Connect with us

Marknadsnyheter

Första dag för handel i I Love Lund

Published

on

Idag är första dag för handel i investeringsbolaget I Love Lund. Bolaget investerar i bolag med anknytning till Lund, företrädesvis onoterade och i en tidig utvecklingsfas.

I Love Lund startades under hösten 2017 vars affärsidé är att göra det möjligt att investera lokalt i Lund. Utöver att ha anknytning till Lund, investerar I Love Lund företrädelsevis i onoterade bolag som befinner sig i en tidig utvecklingsfas. Utöver den rena investeringsverksamheten ingår i kärnverksamheten att skapa företagsrelaterade och även mötesaktiviteter för våra aktieägare och övriga intressenter runt Bolaget. I dagsläget utgörs investeringsportföljen av över 50 bolag varav den stora merparten är onoterade. Motivet till noteringen är att skapa utökade möjligheter för allmänheten att investera i det lokala näringslivet. Vidare anses noteringen bidra med god marknadsföring av I Love Lund och underlättar eventuell framtida kapitalanskaffning.

Att noteras på Spotlight är nästa steg i I Love Lunds utveckling. Spotlights marknadsplats kommer gynna I Love Lund att bredda vårt ägande, tillhandahålla likviditet och utöka vår tillgänglighet till regionala investerarkretsar. Vidare ses I Love Lunds notering på Spotlight som ett ypperligt och inspirerande exempel för flera av våra 50+ portföljbolag, typiskt onoterade start-ups, för sina egna storslagna ambitioner,” kommenterar Björn Englund, VD I Love Lund.

”Idag inleds handeln i I Love Lund, ett spännande investeringsbolag som fokuserar på att investera i bolag med anknytning till Lund. Med noteringen skapas utökade möjligheter för allmänheten att investera i det lokala näringslivet. Välkomna till Spotlight!” säger Carl-Henrik Nordberg, Head of Listing, Spotlight.

Presskontakt
Anders Kumlin, CEO Spotlight
+46 79 006 65 66, ak@spotlightstockmarket.com

OM SPOTLIGHT
Spotlight är marknadsplatsen där investerare och tillväxtbolag möts. Hos oss är det enklare och tryggare för bolagen att vara noterade. Vi erbjuder en helhetslösning som ökar synligheten för våra bolag genom unika mediesamarbeten. Investerare får genom Spotlight möjlighet att bli delägare i cirka 160 tillväxtbolag i olika branscher från flera länder, däribland bolag som Bahnhof, Freetrailer och Synthetic MR.
spotlightstockmarket.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys