Marknadsnyheter
Fortsatt tillväxt och genomförandekraft
Pressmeddelande. Stockholm 25 maj 2023, Sehlhall. Delårsrapport januari – mars 2023
- Hyresintäkter uppgick till 8 465 Tkr (4 999), en tillväxt på 71 procent.
- Driftnetto uppgick till 7 010 Tkr (3 561) vilket gav en driftmarginal
- på 82 (71) procent.
- Värdeförändringar uppgick till – 1 501 Tkr (19 352).
- Kassaflödet uppgick till 2 907 Tkr (-31 777), påverkat av fortsatta markförvärv och pågående byggnationer samt erhållen tilläggsköpeskilling.
- Genomsnittlig kontraktslängd uppgår till 11 år (11 år).
- Byggrätter med bindande förvärvsavtal uppgick till 64 366 kvm BTA (56 430).
- Landbank på 1 944 962 kvm (1 919 621) i pågående markförädling, utifrån ett ytterligare projekt avtalat under kvartalet.
VD har ordet
Det politiska och ekonomiska läget i omvärlden påverkar Sverige som nu befinner sig i en lågkonjunktur. Alla sektorer påverkas, inte minst fastighetsbranschen. Tack vare vår affärsmodell kan vi dock upprätthålla värdeskapande och tillväxt även i nuvarande marknad. Pandemin och en tydlig uppgång i färdigställda vårdbostäder bidrog först till ett minskat underskott vad gäller social infrastruktur, men antalet kommuner med underskott är nu tillbaka på nivån från före pandemin. 109 kommuner bedömmer att de har ett underskott på särskilda boendeformer för äldre och 141 kommuner uppger att de har underskott på gruppbostäder. För att möta efterfrågan av omsorgsfastigheter krävs ett nära och effektivt samarbete mellan det kommunala och det privata.
För Sehlhall var årets första kvartal intensivt, trots en allmän tröghet i marknaden. Vi färdigställde vårdboendet i Täby och lämnade över det till hyresgästen Humana. Vi har också invigt det kommunala gruppboendet i Finspång. Under kvartalet har vi också byggstartat ett gruppboende på Gotland och ett i Stockholm, samt utbyggnaden på förskolan Trädkronan i Västerås. Vi har erhållit bygglov för en ny gruppbostad i Nacka och för det kommunala vårdboendet på Ekerö. Vi håller på att avsluta upphandling av byggentreprenad för det kommunala vårdboendet i Järfälla och har erhållit tilldelning för det kommande vårdboendet i centrala Nynäshamn. Det pågår projektering för förskolan Slottsmöllan i Halmstad samt för det nya seniorkvarteret i Täby. I flera av dessa projekt kommer vi att implementera vårt nya inredningskoncept Tid för omsorg, en av Sehlhalls allra största satsningar. Det är verkligen något jag ser fram emot. Under perioden har även dotterbolaget Stadsbyggnadsbolaget haft god framdrift i flera viktiga projekt. I mars beslutade Eskilstuna kommun om planprogram för Sundbyholm som innebär 1 200 bostäder på vår fastighet. Dessutom skall området tillföras olika typer av social infrastruktur. Byggrätter som kommer att utvecklas av Sehlhall.
Equmeniakyrkan är ett av Sveriges största kyrkoförbund. När många av kyrkans församlingar ökar sitt samarbete friställs fastigheter runt om i landet. Att skapa innehåll för allmänt ändamål, exempelvis välbehövliga omsorgsfastigheter som gruppbostäder, skolor och vårdboenden, ligger väl i linje med Equmeniakyrkans syfte och värdegrund. Sehlhall och Equmeniakyrkan har därför startat ett gemensamt bolag för att realisera ambitionerna. Detta är ett unikt samarbete där två relativt sett olika aktörer krokar arm för att svara upp mot ett akut samhällsbehov.
Avslutningsvis så har styrelsen efter periodens utgång beslutat att genomföra en nyemission om 193 miljoner kronor. Detta för att bibehålla genomförandekraft och bland annat färdigställa de tre kommunala vårdboendena i Stockholms län som byggstartas under 2023. Teckning och tilldelning har skett och emissionen bedöms slutföras under juni månad.
Dan T. Sehlberg, vd och koncernchef
Rapporten i sin helhet publiceras på: www.sehlhall.se/investerare
Denna information är sådan som Sehlhall är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (MAR). Informationen lämnades, enligt nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 25 maj, 2023, klockan 10:00 (CEST).
För ytterligare information, vänligen kontakta: Erik Uhlén, CFO, +46 (0)708 34 71 34, ir@sehlhall.se
För ytterligare information kontakta:
Erik Uhlén, CFO, ir@sehlhall.se, +46 708 34 71 34.
Sehlhall skapar social infrastruktur för livets alla faser. Det gör vi genom att skapa och förvalta moderna, hållbara omsorgsfastigheter med människan i centrum. Sverige står inför demografiska utmaningar och brottas med ett växande underskott av olika samhällsfunktioner, t.ex. förskolor, skolor, grupp- och vårdboenden. Det vill Sehlhall med engagemang, kunskap och erfarenhet bidra till att bygga bort.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke