Marknadsnyheter
Flest nomineringar till Taylor Swift inför MTV EMA 2017 – Zara Larsson och Tove Lo kan bli Bästa Svenska Artist
on, okt 04, 2017 14:44 CET
Taylor Swift dominerar årets nomineringar inför MTV EMA 2017 med hela sex nomineringar, bland annat för Best Video med
“
Look What You Made Me Do
”. Shawn Mendes ligger hack i häl med fem nomineringar, bland annat i kategorierna Best Song och Best Artist, där han i den sistnämnda tävlar mot Taylor Swift. Nominerade för Bästa Svenska Artist är Zara Larsson, som förra året knep hela två vinster på MTV EMAs, Tove Lo, Vigiland,
Axwell och Ingrosso samt Galantis. MTV EMA 2017 går av stapeln söndagen den 12 november och sänds live från Wembley i London.
London Calling när nomineringar till årets MTV EMA i London idag offentliggörs och röstningen startar. Superstjärnorna Taylor Swift och Shawn Mendes dominerar inför årets gala och leder med sex respektive fem nomineringar vardera. Årets nomineringar avslöjades idag genom en video i sann popkultur anda,
se videon i sin helhet här
.
Kendrick Lamar och Ed Sheeran är båda nominerade i Best Artist och Sheerans hitlåt “
Shape of You”
är också nominerad till Best Song – tillsammans med DJ Khaleds hit “
Wild Thoughts
,” Shawn Mendes superhit “
There’s Nothing Holdin’ Me Back
”, Luis Fonsi Daddy Yankees supersommarhit “
Despacito
” med Justin Bieber samt Clean Bandits “
Rockabye
.”
I kategorin Bästa Svenska Artist är fjolårets vinnare Zara Larsson nominerad, tillsammans med popundret Tove Lo, hitmakarna Vigiland, EDM-stjärnorna Axwell / Ingrossooch house-duon Galantis. Vinnarna avgörs av fansen och röstningen är nu öppen på
https://www.mtvema.com/vote
Kvällens programledare Rita Ora är nominerad i kategorin Best Look och kommer även att uppträda på galan. Inför galan uppmuntras fansen att använda hashtaggen #LondonIsOpen.
MTV EMA sänds på MTV söndagen den 12 november kl. 21.00. Se nedan för alla nomineringar för MTV EMA 2017.
SAMTLIGA NOMINERINGAR MTV EMA 2017:
BEST SONG
Clean Bandit – Rockabye ft. Sean Paul Anne-Marie
DJ Khaled – Wild Thoughts ft. Rihanna, Bryson Tiller
Ed Sheeran – Shape of You
Luis Fonsi Daddy Yankee – Despacito (Remix) ft. Justin Bieber
Shawn Mendes – There’s Nothing Holdin’ Me Back
BEST ARTIST
Ariana Grande
Ed Sheeran
Kendrick Lamar
Miley Cyrus
Shawn Mendes
Taylor Swift
BEST LOOK
Dua Lipa
Harry Styles
Rita Ora
Taylor Swift
ZAYN
BEST NEW
Dua Lipa
Julia Michaels
Khalid
KYLE
Rag‘n’Bone Man
BEST POP
Camila Cabello
Demi Lovato
Miley Cyrus
Shawn Mendes
Taylor Swift
BEST VIDEO
Foo Fighters – Run
Katy Perry – Bon Appétit ft. Migos
Kendrick Lamar – HUMBLE.
KYLE – iSpy ft. Lil Yachty
Taylor Swift – Look What You Made Me Do
BEST LIVE
Bruno Mars
Coldpla
y
Ed Sheeran
Eminem
U2
BEST ELECTRONIC
Calvin Harris
David Guetta
Major Lazer
Martin Garrix
The Chainsmokers
BEST ROCK
Coldplay
Foo Fighters
Royal Blood
The Killers
U2
BEST HIP HOP
Drake
Eminem
Future
Kendrick Lamar
Post Malone
BEST ALTERNATIVE
Imagine Dragons
Lana Del Rey
Lorde
The xx
Thirty Seconds To Mars
BIGGEST FANS
Ariana Grande
Justin Bieber
Katy Perry
Shawn Mendes
Taylor Swift
BEST PUSH
Hailee Steinfeld
Jon Bellion
Julia Michaels
Kacy Hill
Khalid
KYLE
Noah Cyrus
Petite Meller
Rag’n’Bone Man
SZA
The Head And The Heart
BEST WORLD STAGE
Steve Aoki – Live from Isle of MTV Malta 2016
Kings of Leon – Live from Oude Luxor Theatre, Rotterdam, The Netherlands 2016
Tomorrowland 2017
DNCE – Live from Isle of MTV Malta 2017
The Chainsmokers – Live from Isle of MTV Malta 2017
Foo Fighters – Live from Barcelona, Spain 2017
För ytterligare info, vänligen kontakta:
Karolina Moberg, Nordic PR manager
karolina.moberg@vimn.com
073 83 73 424
OM MTV
Med en räckvidd på över en halv miljard hushåll världen över är MTV ett av världens mest välkända varumärken och den självklara samlingsplatsen för millennials. I över 30 år har MTV utmanat normer och tänjt på gränser för att kunna leverera förstklassig underhållning till unga. Den senaste musiken och galor blandas med TV-serier såsom Teen Mom, Geordie Shore och Ex on the Beach, samt nordiska produktioner som MTV On Fleek och Ridiculousness Sverige. I Norden finns MTV tillgängligt för 5,4 miljoner hushåll. Besök
www.mtv.se
och gilla oss på Facebook;
www.facebook.com/MTV.Sweden
.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke