Connect with us

Marknadsnyheter

Flowscape blir certifierad partner i Neat’s App Hub Ecosystem

Published

on

Flowscape tillkännager stolt sitt certifierade partnerskap inom Neat’s nyligen lanserade App Hub. Detta partnerskap för Flowscape’s kraftfulla programvara till Neat’s innovativa sortiment av enheter, vilket ger användarna sömlösa integrationer som förbättrar samarbetet och produktiviteten i hybridkontorsmiljöer.

Neat App Hub introducerar en dynamisk plattform där viktiga appar finns lättillgängliga på Neat-enheter. Kombinationen av Neat’s banbrytande teknik och Flowscape’s intelligenta programvara säkerställer att företag kan optimera sina kontorsutrymmen, öka effektiviteten och främja en sömlös arbetsplatsupplevelse.

Förbättrad integration mellan enheter: med Flowscape’s lösningar som nu finns tillgängliga via Neat App Hub, kan kunder enkelt checka in, boka rum på begäran och övervaka utrymmesanvändning i realtid via Neat Pads.

Neat Board integrerat med Flowscape erbjuder överlägsna wayfinding-funktioner, vilket förenklar kontorsnavigering för anställda. Samtidigt ger data som samlas in från sensorer med Neat-enheter företag värdefulla insikter om mötesrumsanvändning och eliminering av ”ghost bookings”, vilket säkerställer maximal resurseffektivitet.

”Neat’s engagemang för att höja arbetsplatsupplevelserna överensstämmer perfekt med Flowscape’s uppdrag att driva smartare, datadrivna lösningar. Som en del av Neat’s App Hub-ecosystem hjälper Flowscape oss att tänja på gränserna för arbetsplatsinnovation. Detta partnerskap skapar fler valmöjligheter och flexibilitet för företag som vill integrera samarbete, engagemang och effektivitet sömlöst,” säger Hellene Garcia, VP för Emerging Technologies på Neat.

Tillsammans stödjer Neat och Flowscape företag i att skapa framtidssäkra och effektiva arbetsplatser.

Detta är en fri översättning av originalversionen av pressmeddelandet, som är skrivet på engelska.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Peter Reigo, VD Flowscape Technology

Tel: +46 70 942 46 87

Email: peter.reigo@flowscapesolutions.com

Certified Adviser: Skills Corporate Finance Nordic AB, telefon:+46 (8) 517 082 40, email: ca@skillscorp.se

Kort om Flowscape Technology AB

Flowscape är ett Prop-Tech-bolag med en världsledande lösning för smarta kontor, optimering av kontorsytor och en effektivare arbetsdag. Lösningen använder den senaste sensorteknologin för att skapa en toppmodern SaaS-lösning för det hybrida arbetssättet. Huvudfunktionen, Flowmap, ger företag en överblick av kontoret och möjliggör att man snabbt hittar rum, skrivbord, kontorsutrustning och kollegor samt analys av ytornas nyttjande. Flowscape har även ett kommunikationsverktyg för effektiv områdesspecifik kommunikation till personer i byggnaden eller personer inom ett område i händelse av en kris. Flowscape har kontor i Stockholm (huvudkontor), Sofia, San Fransisco och London.

För mer information, besök www.flowscapesolutions.com

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys