Marknadsnyheter
Fredagen den 13:e lever inte upp till sitt rykte – flest skador inträffar i trafiken på måndagar
Fredagen den 13:e lever inte upp till sitt rykte som olycksdag – åtminstone inte ur bilisternas perspektiv. Pohjola Försäkrings statistik berättar när det i själva verket inträffar flest olyckor och vem som drabbas.
Fredagen den 13:e är internationellt känd som en olycksdag, men åtminstone de fordonsolyckor som anmälts till Pohjola Försäkring stöder inte denna myt.
– Dagen sticker inte ut i vår statistik, eftersom den infaller under olika årstider och olika väderförhållanden varje år. Inte heller denna fredag förväntar vi oss något särskilt stort antal fordonsskador. Det kan visserligen regna på olika håll i Finland, och de som kör till sina helgaktiviteter bör iaktta en sund försiktighet, kommenterar Kristian Hiljander, ansvarig direktör för Pohjola Försäkrings fordonsförsäkringar.
Fredagen är inte heller annars någon särskilt oturlig dag enligt försäkringsstatistiken. Enligt Hiljander är skadorna ganska jämnt spridda över vardagarna, även om något fler skador verkar inträffa på måndagar än andra dagar.
– Helgerna är lugnare, och på söndagar inträffar i genomsnitt det minsta antalet fordonsskador.
Vilken är i verkligheten den största olycksdagen?
När man ser till fordonsskador var förra årets verkliga olycksdag måndagen den 27 november 2023.
– Då var det ovanligt kallt för årstiden, och i delar av landet uppmättes till och med köldrekord. Kyla orsakar ofta bekymmer för bilister särskilt på vardagar: när man ska åka till jobbet händer det att bilen inte startar, beskriver Hiljander.
Den största olycksdagen i trafiken hittills under 2024 har varit den 2 januari, då den stränga kölden orsakade många skador som krävde bilräddning. Hiljander lyfter också fram tisdagen den 23 april, då det inträffade ovanligt många kollisioner för årstiden.
– Orsaken var ändå inte otur utan exceptionella väderförhållanden, då en sen köldknäpp överraskade bilisterna med rekordmycket snö. Många hade redan hunnit byta till sommardäck, vilket ökade antalet olyckor, berättar Hiljander.
– Vi har ändå ett kvartal av året kvar, så det är möjligt att vi ännu har den största olycksdagen i trafiken framför oss.
Unga män i Nyland löper störst risk att hamna i kollisioner
Finns det någon grupp av förare som är särskilt olycksbenägen enligt statistiken?
Enligt de skadeanmälningar som gjorts till Pohjola Försäkring är unga män mest benägna att hamna i kollisioner: manliga förare under 20 år råkar ut för 30 procent fler olyckor än kvinnor i samma ålder och 140 procent fler än män i åldern 40–44 år.
När åldern och erfarenheten av körning ökar minskar skadefrekvensen och könsskillnaderna jämnas så småningom ut. Från 70 års ålder och framåt blir skadefrekvensen igen högre.
Geografiskt sett inträffar många kollisioner i de landskap som har stora tätorter, varav Nyland ligger i toppen när det gäller skadefrekvensen.
– Jag skulle ändå inte kalla unga nyländska män för otursförföljda förare, eftersom antalet kollisioner och möjligheterna att undvika dem vanligen beror på var man rör sig och hur mycket, samt hur föraren själv beter sig i trafiken. I stället för att lita på turen bör man satsa på att vara uppmärksam i trafiken, säger Hiljander.
Ytterligare information:
OP Gruppens kommunikation, tfn 010 252 8719, viestinta@op.fi
Pohjola Försäkring är den ledande skadeförsäkraren i Finland med totalt 2,5 miljoner privat- och företagskunder. Bolaget erbjuder omfattande skadeförsäkringstjänster för såväl privatkunder som företag och samfund. Pohjola Försäkring är en del av OP Gruppen, som är den största finansgruppen i Finland.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
