Connect with us

Marknadsnyheter

Förutsättningarna att bedriva högskoleutbildning i småspråk ska kartläggas

Published

on

Högskoleutbildningar med få studenter, särskilt i språkämnen, kan ha svårt att uppnå hög kvalitet och ha ekonomisk bäring. Därför ger regeringen Universitetskanslersämbetet (UKÄ) i uppdrag att kartlägga och analysera förutsättningarna för att bedriva små utbildningar, särskilt i småspråk. 

Det är viktigt att studenter får utbildning av hög kvalitet för att Sverige ska fortsätta utvecklas som kunskapsnation. Små utbildningsmiljöer, vilket särskilt gäller många språkämnen, kan innebära sämre kvalitet och att utbildningen har svårt att få ekonomisk bäring.

– Språket är grunden i alla mänskliga relationer, och en brygga till andra kulturer och samhällen. För individen kan språkstudier fördjupa befintliga kunskaper, eller öppna dörrar till helt nya världar. Därför ger vi nu UKÄ i uppdrag att kartlägga och analysera förutsättningarna för att bedriva utbildning i särskilt småspråk ur ett kvalitetsperspektiv, säger utbildningsminister Johan Pehrson. 

Uppdraget ska redovisas senast den 31 mars 2026.
 

Presskontakter under jul och nyår 2024: Presskontakter under Jul och Nyår 2024 – Regeringen.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys