Connect with us

Marknadsnyheter

Fortinova rekryterar Lena Leffler som ny HR Business Partner

Published

on

Lena Leffler blir Fortinovas nya HR Business Partner. Med närmare femton års erfarenhet av HR-ansvar samt en bakgrund inom ekonomi har Lena Leffler just den kompetens som Fortinova behöver för att kunna fortsätta rekrytera och behålla de bästa medarbetarna.

–  Eftersom det är människor som formar vår framtid är det viktigt att HR inte bara stödjer verksamheten utan ser varje individ som en värdefull tillgång för bolaget. Lena kommer att visa vägen och leda det utvecklingsarbete som blir grunden till vårt mål om ett dubblerat fastighetsbestånd i västra Sverige under de närmaste åren, säger Anders Johansson, Fortinovas vd.

–  Jag känner mig väldigt inspirerad och motiverad att få vara med och utveckla hur Fortinova ska uppfattas, internt och externt. Genom en positiv företagskultur med tydliga värden ska vi vara en attraktiv arbetsgivare inom vårt verksamhetsområde, på de orter vi finns. Alla medarbetare behöver vara engagerade och förstå hur deras arbete bidrar till att utveckla bolaget och höja lönsamheten, säger Lena Leffler.

Lena Leffler kommer närmast från Riverty i Varberg. Hon tillträder som Fortinovas HR Business Partner den 1 maj i år. I samband med det tar hon även plats i Fortinovas ledningsgrupp.

Vi hälsar Lena Leffler varmt välkommen till Fortinova!

För mer information, vänligen kontakta:

Anders Johansson
verkställande direktör Fortinova Fastigheter AB (publ)
aj@fortinova.se  0340-59 25 50

Om Fortinova

Fortinova är ett växande fastighetsbolag vars affärsidé sedan starten 2010 har bestått av att förvärva, utveckla och förvalta främst bostadsfastigheter vilka, enligt Fortinovas bedömning, har dokumenterade starka kassaflöden. Bolaget har en målsättning att generera positiv avkastning över tid, oberoende av marknadens utveckling. Fortinova har ett geografiskt fokus på tillväxtkommuner i västra Sverige som Bolaget bedömer har en god tillväxtprofil och är attraktiva orter att bo, arbeta och leva i. Bolaget är beläget i Varberg och grundades av Fortinovas nuvarande vd Anders Johansson och vice vd Anders Valdemarsson. Per den 30 september 2022 ägde Fortinova fastigheter till ett värde om 4,6 miljarder kronor, varav bostadsfastigheter utgör cirka 73 procent. Resterande del utgörs av samhällsfastigheter och kommersiella fastigheter. FNCA Sweden AB är utsedd Certified Adviser.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys