Connect with us

Marknadsnyheter

Fooditive introducerar veganskt kasein för att framgångsrikt ersätta komjölk i mejeriprodukter

Published

on

ROTTERDAM, Nederländerna, januari . 06, 2022  – Den nederländska tillverkaren av växtbaserade livsmedelsprodukter, Fooditive Group, vill ändra uppfattningen om livsmedel genom sina innovativa ingredienser. Efter stor framgång med sitt återvunna och förädlade naturliga sötningsmedel, expanderar företaget nu till djurfria mejeriproteiner.

”Att göra hälsosam och prisvärd mat för alla innebär att vi helt enkelt behöver rikta in oss på alla aspekter av vår kost och djurfria produkter bör definitivt vara en del av det. Att leverera ingredienser som har producerats på ett hållbart sätt är nyckeln till en hållbar framtid som kan stödja den växande befolkningen”, säger Moayad Abushokhedim, grundare och vd för Fooditive.

Företaget har genom sin unika precisionsjäsning vuxit från att skapa sötningsmedel till att utveckla ett kaseinpulver som inte kräver användning av djur. Eftersom kasein är ett av de viktigaste proteinerna i mjölk, som ger den dess unika struktur, smak och funktionalitet, har Fooditive-teamet använt livsmedelsvetenskapen för att leverera en ingrediens med samma egenskaper som det verkliga animaliska proteinet.

”Vi förstår att produktionen av genetiskt modifierade organismer (GMO) av livsmedelskvalitet ständigt diskuteras, på grund av kombinationen av negativa konsumentuppfattningar och en misstro mot stora koncerner. Vårt mål är att förändra detta genom att visa livsmedelsindustrin och slutkonsumenterna en innovativ strategi för att skapa hållbara produkter”, säger Niki Karatza, produktchef för Fooditive.

Företagets mål är att kunna leverera mjölk som efterfrågas av konsumenterna under de kommande åren och eliminera de nackdelar som fabriksodling, laktos, hormoner och antibiotika utgör. ”Vi tror på att göra mjölkprotein som är lite bättre för alla”, säger Moayad Abushokhedim. Hans gedigna bakgrund inom livsmedelsvetenskap och expertis inom livsmedelsjäsning har gjort det möjligt för honom att utveckla sin unika process för att skapa prisvärda, växtbaserade ingredienser, helt enkelt genom att använda jäsningens magi.

Nyckeln till att kunna producera Fooditives veganska kasein var att först förstå mjölkens sammansättning. Det hjälpte teamet att återskapa en djurfri version av mjölkkasein, genom att använda jäsning och säkerställa att processen blir skalbar för livsmedelsindustrin.

Fooditive tror att denna nya ingrediens kommer att bli banbrytande inom livsmedelsproduktionen eftersom den stödjer nästa generation av mjölk, samtidigt som den smakar gott. Ingrediensen är också mångsidig eftersom den kan användas i en mängd olika tillämpningar, från mjölkberedningar till yoghurt, krämer och ostar, för att få de rätta smältegenskaperna.

Ingrediensen kommer att vara det första veganska kaseinet tillgängligt för tillämpningar inom livsmedelsindustrin och det finns redan en omfattande lista över livsmedelsutvecklare och livsmedelsföretag – varav vissa redan är stora aktörer inom mejeriindustrin – som är intresserade av att testa ingrediensen i sina produkter. Fooditive planerar att lansera sitt veganska kasein på marknaden under 2022.

”Vi har varit mycket glada över att förelöpare och experter inom mejeribranschen är intresserade av vårt veganska kasein. Vi ser fram emot att se resultaten av alla de olika tillämpningarna och att arbeta för att revolutionera livsmedelsindustrin tillsammans”, säger Moayad Abushokhedim.

Melissa van der Walt
Business and Communications Manager
Telefon: 0031 10 321 6167
E-post: Melissa@fooditive.nl

Om Fooditive BV

2018 grundades den växtbaserade tillverkaren av livsmedelsingredienser, Fooditive BV, i nederländska Rotterdam. Företagets mål är att göra hälsosam mat tillgänglig för alla med sina helt naturliga ingredienser.

År 2021 avslutas med den framgångsrika lanseringen av GoPeasy, företagets första produkt som är direkt tillgänglig för konsumenter. Dessutom fullbordas det första finansieringsprojektet där 6,5 miljoner euro investerats i att utöka verksamheten och ta Fooditives keto-fruktosproduktion, baserad på kontinuerlig jäsning, till nästa nivå.

Sedan starten har Fooditive fått flera utmärkelser för sina innovativa idéer, hållbara tillvägagångssätt och bidrag till en cirkulär ekonomi. Bland annat har företaget nominerats till Index Award 2021.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys