På FEI har jag kunnat kombinera arbetet som mäklare med studierna. Utbildningen var mycket bra och roligare än vad jag förväntade mig. Framför allt uppskattade jag att läsa omvärlds- och marknadsanalys, HR och projektledning.
– Kurserna var väl förankrade i näringslivet, jag kunde direkt tillämpa kunskaperna i arbetet som mäklare. Utbildningen har också medfört att jag fått mer ansvar och arbetar nu som teamleader för mäklare som säljer studentlägenheter, där jag hjälper till att sätta ihop kampanjer och erbjudanden.
I november 2020 tog Matilda examen och har idag en filosofie kandidat-examen med huvudområde i företagsekonomi. Arbetet som mäklare, nu som civilekonom, går bättre än någonsin.
– Jag tror utbildningen är väldigt bra för mäklare som söker en bredare kunskapsgrund att stå på. Man blir mer unik och kan mer om hur företag och företagande fungerar, säger Matilda Edberger, fastighetsmäklare på Fastighetsbyrån i Lund.
Om utbildningen
Civilekonom 60 hp är uppdragsutbildning som ges av Högskolan Väst i samarbete med FEI. Den riktar sig till medarbetare i företag och organisationer och består av följande kurser:
- Human Resource Management, 7,5 hp
- Strategisk marknadsplanering, 7,5 hp
- Digitalisering och företagande, 7,5 hp
- Internationellt företagande, 7,5 hp
- Projektstyrning och projektarbete, 7,5 hp
- Företagsekonomiska forskningsmetoder och vetenskapligt skrivande, 7,5 hp
- Examensarbete, 15 hp
- Summa högskolepoäng 60
Enligt gällande praxis har den som uppfyller Akavias medlemskapskrav för akademiskt utbildade ekonomer (lägst en kandidatexamen om 180 hp i ett ekonomiskt ämne) rätt att kalla sig civilekonom.
Cassandra Johansson
Kommunikatör
cassandra.johansson@fei.se
0720-77 77 25
Sedan 1888 har vi erbjudit utbildning för människor i karriären. Vårt utbud är stort och varierat. Vi vänder oss till hela organisationen, från nya medarbetare till erfarna chefer. FEI:s filosofi är egentligen ganska enkel. Vi anordnar kurser och utbildningar som du har omedelbar nytta av i ditt arbete. Din arbetsgivare får direkt avkastning på sin utbildningsinvestering genom att du gör ett bättre jobb och bidrar till företagets utveckling.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke