Connect with us

Marknadsnyheter

Footway Groups valberedning utsedd

Published

on

I enlighet med Footway Group ABs (“Footway Group”) gällande riktlinjer för valberedningen, vilka fastställdes på årsstämman 2022, har valberedningen utsetts. Valberedningen består av medlemmar utsedda av de till röstandelar två största aktieägarna i Footway Group som önskat utse en medlem i valberedningen, styrelsens ordförande samt en oberoende ledamot i förhållande till större aktieägare och bolaget, som utses av styrelsens ordförande.

Valberedningen består av:
Klas Bonde, företräder Daniel Mühlbach
Rutger Arnhult, företräder M2-gruppen
Helene Willberg, styrelseordförande Footway Group
Sten Dahlstrand, oberoende ledamot 

Klas Bonde, som företräder den till röstandelar störste ägaren, är valberedningens ordförande. Medlemmarna i valberedningen företräder aktieägare som tillsammans representerar ca 50 procent av totalt antal röster i Footway Group.

Information avseende valberedningens arbete finns tillgängligt på www.footway.com/investors. Aktieägare som önskar föreslå kandidater för val till styrelsen i Footway Group ska skicka förslaget skriftligen till ir@footway.com eller till “Årsstämma”, Box 1292, 164 29 Kista, Sverige.

För ytterligare information:

Daniel Mühlbach, VD
Email: daniel.muhlbach@footway.com
Mobil: 073-533 65 45

Susanne Cederström
Email: ir@footway.com
Mobil: 073-526 60 98

Om Footway Group
Team Footway driver specialiserade butiker online. Vi vill skapa relevanta platser för mötet mellan kunder och tillverkare. Kundernas värderingar inom kvalitet, pris och miljö tror vi kommer vara avgörande för framtidens produkter. Våra onlinebutiker finns idag på 24 marknader och har årligen 2 miljoner kunder och ca 800 varumärken.

Footway Groups aktier är listad på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn FOOT B och FOOT PREF. Erik Penser Bank AB är Certified Adviser och nås på 08-463 83 00 eller via email: certifiedadviser@penser.se. Mer information om bolaget finns på footway.com/se/investors

Informationen lämnades genom VDs försorg, för offentliggörande den 23 november 2022 18:00 CET.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys