Marknadsnyheter
Första svenska metodboken om känslohantering vid kognitiva svårigheter
Nya boken DBT-SS Färdighetsträning av psykologen och psykoterapeuten Alexandra Rosendahl Santillo beskriver en metod anpassad för patienter med kognitiv funktionsnedsättning och emotionella svårigheter. Metoden har ett förenklat språk, en hög grad av tydlighet och betonar värdet av repetition för inlärningen av nya färdigheter. Boken baseras på forskning av DBT-teamet i Lund med stöd av Nationella Självskadeprojektet.
– Metoden Färdighetsträning handlar om hur känslor och kognition fungerar och hur man på ett systematiskt sätt kan arbeta med att hantera känslor, säger Alexandra Rosendahl Santillo som har drivit ett forskningsprojekt i Lund och Region Skåne som syftar till att ge patienter med kognitiva svårigheter en möjlighet till psykoterapi som är direkt anpassad till deras inlärningsförmåga.
Färdighetssystemet utvecklades av Julie Brown, fil. dr och DBT-terapeut, som i sitt arbete med DBT (dialektisk beteendeterapi) uppmärksammade hur svårt det var för vissa patienter att tillgodogöra sig terapin. Hon skapade därför en anpassad modell, kallad DBT-SS (DBT – Skills System), som är riktad till patienter med kognitiv funktionsnedsättning och emotionella svårigheter.
Boken riktar sig till alla som i sin yrkesroll möter personer med kognitiva svårigheter. Den kan användas både som underlag för psykoterapeutisk behandling och som inslag i andra typer av behandlingsinsatser i grupp och i stödkontakter, exempelvis på LSS-boenden.
Ur förordet av Anna Kåver, leg. psykolog, leg. psykoterapeut, specialist i klinisk psykologi:
”Den här boken gör mig glad. Den är angelägen av flera skäl och jag liknar den gärna vid en saknad bit i ett stort och komplicerat psykoterapipussel. I sin bok DBT-SS Färdighetsträning – känslohantering vid kognitiva svårigheter kastar Alexandra Rosendahl Santillo ljus över ett ofta förbisett problem – att patienter som söker behandling för sitt lidande, oavsett diagnos, inte alltid förstår något så fundamentalt som vad psykoterapeuten eller behandlaren faktiskt säger och gör.”
Om författaren
Alexandra Rosendahl Santillo, leg. psykolog, leg. psykoterapeut, arbetar som specialistpsykolog inom psykoterapi och psykologisk behandling på Psykologpartners Malmö. De senaste åren har hon arbetat med patienter med självskadebeteende och självmordsnära beteenden på DBT-teamet Lund. Hon har arbetat både på slutenvårdsavdelningar och i öppenvård och även handlett personal i arbetet med bemötande och för att hjälpa dessa individer på bästa sätt.
Om boken
Titel: DBT-SS Färdighetsträning – känslohantering vid kognitiva svårigheter
ISBN: 978-91-7741-319-6
Utgivning: 2 december 2022
Sidor: 184
Pris: 378 kr exkl. moms
Boken finns hos bokhandlare på nätet och i butik samt på www.gothiakompetens.se
Presskontakt
Pia Leufstedt
Projektledare Marknad Vård & Omsorg
pia.leufstedt@gothiakompetens.se
072-050 39 04
För en bättre dag på jobbet
Gothia Kompetens – kompetensutveckling och kunskapsförmedling för och av oss som jobbar med förskola, skola, vård och omsorg. Tillsammans utvecklar vi både verksamheter och människorna i dem. Verksamhetsnära kompetensutveckling – för en bättre dag på jobbet.
Taggar:
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund
Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar
CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
