Marknadsnyheter
Första ”simtaget” för Partilles nya simhallskvarter


I måndags togs första ”simtaget” för vad som ska bli Partilles nya simhallskvarter. Här ska Peab tillsammans med beställaren Partillebo bygga en ny simhall, bostäder, lokaler och parkeringsanläggning på området Partille Port.
Nu startar byggnationen av det nya simhallskvarteret i Partille. Första spadtaget, eller ”simtaget” som man valt att kalla det, togs på måndagen och markerar officiellt starten för Partille Ports nya kvarter. I stället för den traditionella spaden i marken tömdes hinkar fyllda med vatten och badankor i en pool. Hinkarna representerade Peab, Partillebo, Partille kommun och den bostadsrättsförening som ska byggas. På plats fanns Peabs VD och koncernchef Jesper Göransson:
– Det känns väldigt bra att stå här idag och jag ser fram emot att följa projektet, när vi nu fortsätter att utveckla Partille Port. På Peab har vi lång erfarenhet av att bygga både badhus och bostadskvarter och vi vet att projekt som detta skapar stor samhällsnytta, sa Jesper Göransson.
I det nya simhallskvarteret ingår en unik kombination av simhall, bostäder, verksamhetslokaler och parkeringshus.
– Simhallskvarteret kommer att bli en central plats i Partille där vi kombinerar moderna bostäder med en efterlängtad simhall. Vi ser fram emot att bidra till kommunens fortsatta utveckling och erbjuda något unikt för våra invånare, sa Mats Nilsson, vd på Partillebo.
Den nya simhallen kommer att erbjuda Partilleborna en modern anläggning för såväl simundervisning som motion och rekreation. Simhallen stärker Partilles position som en av Sveriges främsta idrottskommuner genom att ge goda möjligheter för föreningslivet. Den centrala placeringen, precis intill Partille arena, bidrar till mer liv och rörelse i Partille centrum och skapar en naturlig knutpunkt för både invånare och besökare. Arbetet på plats startade under sommaren 2024 och projektet beräknas vara klart under 2028.
Foto: Patrik Gunnar Helin
Illustrationer: Norconsult
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Peabs pressjour, 010 456 86 00, pressjour@peab.se
Peab är Nordens samhällsbyggare med 14 000 medarbetare och en omsättning på 57 miljarder kronor. Med lokal närvaro och fokus på egna resurser utvecklar, anlägger och bygger vi vardagen där livet levs. Huvudkontoret finns i Förslöv på Bjärehalvön i Skåne. Aktien är noterad vid Nasdaq Stockholm.
Taggar:
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
Marknadsnyheter
Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.
Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.
Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.
Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke