Connect with us

Marknadsnyheter

Fortsatt höga kostnader för djursjukvård

Published

on

I mer än vart tredje hushåll i landet finns ett husdjur och många djurägare har det fortsatt tufft med stigande kostnaderna för djursjukvård. – Vi ser att ökningstakten är fortsatt hög, trots att den har dämpats något, och det är långt kvar till en stabil och sund kostnadsnivå för djursjukvård, säger Patrik Olsson på Agria.

En undersökning visar att hela 71 procent* av djurägarna är oroliga över kostnaderna för djursjukvård och kostnaderna fortsätter att öka. Under åren 2019–2024 ökade Agrias skadekostnader per djur med 41 procent varpå priset på genom­snitts­premien ökade med 39 procent. Det är fortsatt de två stora aktörerna AniCura och Evidensia som driver kostnadsutvecklingen, jämfört med övriga aktörer.

– Vi ser en fortsatt kraftig ökning av skadekostnader för djursjukvård. De två stora koncernerna står för de största kostnadsökningarna i jämförelse med övriga kliniker, säger Patrik Olsson, chef för Agria i Sverige

Jämfört med tidigare femårsperiod dämpas den kraftiga ökningstakten för skadekostnader något (4%), medan även kostnadsökning för djurförsäkringar dämpas (2%) under perioden 2019-2024.

Kostnadsutvecklingen för medelskada hos djur försäkrade i Agria under åren 2019-2024
Siffrorna i tabellen nedan grundas i de skadeersättningar som Agria betalat ut till kunder. Den första tabellen visar kostnadsutvecklingen för medelskada för hund, katt och häst under femårsperioden.

Kostnadsökningarna för sällskapsdjur främst drivs av de stora kedjorna, Evidensia och AniCura, medan Evidensia är den aktör som driver kostnader för sjukvård av häst. AniCura erbjuder inte djursjukvård för häst.

Procentuell ökning av Agrias skadekostnader 2019–2024:

Djursjukvårdsföretag Hund Katt Häst
Evidensia 44% 48% 31%
AniCura 38% 41% Behandlar ej häst
Övriga företag 28% 16% 29%

Tabellen nedan redovisar den totala kostnaden, inklusive självrisk, för den vård som omfattas av försäkringen. Ytterligare kostnader kan ha tillkommit som djurägaren betalat ur egen ficka.

Kostnad för den genomsnittliga bruttomedelskadan per djurslag under 2024:

Djursjukvårdsföretag Hund Katt Häst
Evidensia 18 523 kr 15 512 kr 25 986 kr
AniCura 17 637 kr 15 803 kr Behandlar ej häst
Övriga företag 11 857 kr 9 328 kr 18 222 kr

*Enligt en undersökning med 400 katt- och hundägare som genomförts av Xtreme på uppdrag av Agria.

Läs mer här: Agrias skadekostnadsstatistik – Agria Djurförsäkring

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys