Marknadsnyheter
Förändringar i SSC:s styrelse


I samband med en extrainsatt årsstämma idag har Anne Gynnerstedt utsetts till ny styrelseordförande för bolaget. Samtidigt valdes Lotta Mellström in som ny styrelseledamot.
Anne Gynnerstedt har varit ledamot av SSC:s styrelse sedan 2015 och tillförordnad styrelseordförande sedan 30 september 2024. Hon har en jur.kand från Stockholms universitet och omfattande erfarenhet från flyg- och försvarsindustri och kommer närmast från Vattenfall där hon var verksam i över 12 år som SVP, Head of Legal and Corporate Security and Resilience. Anne Gynnerstedt ersätter Anna Kinberg Batra.
– Jag är hedrad över att anta rollen som ordförande i SSC och kommer att tillsammans med styrelse och ledning göra mitt yttersta för att säkra en framgångsrik utveckling av bolaget med särskild framdrift av viktig infrastruktur på Esrange, säger Anne Gynnerstedt.
Lotta Mellström är utbildad civilekonom vid Lunds Universitet och arbetar som ämnesråd och bolagsförvaltare vid avdelningen för bolag med statligt ägande vid Finansdepartementet. Hon är även styrelseledamot i Jernhusen AB och LKAB. Lotta Mellström ersätter Per Lundkvist.
Kontakt: Philip Ohlsson, PR & Press, +46 (0)70 721 70 26, philip.ohlsson@sscspace.com
Om SSC: Swedish Space Corporation hjälper jorden att dra nytta av rymden. SSC är ett statligt bolag som hjälpt rymdorganisationer, företag, andra kommersiella aktörer och forskningsinstitut att få tillgång till rymden sedan tidigt 70-tal. SSC:s produkter och tjänster möjliggör framgångsrika rymdprojekt inom telekommunikation, säkerhet, meteorologi, positionering, vetenskaplig forskning, jordobservation och andra tillämpningar. Med närmare 700 engagerade medarbetare utspridda på alla kontinenter kan vi hjälpa våra kunder med specifika lösningar inom rymdsystem, delsystem, instrument, teknik och tillhörande tjänster. Inom SSC:s nätverk finns rymdbasen Esrange i norra Sverige, med siktet inställt att bli först att skjuta upp satelliter från europas fastland. Bolaget har även ett av världens största globala nätverk av markstationer för satellitkommunikation. www.sscspace.com | www.rymdkollen.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke